رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

صلاحیت شورای حل اختلاف را احیا کردیم/ احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است

16:22 - 14 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۵۴۷
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
آیت الله رئیسی گفت: احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است و این ضرورت برای همه کسانی که دستگاه را می‌شناسند احساس می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در دیدار قضات و کارکنان دادگستری استان زنجان با بیان اینکه هویت واقعی شکل دهنده شخصیت مردم این خطه، دلدادگی به امام حسین (ع) است، از زحمات رئیس کل دادگستری استان زنجان و دادستان‌ها و همه قضات و کارکنان دادگستری این استان قدردانی کرد و گفت: گزارش عملکرد دادگستری و نکات مطرح شده در این جلسه، بیانگر تلاش و فعالیت و زحمات بود.

آیت الله رئیسی افزود: زیباترین و جامع‌ترین تحلیل در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب آمده و بسیاری از واقعیات آنجا منعکس و کاستی‌ها بیان و راهبرد و حرکت آینده انقلاب اسلامی تدوین و تنظیم و ابلاغ شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: در بیانیه گام دوم هفت محور اساسی که یکی از محور‌های مهم آن مسئله اجرای عدالت است، مطرح گردیده است. در کشور چگونه اجرای عدالت شده و همه ما مامور هستیم در این باره ببینیم که آیا آن چه در این محور به عنوان گام دوم در این بیانیه ذکر شده محور اجرای عدالت است

وی افزود: در این باره بسیار تلاش شده؛ اما بازنگری در آن چه انجام شده و نگرش در آن باید صورت بگیرد که متوجه می‌شویم باید گام‌های اساسی و تحولی برداریم گام تحولی کار وضعی است، اما به مطالعه، پیش بینی، حذف و دوراندیشی، نگاه به آینده و برنامه ریزی نیاز دارد و همه اجزای سازمان و دستگاه قضایی و همه دستگاه‌های اجرایی که معتقدیم همه ماموریت اجرای عدالت را دارند؛ اما پیشانی دستگاه‌ها، دستگاه قضایی است.

آیت الله رئیسی با بیان این که اجرای عدالت باید با حضور همه دستگاه‌های اجرایی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه شکل بگیرد، تاکید کرد: باید کاملاً معلوم شود آیا فاصله طبقاتی در جامعه افزون شده یا کاهش پیدا کرده است و با شاخص‌های اندازه گیری معلوم شود عدالت بیشتر شده یا فاصله بین فقیر و غنی افزایش یافته است.

رئیس قوه قضاییه افزود: البته این‌ها کار‌های آکادمیک است و ما در این جا بحث آکادمیک نداریم؛ چراکه این بحث‌ها متعلق به دانشگاه‌ها و محافل علمی و فرهیختگان و پژوهشگران است.

وی تصریح کرد: ما به عنوان بخش قضایی ماموریت جدی در مبارزه با فساد و اجرای عدالت داریم.

آیت الله رئیسی افزود: وظیفه همه ما امروز این است که در این گام دوم همه اجزا برای اجرای عدالت نقش ایفا کنند و همه همکاران قضایی و اجرایی سازمان و کارکنان دستگاه قضا باید در این تحول شرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه گفت: هیچکس در این حرکت نباید غایب باشد و نباید عادی حرکت کند، چون از قافله باز می‌ماند بین این مجموعه باید رابطه‌ای وجود داشته باشد و با هم حرکت کند.

وی با تاکید بر این که نقطه تحولی باید کاملاً طی شود، بیان کرد: نقطه تحولی آن است که از تبیینی که مقام معظم رهبری فرمودند نواقص و مشکلات کار را ببینیم و سریع رفع شود. این که در دادگستری و سازمان‌های وابسته چه مشکلاتی وجود دارد و چه چیزی امروز دغدغه دغدغه‌مندان حزب اللهی و در صحنه عدالت است که باید رفع شود.

آیت الله رئیسی بیان کرد: مردم باید احساس کنند اجرای عدالت و مبارزه با فساد می‌شود و دادگستری ملجا است. اگر کسی مورد ظلم قرار گرفت به این پدر مهربان پناه می‌برد و این پدر مهربان و دلسوز از او رفع ظلم می‌کند و او باید احساس کند این چنین چیزی اتفاق افتاده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تکریم برای قضات افزود: تکریم برای قضات، کارمندان، اصحاب دعوی و همه ارباب رجوع و تکریم همه با هم اصل مهمی است و کرامت، توجه کردن به همه کسانی است که در دادگاه حضور پیدا و احساس می‌کنند دادگستری و سازمان‌های وابسته به آن‌ها با کرامت رفتار می‌کنند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر این که ما کرامت را یک اصل می‌دانیم بیان کرد: کرامت برای همه کسانی که با عدلیه، دادگستری و سازمان‌های وابسته ارتباط دارند حتماً باید باشد و حفظ کرامت، رفع مشکلات معیشتی و رفاهی حتماً در دستور کار قرار دارد.

آیت الله رئیسی افزود: هر کاری که اجرای عدالت را مخدوش کند نباید انجام بدهیم و رعایت شان در گرفتن امکانات بسیار مهم است و اگر امکانی به وجود آمد باید عادلانه توزیع شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نحوه ارتباط همکاران با وی بیان کرد: در حال حاضر از طریق شبکه‌هایی که به صورت دیجیتال است، مطالب به من منتقل می‌شود؛ اما سامانه‌ای هم در حال تعبیه است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: نظرات عزیزانی که ارائه شده بسیار مثبت است و می‌تواند مفید واقع شود و ما هم از آن استفاده خواهیم کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع پلیس قضایی، تاکید کرد: ما سال‌ها موضوع پلیس قضایی را مطرح کردیم و حتی برخی اقدامات هم انجام شده و موافقت‌هایی هم صورت گرفته؛ اما در میانه راه کار متوقف شده است. بنده به عنوان یک همکار شما در دستگاه قضایی که سال‌ها است فعالیت کرده‌ام احساس می‌کنم احیای پلیس قضایی بیش از پیش ضروری است و این ضرورت برای همه کسانی که دستگاه را می‌شناسند احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع پلیس قضایی را در دستور کار لحاظ می‌کنیم، افزود: اقداماتی هم صورت گرفته و مصرانه از سوی روسای قوه قضاییه سابق و مسئولان انجام شده؛ امابه جای روشنی نرسیده است من هم مثل شما نظرم بر آن است که ایجاد پلیس قضایی به ایجاد یک پلیس متخصص کمک می‌کند.

آیت الله رئیسی ضمن تشکر از نیروی انتظامی که به دستگاه قضایی کمک می‌کند، گفت: نیروی انتظامی در کنار قضات و دستگاه قضایی خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به صحبت نماینده کارکنان بیان داشت: اشکال ایشان را مبنی بر اینکه دادگستری به میزانی که کار می‌کند فعالیتش را برای مردم تبیین نمی‌کند را وارد می‌دانم. در زمان ورود به استان با گزارش‌هایی مواجه بودم و نکاتی را شنیدم که متوجه شدم این نقص وجود دارد درحالیکه این موضوع خلاف اخلاص نیست.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند که مسئولان دادگستری با چه همتی تلاش می‌کنند تا زمان دادرسی را کوتاه نمایند. سازمان‌های وابسته نیز می‌توانند اقدامات خود را گزارش دهند.

وی با یادآوری دیدار مقام معظم رهبری با قضات و مسئولان دستگاه قضایی، گفت: معظم له نیز فرمودند یکی از نقص‌های دستگاه قضایی این است که به شکل هنرمندانه‌ای که عمل می‌کند به مردم گزارش نمی‌دهد؛ به نظر بنده نیز این موضوع یکی از نقص‌هایی است که باید برطرف شود.

آیت الله رئیسی درباره ورود افراد بدون آزمون استخدام افزود: حتما این کار نباید انجام شود، در همه جای کشور جذب افراد باید با ضوابط باشد، لذا باید شرایطی گذاشته شود که بهترین‌ها جذب دستگاه قضایی شوند.

وی با بیان اینکه باید در دستگاه‌های دیگر نیز استخدام افراد ضابطه‌مند شود، گفت: یکی از جلوه‌های عدالت جذب در دستگاه‌های اداری کشور است. باید برای مردم شرایطی فراهم کنیم که اگر سازمانی نیاز به نیرو دارد بتواند نیروی انسانی کارآمد با شرایط مساوی را جذب نماید تا افراد بتوانند در این میدان بدوند و بهترین‌ها انتخاب شوند.

رئیس قوه قضاییه افزود: البته اگر متخصص خاصی در جایی باشد که نیاز به آن‌ها وجود داشته باشد یا برای جذب سطحی از تحصیلات یا تخصص افراد معدودی وجود داشته باشند، طبیعتا جذب خاصی صورت می‌گیرد؛ اما عموم جذب‌ها باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس در جذب، نگهداری نیرو و دادن امکانات و ظرفیت‌ها داشته باشند.

وی ادامه داد: بنده با این نظر کاملا موافق هستم که استخدام و جذب نیرو باید در سازمان قضایی کشور و سازمان اداری و همه جا بر اساس عدالت صورت گیرد، تا جوانان آینده ساز این کشور احساس کنند که سازمان‌های اداری عادلانه حرکت می‌کنند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ممکن است کسی نتواند جذب دستگاهی شود، ولی از این بهتر است که در یک مجموعه اقوام و خویشان دور هم جمع شوند؛ اقوام و خویشان خوب هستند، اما بدون شک افراد دیگری غیر از آن‌ها هستند که اگر صلاحیتشان احراز شود می‌توانند با توانمندی خوب جذب دستگاه شوند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه درباره ارائه آمار گفت: در جلسات قبلی هم به این نکته اشاره کردم که آمار نشانی از عملکرد است؛ اما بدون شک تمام عملکرد را آمار نشان نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه بهره وری باید در آمار و در کیفیت و میزان عملکرد قاضی و کارمند نشان داده شود، تاکید کرد: ما نباید کیفیت را فدای کمیت کنیم. گاهی برای آنکه در یک شعبه آمار بالا رود می‌بینیم که حقوق و پرونده‌های مردم ضایع شده است که حتما این موضوع جایز نیست. ما باید بهره وری را اساس کار قرار دهیم و در کارکرد واقعی که یکی از آن‌ها آمار است توجه کنیم.

آیت الله رئیسی درباره موضوع شورای حل اختلاف گفت: در این موضوع، قانون داریم، اما باز هم باید آن را تقویت کنیم. بنای ما در شورای حل اختلاف آن است که ظرفیت صلح و سازش را بیش از پیش احیا کنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بخشنامه اخیر در مورد شورای حل اختلاف، افزود: باید بتوانیم یکسری از پرونده‌های دادگستری را کم کنیم. پرونده‌هایی که با شاکی خصوصی آغاز می‌شود و با رضایت شاکی خصوصی هم ختم می‌شود را باید بتوان توسط ریش سفیدان و متخصصان ختم کرد.

وی ادامه داد: برخی فکر می‌کنند ما ایجاد صلاحیت کرده‌ایم درحالیکه اینگونه نیست و ما صلاحیت شورای حل اختلاف را احیا کردیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قانون شورای حل اختلاف باید به مجلس برود، افزود: پیشنهاد اصلاحی نیز خدمت مجلس تقدیم و وضعیت کارکنان هم در ذیل این قانون روشن خواهد شد به آن معنا که خانم‌ها و آقایانی که با شورای حل اختلاف همکاری دارند در این اصلاحیه وضعیتشان روشن شده و از این شرایط بیرون خواهند آمد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: به دنبال آن هستیم طی چند ماه آینده این اصلاحیه را تقدیم مجلس کنیم تا شاید بتوان در همین دوره مجلس، این موضوع تعیین تکلیف شود.

وی با یادآوری جلسه شب گذشته سران قوا، افزود: شب گذشته نیز مواردی که نیاز است از سوی مجلس به تصویب رسد را به رئیس مجلس اعلام کردم که ایشان نیز وعده داد که تلاش خواهند کرد تا در همین دوره مجلس این موارد به دستگاه قضایی برسد و مورد تصویب واقع شود.

آیت الله رئیسی گفت: هیات‌های هفت گانه‌ای به شهرستان‌های استان ارسال کردیم و در جلسات شورای عالی قوه قضاییه که در استان تشکیل خواهد شد یکسری از مشکلات را مطرح کرده و تلاش می‌کنیم این مسائل برطرف شود.

وی در پایان از نماینده مقام معظم رهبری در استان، استاندار و نماینده خبرگان و حضار در جلسه تشکر کرد.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی با اشاره به برخی از اقدامات دادگستری استان زنجان اظهار کرد: دادگستری استان زنجان در نقاط مختلف و در طول یک سال ۲۷۷ هزار پرونده یکتا را رسیدگی کرده که توسط ۱۲۹ قاضی انجام شده است که این میزان از میانگین کشوری حدود دو درصد بالاتر است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان اظهار کرد: با اقداماتی که انجام پذیرفت و همراهی و همکاری که انجام گردید، توانستیم موجودی زندان را ۱۹ درصد کاهش دهیم.

وی با اشاره به کاهش ورودی به زندان عنوان کرد: در سال جاری ورودی به زندان ۸ درصد کاهش داشته است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان در ادامه سخنان خود گفت: در خصوص استفاده از پابند الکترونیکی از استان دوم نیز جلوتر هستیم و در زمینه اجرای پرونده‌های معطل مانده از سنوات پیش توفیقات خوبی داشته‌ایم.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی ادامه داد: در زمینه استحکام و اتقان آرا با برنامه ریزی مدونی که انجام دادیم توانستیم توفیقاتی پیدا کنیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی پرونده‌های مسن در یازده ماه گذشته بیان کرد: نیرو‌های قضایی و اداری در راستای سیاست همه در خدمت قضاوت ساماندهی شدند و ۲۸ درصد ستاد را کم و به صف اضافه کردیم، از طرفی همه معاونان نیز در رسیدگی‌های قضایی مشارکت پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به افزایش ۱۸ درصدی آمار صلح و سازش در شورا‌های حل اختلاف نسبت به مدت مشابه بیان کرد: در حوزه نظارت در این مدت و در کمتر از یک سال ۴۰ مورد بازرسی از ۱۳ حوزه قضایی انجام شد و در راستای جلب اعتماد عمومی نیز بیش از ۲ هزار مورد ملاقات چهره به چهره با مردم داشته‌ایم.

در ادامه صیادی نماینده کارکنان قضایی اظهار کرد: خداوند را شاکریم و دست و بازوی مقام معظم رهبری را می‌بوسیم که پرچم عدالت گستری را به اهلش سپردند.

وی با تاکید بر حفظ کرامت قضات بیان کرد: ایجاد سامانه ارتباطی بین قضات سراسر کشور و ریاست قوه قضاییه مورد تقاضا است.
در ادامه این نشست محمدی نماینده کارکنان اداری بیان کرد:در خصوص ماجرای باغ شهر‌ها اتفاقاً از دانه درشت‌ها شروع شده است.

نماینده کارکنان اداری ادامه داد: در خصوص مسکن، برخی از همکاران نیازمندی‌ها و مشکلاتی را دارند و با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی کشور کارکنان و بازنشستگان عزیز برای فراهم کردن مقدمات ازدواج فرزندانشان مشکل دارند.

محمدی با انتقاد از انجام استخدام‌های سفارشی بیان کرد: این نوع از استخدام‌ها سبب مخدوش شدن سرمایه‌های اجتماعی شده است.

در ادامه این نشست شعبانی نماینده سازمان‌های تابعه قوه قضاییه اظهار کرد: حضور جنابعالی در قوه قضاییه به عنوان رئیس مورد آرزو و خاستگاه دیرینه قضات، حقوق دانان و اصحاب نظر بوده است.

وی با بیان این که گفتمان عدالت اکنون آغاز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر جایگاه قوه قضاییه رو به رشد است و انتظار و مطالبه گری در بین مردم ایجاد شده است.

شعبانی تصریح کرد: در حال حاضر در بخش رفاهی و در بودجه استان مشکل دارد و نیاز است که تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

خانم بختیاری نماینده شورای حل اختلاف استان زنجان در ادامه این نشست تصریح کرد: با گذشت قریب به ۱۵ سال از شورای حل اختلاف همچنان اعضا به طور افتخاری مشغول به کار هستند، لذا تعیین وضعیت استخدامی، ساماندهی وضعیت پرداخت پاداش‌ها، کمک رفاهی به کارکنان شورا‌ها برای تامین مسکن و رفع کمبود سیستم‌های رایانه‌ای برای تسهیل در خدمت رسانی از موارد مورد استدعا است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *