عزم شیعیان نیجریه برای برگزاری مراسم روز عاشورا

11:57 - 17 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۸۱۲۴
سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه می‎گوید که با وجود تهدیدات پلیس و دولت این کشور مراسم عاشورا در روز سه شنبه برگزار می‌شود.
عزم راسخ شیعیان نیجریه برای برگزاری مراسم عاشورا/ تهدیدات پلیس نیجریه ادامه داردبه گزارش گروه بین الملل ؛ در حالی که گزارش‌ها از احتمال یورش پلیس نیجریه به مراسم روز عاشورا در این کشور حکایت دارند، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه بر عزم شیعیان برای برگزاری این مراسم خبر داد.

به گزارش پایگاه پانچ، پیش بینی می‌شود پلیس نیجریه با اعضا و هواداران جنبش اسلامی در جریان برگزاری مراسم عاشورا در روز سه شنبه درگیر شود.
 
این در حالی است که شیعیان نیجریه با وجود تهدیدات مکرر پلیس بر برگزاری مسالمت آمیز این مراسم تاکید دارند.

همچنین بازرس کل پلیس نیجریه در آستانه ماه محرم با صدور حکمی، دستور دستگیری تمامی شخصیت‎های شناخته شده شیعه در سراسر این کشور را صادر کرده و از تشکیل تیمی ویژه برای از بین بردن ساختار‌های این جنبش در سراسر کشور خبر داد.
 
وی همچنین وعده داد پلیس نیجریه به هیچ عنوان به این جنبش اجازه نقض این احکام با شکایت در دادگاه تجدیدنظر را نخواهد داد.

با این وجود شمار زیادی از اعضای ارشد شیعیان اعلام کردند هواداران جنبش اسلامی و شیعیان در روز سه شنبه در ۱۹ ایالت شمالی و «ابوجا» برای برگزاری مراسم روز عاشورا آماده می‌شوند.

«ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه با تایید این خبر گفت شیعیان نیجریه مراسم عزاداری را از چند روز پیش آغاز کرده‎اند.

وی در مورد تهدیدات بازرس کل پلیس مبنی بر دستگیری شخصیت‎های ارشد جنبش اسلامی گفت هیچ یک از مقام‎ها و اعضای این جنبش برنامه‌ای برای ترک کشور یا درخواست پناهندگی در کشور دیگر را ندارند؛ چرا که «شیخ ابراهیم زکزاکی» عشق به نیجریه را نشان داده است.

موسی در پاسخ به این پرسش که در صورت مداخله پلیس در برگزاری مراسم، واکنش جنبش چه خواهد بود، گفت: "این مراسم صلح آمیز برگزار خواهد شد. به همین دلیل زنان و فرزندان نیز در این مراسم حضور خواهند داشت. اگر درگیری به وجود بیاید عامل آن دولت است و نه ما ... ما به جنگ نمی‌رویم، بلکه برای عزاداری راهپیمایی می‌کنیم. "

وی در پایان ابراز امیدواری کرد عدالت در مورد این جنبش که فعالیتش ممنوع اعلام شده، برقرار شود.

از سوی دیگر سخنگوی پلیس نیجریه در پاسخ به پرسشی مبنی بر برخورد احتمالی پلیس با عزداران روز عاشورا گفت: "اقدام آتی پلیس را فاش نمی‌کند. "

این مقام پلیس نیجریه تهدید کرد شیعیان با انجام عزاداری عاشورا متوجه برخورد پلیس خواهند شد.

دولت نیجریه در ۳۰ جولای ۲۰۱۹ (۸ مرداد) در پی حکم ۲۶ جولای سال جاری (۴ مرداد) دادگاه فعالیت سازمان شیعیان در هر نقطه از نیجریه را "اقدامی تروریستی و غیرقانونی" خواند.

دادگاه این حکم را تنها چهار روز پس از درگیری پلیس با اعضای جنبش اسلامی در ابوجا صادر کرد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *