رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ردپای عربستان در مخالفت‌ دولت نیجریه با برگزاری مراسم محرم

9:09 - 16 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۷۴۴
دفتر دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه می‎گوید به مدارکی دست یافته که نشان دهنده نقش عربستان برای متوقف ساختن مراسم عاشورا در نیجریه است.
به گزارش گروه بین الملل ؛ مراسم عزاداری ایام محرم در سراسر نیجریه با وجود فشار‌ها و تهدیدات دولت و پلیس این کشور توسط شیعیان برگزار می‌شود.

به گزارش دفتر شیخ زکزاکی، مراسم عزاداری ماه محرم در شهر‌های مختلف نیجریه و با حضور شیعیان حامی جنبش اسلامی و «شیخ زکزاکی» این جنبش برگزار می‌شود.
 
 
ردپای عربستان در مخالفت‌ها با برگزاری مراسم محرم در نیجریه
 

از سوی دیگر خبر‌ها حاکی از تلاش عربستان برای متوقف کردن مراسم عاشورا در نیجریه است. دفتر شیخ زکزاکی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد مدارکی به دست آمده که نشان می‌دهد عربستان در تلاش است تا با کمک به تصویب لایحه‌ای مانع برگزاری مراسم و تظاهرات روز عاشورا در نیجریه شود.
 
 
ردپای عربستان در مخالفت‌ها با برگزاری مراسم محرم در نیجریه
 

شیعیان نیجریه همزمان با برگزاری مراسم ماه محرم در شهر‌های مختلف این کشور، اعتراض‌های روزانه مسالمت آمیز را نیز برگزار می‌کنند. معترضان خواستار آزادی دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه هستند.
 
 
ردپای عربستان در مخالفت‌ها با برگزاری مراسم محرم در نیجریه

پلیس نیجریه که در آغاز ماه محرم دستور تشدید اقدامات امنیتی علیه شیعیان و مراکز جنبش اسلامی در سراسر کشور را داده بود، با بهره گیری از مهمات جنگی علیه معترضان، این اعتراض‌ها و تجمع‌های مسالمت آمیز را به خشونت می‌کشد که آخرین نمونه آن اعتراض‌های روز چهارشنبه گذشته در «ابوجا» پایتخت نیجریه بوده است.
 
ادامه بازداشت غیرقانونی شیخ زکزاکی از سال ۲۰۱۵ اعتراض‌های گسترده‌ای را در این کشور در پی داشته است. اما دولت نیجریه همچنان و با وجود رای دیوان عالی این کشور در سال ۲۰۱۶ مبنی بر آزادی زکزاکی و همسرش، از آزادی آنان خودداری می‌کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *