آیا توافق کارفرما و کارگر برای بیمه نکردن کارگر قانونی است؟

۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱:۰۹
کد خبر: ۵۴۸۹۱۵
قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: کارگران از همان روز اول اشتغال مشمول قانون تامین اجتماعی هستند و کارفرما هم از همان ماه اول باید نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران اقدام کنند.

آیا توافق کارفرما و کارگر برای بیمه نکردن کارگر قانونی است؟به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، محمد حسن زدا، قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: یکی از پرسش‌هایی که عموما از سوی بیمه شدگان و یا کارگران پرسیده می‌شود این است که آیا کارگر و کارفرما می‌توانند ضمن توافق از ادامه بیمه پردازی خودداری کنند.

بیمه کارگران اجباری و تکلیفی برعهده کارفرمایان است

وی در ادامه بیان کرد: در این رابطه یادآور می‌شوم که در فصل هشتم و ماده ۱۴۸ قانون کار کشورمان به صراحت بر بیمه اجباری کارگر توسط کارفرما تاکید دارد. طبق این قانون بیمه کارگران اجباری و تکلیفی برعهده کارفرمایان است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن استنکاف کرد.

قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: ماده ۱۴۸: کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون {قانون کار}مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.

زدا در ادامه بیان کرد: همچنین در مواد ۳۶ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی و آیین نامه نحوه تنظیم لیست نیز کارفرمایان مکلف شده‌اند ضمن کسر حق بیمه سهم بیمه شده و افزودن سهم خود نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایند. بنابر‌این طبق قانون در هرحال کارفرما مسئول ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه کارکنان شاغل به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *