غوغاسالاری‌ها موجب عقب‌نشینی وزارت بهداشت از تولید داخلی نمی‌شود

12:11 - 14 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۴۸۵
دسته بندی: جامعه ، عمومی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این وزارتخانه با غوغاسالاری و فشار‌های برخی، از اهداف کشور در خودکفایی در زمینه تولید دارو عقب‌نشینی نمی‌کند.

به گزارش گروه جامعه ، سعید نمکی روز پنجشنبه در آیین آغاز اجرای گام آموزشی بیمارستان معتمدی گرمسار از برنامه‌های سفر یک روزه به استان سمنان گفت: وزارت بهداشت با غوغاسالاری صاحب نفوذان برابر واردات دارو زانو نمی‌زند.

وی با بیان اینکه برابر غوغاسالاری عقب نمی‌نشینیم و از صنایع تولید دارو در داخل کشور حمایت می‌شود، تاکید کرد: وزارت بهداشت سیاست حمایت از تولید داخل را از دست نمی‌دهد و با غوغاسالاری و جوسازی صاحب نفعان عقب نشینی نمی‌کند، افرادی که سازمان یافته همه جا نفوذ دارند.

نمکی بیان کرد: اگر صنعت تولید داروی داخل فروبپاشد کشور بیش از ۴۰ میلیارد دلار نیاز به واردات دارو دارد، با حمایت از تولید داخلی، دارو‌های وارداتی با ۱۰ برابر قیمت کمتر در کشور تولید می‌شود و به دست مردم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان کشور دارو‌های باکیفیت و با قیمت پایین‌تر به دست مردم خواهد رسید، گفت: جمع کردن ناصرخسرو‌ها تنها از طریق هوشمندسازی نظام سلامت امکان پذیر است و افراد سالم باید پشت سامانه‌های نظام سلامت بنشینند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: چرتکه‌ها را به دست دزد‌ها و دزدی‌ها را سامان نمی‌دهیم.

وی با اشاره به کارآمدی سامانه پاسخگویی الکترونیکی یا تیکت برای امور غذا و دارو در کشور، افزود: این سامانه به همراه نسخه نویسی الکترونیکی سامانه‌های هوشمندی هستند که از تخلفات جلوگیری می‌کنند.

وی با اشاره به برخی تخلفات در حوزه واردات دارو، گفت: یکسری پرونده به دستگاه قضایی ارسال شده است که افرادی به جای پودر نارگیل و کاکائو، دارو‌های قاچاق و دارو‌های بدنسازی غیرمجاز وارد کشور کرده اند.

نمکی، به دستاورد‌های دولت تدبیر و امید اشاره و اضافه کرد: کاهش مرگ و میر کودکان و زنان، افزایش پوشش واکسیناسیون، توسعه زیرساخت سلامت و دانشگاه‌ها و بی نیاز شدن از اعزام بیماران به خارج، از دستارد‌های دولت تدبیر و امید در بخش بهداشت و درمان است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نگاه ویژه رئیس جمهوری به حوزه سلامت و اجرای طرح تحول که سه درصد اضافه‌تر از روال معمول اعتبار دریافت کرد، خاطرنشان کرد: کاهش هزینه‌های درمان از دوش مردم، حمایت از بیماران صعب العلاج، افزایش هتلینگ بیمارستان‌ها و پوشش بیمه همگانی از برکات طرح تحول بوده، اما این طرح نیاز به یکسری مقدماتی داشت که ایجاد پرونده الکترونیکی برای شهروندان و اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده به عنوان پیش نیاز‌ها در حال اجراست.

وی بیان کرد: نسخه نویسی که پیش نیاز ایجاد پرونده الکترونیک و نظام ارجاع است تا پایان امسال بخش مهمی از آن اجرا می‌شود و تا پایان نیمه اول سال ۹۹ برای کل کشور تحقق می‌یابد.

نمکی تاکید کرد: وقتی صحبت درباره بسیاری از مشکلات ناشی از ولنگاری نظام اقتصادی سلامت مطرح شد، زمزه‌هایی از برخ رسانه‌ها آغاز شد و بسیاری دوربین‌ها را به دست گرفته و شروع به غوغاسالاری کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سه درصد از دارو‌های وارداتی ۱.۳ درصد از ارز کشور را می‌بلعد، در حالی که سهم تولید دارو در تولید ناخالص ملی ایران ۱.۲ درصد است، این رقم در پیشرفته‌ترین کشور‌ها ۶ تا ۷ درصد است.

وی به اجرای طرح بسیج ملی سنجش فشار خود در کشور اشاره و اضافه کرد: طبق نتیجه این طرح، در کشور ۳۰ درصد مردم مبتلا به فشار خون هستند که نیمی از آن‌ها از این مساله بی خبرند که زنگ خطری برای آنان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: سمنان جزو استان‌های برتر کشور در اجرای طرح بسیج ملی سنجش فشار خون بود که از آن تقدیر خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در طرح بسیج ملی فشار خون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سنجش شدند، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارنفر از فشار خود اطلاعی نداشتند و ۱۰ میلیون نفر نیز در مرحله قبل از فشار خون بودند و ۱۳ میلیون نفر مبتلا به فشار خون کشف شدند که با تغییر سبک زندگی، نوع تغذیه و ورزش باید از خود مراقبت کنند.

وی افزود: طرح خودمراقبتی از مهر ۹۸ در کشور با شعار «هر خانه یک پایگاه سلامت» آغاز می‌شود و ۲۰ میلیون نفر از دل خانواده‌ها به عنوان سفیران سلامت و سلامت‌یاران به منظور پیشگیری و توانبخشی آموزش‌های لازم را فرامی گیرند و هدف از آن بردن سلامت به درون خانواده ها، به جای کلینیک و بیمارستان ها، است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفری یکروزه ۴۰ طرح بهداشتی و درمانی را در استان سمنان افتتاح و آغاز می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *