تعرفه جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها به زودی ابلاغ می‌شود

۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵:۰۱
کد خبر: ۵۴۹۰۳۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
وزیر نیرو گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها تا پیش از مهرماه امسال ابلاغ خواهد شد.
به گزارش گروه اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان در صحن شورای اسلامی شهر یزد در خصوص فعالیت‌های مشترک میان صنعت آب و برق با این مراکز اظهار کرد: وزارت نیرو هم اکنون در استان یزد ۱۳۶ پروژه آب و برق با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد.

وی با بیان اینکه این طرح‌ها به طور متوسط ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم به پایان برسد.

وزیر نیرو افزود: در جریان این سفر نیز ۳۴ پروژه آب و برق با اعتباری بالغ بر ۱۰۱ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهند رسید که این طرح‌ها شامل تامین آب شرب، سامانه‌های بهبود کیفی آب، برق‌رسانی و آبرسانی روستایی و نیروگاه تجدیدپذیر است.

اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ما در سازمان اداری کشور با دو مشکل جدی مواجه هستیم، بحث نخست ساختار شدیدا متمرکز و دیگری تمرکزگرایی شدیدا بخشی‌نگر است. ما امروزه اختیارات را در تهران و ستاد با توجیهات مختلفی از قبیل مسئولیت ناپذیری مدیران استانی متمرکز کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: مطمئنا اداره کشور ۸۰ میلیونی ما به چنین روشی امکان‌پذیر نیست و بایستی به سمت یک تمرکززدایی شدید برویم. از این رو وزارت نیرو نیز آماگی دارد تا جایی که ظرفیت وجود دارد به مدیران استانی اختیار بدهد تا آن‌ها با همکاری استانداران به عنوان نماینده عالی دولت در استان فعالیت‌ها را به پیش ببرند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در بخش آب نیازمند فعالیت بین‌بخشی هستیم، ادامه داد: کار در این حوزه زمانی به سامان می‌رسد که دستگاه‌های مختلف با هم به فعالیت بپردازند و ما قادر باشیم پروژه‌های تعریف کنیم که انجام آن و خروجی محصولاتش مستلزم کار چند دستگاه با یکدیگر باشد.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه بلندمدت این وزارتخانه برای واگذاری مدیریت آب و برق شهر‌ها به شهرداری‌ها، گفت: وزارت نیرو این وظیفه را برای خود قائل است که در بخش آب و برق تنها یک تنظیم کننده و تامین کننده این دو محصول باشد، ولی در بخش‌های توزیع و سایر مسائل به آرامی وظایف را به شهرداری‌ها واگذار کند.

تشکیل شرکت‌های غیردولتی آب و فاضلاب استانی
اردکانیان با اشاره به اینکه در آستانه ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی هستیم، ادامه داد: وزارت نیرو درصدد تشکیل شرکت‌های غیردولتی آب و فاضلاب استانی است تا مسئولیت این دو بخش را یک مجموعه در هر استان بر عهده داشته باشد.

وزیر نیرو اضافه کرد: در آینده نیز احتمالا نام این مجموعه اصلاح و تحت عنوان شرکت‌های آب به فعالیت خواهند پرداخت چرا که در ادبیات دنیا مسئله‌ای به نام فاضلاب چندان وجود ندارد، آب در دنیا با رنگ‌های مختلفی از جمله آب خاکستری، سبز و... شناخته می‌شود که تمامی این منابع در اختیار دستگاه تامین کننده آب هر کشور است و بایستی آن‌ها را مدیریت و توزیع کند.

ایجاد کارگروه فعالیت مشترک وزارت نیرو با شهرداری‌ها
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مسیر فعالیت بین بخشی را طی کرده‌ایم، بیان کرد: شهرداری‌ها سهام‌دار اصلی شرکت‌های آب و فاضلاب هستند و ما آمادگی داریم کارگروه مشترکی به صورت پایلوت در استان یزد میان شرکت‌های آب و برق با شهرداری و شورای شهر به منظور تعریف پروژه‌های مشترک تشکیل شود تا خروجی آن موجب افزایش تاب‌آوری و مانایی استان در برابر مسائلی از قبیل تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی شود.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت مناسب استان یزد برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی، گفت: در طی چندماه اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز روند توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر دچار کندی شده بود که راه‌کار‌هایی به منظور اصلاح این وضعیت و بازگشت جذابیت سرمایه‎‌گذاری در این بخش تدوین شده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها تا پیش از مهرماه امسال ابلاغ خواهد شد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *