رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

نگرانی از افزایش دکتر و مهندس در کشور

13:15 - 15 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۶۲۵
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کشور ایران به لحاظ نیروی انسانی تحصیل کرده موفق بوده است جوانان تحصیل کرده‌ای که در کنار مدرک استعداد هم دارند، متاسفانه دولت نتوانست از این پتانسل موثر به درستی استفاده کند که امروز شاهد مهاجرت نخبگان از کشور هستیم.

نگرانی از  افزایش دکتر و مهندس در کشوربه گزارش گروه فضای مجازی،جبار کوچکی نژاد در مورد افزایش متقاضیان رشته پزشکی در چند سال اخیر گفت: بیشتر شرکت کنندگان کنکور متقاضی رشته‌های پزشکی از جمله دندان پزشکی و داروسازی هستند در کنار این انتخاب‌ها فیزیوتراپی را هم جزو انتخاب‌های نخستین خود قرار می‌دهند؛ شایان ذکر است که داوطلبان این رشته می‌توانند رشته‌هایی مانند حسابداری و مدیریت را نیز انتخاب کنند، فارغ از سختی‌هایی که رشته پزشکی به همراه دارد به لحاظ موقعیت اجتماعی رشته پردرآمدی محسوب می‌شود همچنین به دلیل موقیعت کاری چه در داخل و چه خارج از کشور تقاضا برای رشته پزشکی بسیار است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رشته پزشکی یکی از رشته‌های پردرآمد است افزود: بیشتر شرکت کنندگان کنکور حاضرند چهار بار یا بیشتر در کنکور تجربی شرکت کنند تا در یکی از این رشته‌های پزشکی قبول شوند تا بتوانند پزشک شوند؛ بی شک درآمد پزشکان در ایران بالاست، نه تنها آمار‌ها این را نشان می‌دهد بلکه مردم هم به این باور رسیده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: از طرفی مشکلات سلامتی با توجه به شرایط زیست محیطی و روحی و روانی روز به روز بیشتر شده است؛ یعنی بازار کار برای این شغل‌ها نیز فراهم شده است؛ در کنار تمام دلایل مطرح شده باید به مشکل بیکاری توجه بیشتری داشته باشیم. ما در کنار رشته پزشکی، لیسانس و فوق لیسانس‌ها و حتی دانشجویان دکترا بیکار در بسیاری از رشته‌ها داریم؛ به بیانی بیکاری معضل نخ نما شده کشوراست، که سال به سال به نرخ آن افزوده می‌شود به تبع همین بیکاری متقاضیان کنکور به دور ازعلاقه در انتخاب رشته مورد نظر خود به دنبال رشته‌ای می‌روند که بتوانند از آن کسب درآمد داشته باشند.

مزایا و معایب افزایش پزشک در جامعه

کوچکی نژاد در ادامه به مزایا و معایب افزایش پزشکان درجامعه اشاره کرد و گفت: در آینده‌ای نه چندان دور جامعه ایران به سمت سالمندی و پیری درحرکت است؛ وجود پزشکان زیاد در جامعه‌ای که بیشتر افراد آن سالمند هستند بر کاهش بیماری و حتی پیشرفت در حوزه پزشکی موثر خواهد بود در کنار موارد عنوان شده با کمبود پزشک در کشور هم مواجه نخواهیم بود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم کشورما با جوانان تحصیل کرده و بیکار مواجه است، از طرفی افزایش پزشکان در جامعه می‌تواند بیکاری برای این رشته را به همراه داشته و دلیلی بر مهاجرت بیشتر پزشکان از کشور شود؛ دولت باید زمینه اشتغال برای همه رشته را فراهم آورد و حتی در حوزه آموزش باید دانش آموزان را به سمت شغل‌های عملی راهنمایی کند؛ با تمام موارد عنوان شده توجه کنیم کشور فقط دکتر و مهندس نیاز ندارد.

مهاجرت نخبگان در سایه بیکاری

کوچکی نژاد با بیان کمبود نیرو در آموزش و پرورش به بیکاری فرهنگیان اشاره کرد و یادآور شد: کشور ایران به لحاظ نیروی انسانی تحصیل کرده موفق بوده است جوانان تحصیل کرده‌ای که در کنار مدرک استعداد هم دارند، متاسفانه دولت نتوانست از این پتانسل موثر به درستی استفاده کند که امروز شاهد مهاجرت نخبگان از کشور هستیم.

نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در حال حاضر نباید نگران افزایش پزشکان در آینده باشیم؛ در حالی که ما با کمبود معلم در آموزش و پرورش مواجه هستیم، از طرفی دانشگاه فرهنگیان نیروی انسانی مورد نیاز را پرورش می‌دهد، ولی به دلیل تثبت شغل در این حوزه هم با بیکاری مواجه هستیم؛ پس نگران افزایش دکتر، مهندس و معلم و دیگر مشاغل درکشور نباشیم؛ مسئله اصلی اشتغال این جوانان تحصیلکرده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *