حرکت خودرویی‌ها در لاین تندروی تالار شیشه‌ای/ ایجاد صف خرید برای اکثر نمادها

10:30 - 21 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۸۷۴۳
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
معاملات گروه خودرویی در هفته سوم شهریور ماه با رونق روبرو بود و با توجه به اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان ۳۰ درصد و سهم ۳۵ درصدی گروه ایران خودرو از بانک پارسیان شاهد ایجاد صف خرید برای این گروه بودیم و در این میان سایر نماد‌های خودرویی و قطعه سازی نیز رشد قیمت را تجربه کردند
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، بازار سرمایه هفته نیمه تعطیلی را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین اتفاق در گروه خودرویی در هفته اخیر صدور اطلاعیه از سوی بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان ۳۰ درصد بود؛ به علاوه مالکیت بانک مطابق با قوانین اصل ۴۴ به میزان ۲.۵ درصد برای افراد حقیقی، ۵ درصد برای افراد حقوقی و ۱۰ درصد برای شرکت‌های حقوقی عام مجاز شناخته شده بود که در این اطلاعیه این رقم به ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

به علاوه با توجه به اینکه ایران خودرو مالک بانک پارسیان است و ۳۵ درصد سهم از این بانک دارد تا امروز و تازمانیکه بحث واگذاری بانک پارسیان به میان می‌آمد مجموعه ایران خودرو مدعی نبود مشتری بود و از طرفی اذعان داشت اگر ارزش این بلوک خرد شود از بین می‌رود؛ حال با وجود این مصوبه راه برای واگذاری بلوک پارسیان ایران خودرو باز شده و به همین خاطر در دو روز کاری این هفته یعنی یکشنبه و چهارشنبه ایران خودرو با صف خرید همراه بود، این امر موج ایجاد انگیزه برای فراهم شدن صف خرید در اغلب سهام‌های گروه خودرویی شد.

بررسی دقیق‌تر ۵ نماد از گروه خودرویی به شرح زیر است:

*سایپا (خساپا)

سهام گروه سایپا در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از ۶ هزار و ۷۷۴ سهم در ابتدای هفته به ۱۱ هزار و ۸ سهم رشد کرد و حجم از ۱۰۸ میلیون و ۶ سهم با افزایش به ۲۰۹ میلیون و ۲۹۷ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با مثبت ۰.۶۵ درصدی روبرو شد که این روند در پایان به رشد ۱.۸۸ درصدی رسید.
 
خودرو

*ایران خودرو (خودرو)

سهام گروه ایران خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و از ۴ هزار و ۴۲۵ سهم در ابتدای هفته به ۵ هزار و ۶۷۱ سهم افزایش یافت و حجم از ۵۰ میلیون و ۸۵۱ سهم با رشد به ۸۰ میلیون ۵۹۴ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند صعودی ۱.۰۱ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به رقم مثبت ۴.۶۱ درصدی رسید.
 
خودرو

*زامیاد (خزامیا)

سهام گروه زامیاد در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت ۵ هزار و ۲۱۴ سهم در ابتدای هفته به ۵ هزار و ۴۱۶ سهم افزایش یافت و حجم از ۸۶ میلیون و ۷۵۶ سهم با روند صعودی به ۹۶ میلیون ۲۲۲ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت ۴.۲۹ درصدی روبرو شده که این روند در پایان هفته به رقم رشد ۴.۱۲ درصدی رسید.
 
خودرو

*پارس خودرو (خپارس)

سهام گروه پارس خودرو در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و تعداد آن از ۴ هزار و ۳۳۹ سهم در ابتدای هفته به ۷ هزار و ۳۲ سهم افزایش یافت و حجم آن نیز از ۶۸ میلیون و ۲۶۹ سهم با رشد به ۱۲۳ میلیون و ۴۴۱ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت ۰.۹۵ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رقم رشد ۳.۳ درصدی رسید.
 
خودرو

*گروه بهمن (خبهمن)

سهام گروه بهمن در هفته جاری مورد معامله قرار گرفت و تعداد آن در ابتدای هفته از ۸۸۷ سهم در پایان هفته با اُفت به رقم ۶۳۰ واحدی رسید، همچنین حجم از ۲۲ میلیون و ۴۸۹ با کاهش به ۸ میلیون و ۷۱ سهم رسید.

درصد تغییرات قیمت پایانی در ابتدای هفته با روند مثبت ۱.۴۳ درصدی روبرو شد که این روند در پایان هفته به رشد ۱.۰۹ درصدی رسید.
 
خودرو

برای دو گروه سهام گروه سایپا دیزل و سهام گروه ایران خودرو دیزل در هفته جاری مورد معامله قرار نگرفت.

در همین رابطه، همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بیان کرد: بازار سرمایه هفته نیمه تعطیلی را پشت سر گذاشت و مهم‌ترین اتفاق در گروه خودرویی در هفته اخیر صدور اطلاعیه از سوی بانک مرکزی مبنی بر مالکیت بانک‌ها به میزان ۳۰ درصد بود؛ به علاوه مالکیت بانک مطابق با قوانین اصل ۴۴ به میزان ۲.۵ درصد برای افراد حقیقی، ۵ درصد برای افراد حقوقی و ۱۰ درصد برای شرکت‌های حقوقی عام مجاز شناخته شده بود که در این اطلاعیه این رقم به ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه ایران خودرو مالک بانک پارسیان است و ۳۵ درصد سهم از این بانک دارد تا امروز و تازمانیکه بحث واگذاری بانک پارسیان به میان می‌آمد مجموعه ایران خودرو مدعی نبود مشتری بود و از طرفی اذعان داشت اگر ارزش این بلوک خرد شود از بین می‌رود؛ حال با وجود این مصوبه راه برای واگذاری بلوک پارسیان ایران خودرو باز شده و به همین خاطر در دو روز کاری این هفته یعنی یکشنبه و چهارشنبه ایران خودرو با صف خرید همراه بود، این امر موج ایجاد انگیزه برای فراهم شدن صف خرید در اغلب سهام‌های گروه خودرویی شد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: کلیت بازار با توجه به شرایط پیرامون مثبت بود و به همین خاطر هم گروه خودرویی نقش پررنگ تری را بدست آوردند و جو خوبی برای گروه خودرویی و قطعه سازی فراهم شد و سهامداران این گروه با شرایط مناسبی به پایان هفته رسیدند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *