رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ظرفیت ۱۰ میلیارد دلاری صادرات فرآورده‌های نفتی ایران

14:00 - 14 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۵۲۰
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: اگر مشکلاتی که در زمینه صادرات فراورده های نفتی وجود دارد حل شود مطمئنا امسال به حدنصاب ۱۰ میلیارد دلار خواهیم رسید.

به گزارش گروه اقتصاد ، ابوالقاسم هاشمی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ درصد از صادرات فرآورده‌های نفتی کشور را اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی انجام می‌دهند، گفت: ظرفیت صادراتی بخش خصوصی برای صادرات فرآورده‌های نفتی، سالانه ۱۰ میلیارد دلار است که البته هنوز به ظرفیت کامل نرسیده است.

هاشمی افزود: اگر مشکلاتی که در زمینه صادرات وجود دارد حل شود مطمئنا امسال به حدنصاب ۱۰ میلیارد دلار خواهیم رسید.

وی گفت: با توجه به اینکه تعدادی از کشور‌های همسایه ظرفیت پالایشی بسیار پایینی دارند و برخی از آن‌ها نیز به دلیل جمعیت کم و شرایط جغرافیایی، امکان احداث پالایشگاه ندارند، نیازمند واردات فرآورده هستند و ما می‌توانیم به راحتی فرآورده‌های نفتی خود را به این کشور‌ها صادر کنیم.

هاشمی از کشور‌هایی نظیر پاکستان، ارمنستان، افغانستان و عراق و برخی کشور‌های آفریقایی به عنوان بازار‌های هدف صادرات فرآورده‌های نفتی ایران یاد کرد و افزود: یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که امروز در راه صادرات فرآورده‌های نفتی وجود دارد نبود یک نهاد تنظیم گری (رگلاتوری) است که اگر این نهاد در صنعت نفت ایجاد شود و در زمینه قیمت و مقدار خوراک واحد‌های تولیدکننده فرآورده‌های نفتی براساس یک فرمول مشخص عمل کند، این اطمینان به بخش خصوصی داده می‌شود تا برای بلندمدت برنامه ریزی و عمل کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نوسانات قیمت ارز و مقررات و دستورالعمل‌های خلق الساعه را از دیگر مشکلات پیش پای صادرکنندگان ذکر کرد و گفت: به دلیل قوانین و آئین نامه‌هایی که نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف صادر می‌کنند امکان برنامه ریزی درازمدت و چندماهه برای صادرکنندگان بخش خصوصی وجود ندارد بنابراین در این زمینه بسیار مقطعی عمل می‌کنیم که این مسئله همه را متضرر کرده است.

هاشمی، تحریم‌های نفتی امریکا را در زمینه صادرات فرآورده‌های نفتی بی اثر دانست و افزود: تحریم‌ها تاکنون مانع جدی بر سر راه صادرات فرآورده‌های نفتی ایجاد نکرده و این تحریم‌ها در این زمینه تاثیر نداشته است.

وی اضافه کرد: البته با اعمال تحریم‌ها برخی اشکالات به ویژه در زمینه نقل و انتقالات پول و مبادلات بانکی و همچنین در زمینه حمل و نقل دریایی ایجاد شده است، اما این مشکلات مانع از صادرات فرآورده‌های ما نشده است.

هاشمی با بیان اینکه صادرات فرآورده‌های نفتی چیزی نیست که یک روزه درباره آن تصمیم گیری شود و فردا به آن عمل کنیم، گفت: تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی نیازمند برنامه ریزی در زمینه قوانین و مقررات و ایجاد زیرساخت هاست که باید سال‌ها پیش از این در این زمینه فکر می‌کردیم.

این فعال بخش خصوصی افزود: با وجود برخی مسایل، بازار صادرات فرآورده‌های نفتی ایران همچنان یک بازار پررونق خواهد بود و اگر زیرساخت‌های قانونی و همچنین احداث پالایشگاه‌ها و ساز و کار‌های حمل و نقل فراهم شود قادریم همه نفت خود را به فراورده تبدیل و آن را صادر کنیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *