مذاکرات مفصلی در خصوص راه اندازی عمره داشته ایم/۱۹ نفر از حجاج ایرانی در حج ۹۸ فوت کردند

17:13 - 17 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۸۳۶۷
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص موضوع راه اندازی عمره مفرده اظهار کرد: در بحث عمره مذاکرات مفصلی با وزیر حج عربستان صورت گرفته و البته چند نکته در این رابطه وجود دارد.

مذاکرات مفصلی در خصوص راه اندازی عمره داشته ایم/۱۹ نفر از حجاج ایرانی در حج ۹۸ فوت کردند

به گزارش گروه جامعه ، رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص موضوع راه اندازی عمره مفرده افزود: اولین نکته بحث تضمین عزت، کرامت و آرامش عمره گزاران ایرانی است که وزیر حج عربستان نیز این موضوع را قبول داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد:نکته دیگر ضرورت حمایت‌های کنسولی از عمره گزاران است که در این خصوص سه پیشنهاد را مطرح کردیم، نخستین پیشنهاد بازگشایی دفتر کنسولی در عربستان است که بعید می‌دانیم این موضوع عملی شود، پیشنهاد دیگر موضوع دفتر حافظ منافع بوده که باید این مهم با پیگیری وزارت امور خارجه حاصل شود، اما پیشنهاد دیگر این است که همانند ایام حج تمتع چند نفر از کارکنان وزارت خارجه به عنوان نیروی کنسولی به همراه دست اندرکاران حج در سرزمین وحی و در ایام عمره در دفتر نمایندگی مستقر شوند که قرار شد تا ۱۵ روز آینده این پیشنهاد توسط وزارت حج عربستان و بعد از پیگیری از وزارت خارجه این کشور مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ آن به ما انجام گیرد.

احتمال راه اندازی عمره بعد از ماه صفر

رشیدیان در خصوص تاریخ برنامه‌ریزی‌ها برای عمره نیز اظهار کرد: طبق برنامه ریزی‌ها موضوع برای بعد از ماه صفر خواهد بود چرا که تا ماه صفر هم ما و هم شرایط آنجا مهیای عمره گزاران نیست و امیدواریم در ۱۵ روز آینده پاسخ لازم را از وزارت حج عربستان دریافت کنیم و اگر این مهم صورت گیرد ساماندهی و سازماندهی بعد از ماه صفر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص موضوع حقوق شهدای منا و مسجدالحرام نیز اظهار کرد: در رابطه با شهدای منا نیز چندین جلسه مذاکراتی داشتیم و نامه رسمی بنده و حجت الاسلام نواب نامه برای وزارت حج عربستان و امیر مکه ارسال کردیم.

وی افزود: در خصوص حقوق شهدای مسجد الحرام و دادگاه شرکت بن لادن یک ذهنیتی برای مردم به وجود آمده بود که تبرئه شدن این شرکت به معنای این است که حقوق شرعی شهدای مسجد الحرام فراموش می‌شود در حالی که اینگونه نیست چراکه حقوق شرعی این شهدا موضوعی بین ما و کشور عربستان است و موضوع شرکت نیز بحث حقوقی بین آن‌ها در دادگاه است؛ تبرئه شدن شرکت از رعایت یا عدم رعایت استاندارد‌های کاری ربطی به حقوق شهدا ندارد.

رشیدیان همچنین درباره آمار فوتی‌های حج امسال نیز اظهار کرد: امسال متاسفانه ۱۹ نفر از حجاج ایرانی در زمان حضور در سرزمین وحی فوت کردند که از این تعداد ۷ نفر در عربستان دفن شدند و پیکر‌های سایرین به کشور بازگردانده شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *