شکل‌گیری دریاچه‌های تایتان با انفجار نیتروژن!

22:36 - 20 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۸۹۷۸
بررسی‌های جدیدی که با استفاده از داده‌های ارائه شده توسط فضاپیمای کاسینی انجام شده، نشان می دهد برخی از دریاچه‌های کوچک متان در قمر تایتان زحل حاصل انفجار نیتروژن است.

به گزارش  گروه فضای مجازی ، بر روی سطح قمر تایتان زحل دریاچه های مختلفی وجود دارد که بررسی های جدید ثابت می کند علت شکل گیری این دریاچه ها، انفجار نیتروژن است.

شکل‌گیری دریاچه‌های تایتان با انفجار نیتروژن!

پژوهشگران ناسا می گویند انفجار نیتروژن در حال گرم شدن تا بدان حد وسیع و گسترده بوده که می توان آن را عامل شکل گیری دریاچه های متعدد در سطح تایتان دانست. در میان سیاره های مختلف منظومه شمسی ستاره شناسان به مطالعه در مورد قمر تایتان علاقه زیادی دارند. علت این امر آن است که تایتان تنها سیاره منظومه شمسی به غیر از زمین است که در آن مایعات به شکلی پایدار در سطح سیاره وجود دارند.شکل‌گیری دریاچه‌های تایتان با انفجار نیتروژن!

 

دمای تایتان در حدود منفی 179 درجه سانتیگراد است ولی فشار جو این سیاره 1.45 برابر کره زمین است و این سرما امکان مایع ماندن آب را منتفی می کند. ولی ترکیبی از گازهای اتان و متان باعث می شود تا دریاچه ها، جریان های هوایی و دریاهایی در سطح سیاره مذکور ایجاد شود.

نکته جالب دیگر شباهت چرخه متان در تایتان با چرخه گردش آب در کره زمین است که شامل تبخیر، تشکیل ابر و ریزش باران است.

 

منبع: فارسارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *