ظرفیت‌های بومی و محلی برای تقویت صلح و سازش، مدنظر روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی قرار گیرد

۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷:۲۹
کد خبر: ۵۴۶۴۴۲
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی فارس بر ارتقاء امنیت در سراسر استان تاکید کرد و گفت: ظرفیت‌های بومی و محلی در راستای تقویت صلح و سازش و ترویج فرهنگ اصلاح ذات البین وجود دارد که باید مد نظر روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی قرار گیرد.

ارتقاء امنیت باید مهمترین اقدام همه روساء و دادستان‌ها باشدبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، رئیس کل دادگستری استان فارس حجت السلام والمسلمین موسوی در همایش فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی فارس ضمن تسلیت ایام سوگواری سرو و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) بر ارتقاء امنیت در سراسر استان تاکید کرد و گفت: ارتقاء امنیت باید اولویت اول و مهمترین اقدام همه روساء و دادستان‌ها باشد.

وی با اشاره اینکه مسئولیت سنگینی در دستگاه قضایی بر عهده همه ما قرار گرفته است، گفت: اگر می‌خواهیم حاملان پیام عدالت در جامعه باشیم باید زیرساخت اخلاقی و همچنین عملکرد مدیریتی خود را تقویت نمایئم.

حجت السلام و المسلمین موسوی در این همایش که با موضوع بررسی طرح تحول در دستگاه قضایی برگزار شد گفت: در برهه‌ای از انقلاب افراد بسیاری برای دفاع از آرمان‌های نظام و انقلاب جان خود را در طبق اخلاص گذشتند و با نثار جان خود از انقلاب دفاع کردند، بنابراین امروز همه ما مسئولیت سنگین دفاع از دستاورد‌های ارزشمند انقلاب را برعهده دارید و در این راه باید با همه وجود خدمت صادقانه و جهادی را سر لوحه کار خود قرار دهیم.

وی تصریح کرد: همه ما در خط ولایت فقیه گام بر می‌داریم و از آنجا که همه ما احکام قضایی خود را تنها با یک واسطه از، ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب دریافت می‌نمائیم بنابراین توقع است که پیرو خط ولایت باشیم و در این مسیر علاوه بر آنکه شاخص بصیرت در محیط کار و زندگی خود باشیم زمینه هدایت و بصیرت افزایی اطرافیان را نیز به خوبی ایجاد کنیم.

حجت السلام والمسلمین موسوی همایش روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان ضمن اشاره به این امر که حوزه قضایی فارس به لحاظ خصوصیات مختلف استانی منحصر به فرد و خاص است گفت: ارتقاء امنیت در سراسر استان باید اولویت اول و مهمترین اقدام همه روساء و دادستان‌ها باشد چرا که ارتقاء امنیت اولین مسئله تأکید شده در طرح تحول دستگاه قضایی است.

رئیس شورای قضایی استان فارس با تأکید بر اینکه شناسایی موارد ناامنی و برخورد با عوامل آن باید در دستور کار ویژه قرار گیرد بیان کرد: در همین راستا بخشنامه‌ای در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم آماده گردیده است که لازم است تک تک بند‌های بخشنامه بخصوص در ایام سوگواری حضرت ابا عبداله الحسین (ع) رعایت و مد نظر قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی حفظ کرامت انسانی همه مراجعین و برخورد سنجیده با ارباب رجوع و همچنین رعایت حقوق شهروندی را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: هرگز نباید اجازه دهیم کسی در زیر مجموعه مدیریتی شما فراتر از قانون عمل کند و برخورد خارج از ضوابط را با مراجعان ایجاد کند.

وی افزود: نظارت بر ضابطین و بازرسی‌ها در راستای حفظ حقوق شهروندی به صورت منظم و برنامه ریزی شده اجرایی شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس مقابله جدی با فساد در درون و بیرون مجموعه قضایی را محور مهم دیگر در دوران تحّول خواند و افزود: با توجه به اختیارات فراوانی که قانون در اختیار شما به عنوان مسئولان قضایی قرار داده لازم است جلوگیری از فساد را در دستور کار قرار داده و این موضوع را با جدیت بیش از پیش دنبال نمائید.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ادامه داد: در این راستا به مسئولین قضایی استان تأکید شد با بهره گیری از ظرفیت‌های قانونی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بار‌ها بر کاهش زندانیان جرائم مالی غیر عمد بخصوص مهریه تأکید شده است که لازم است مدیران حوزه‌های قضایی با بهره گیری از ظرفیت‌های قانون، خیرّین و شورا‌های حل اختلاف زمینه کاهش زندانیان این دسته از جرائم را فراهم کنند.

وی بر بازدید‌های هدفمند و تأثیر گذار از زندان‌ها در قالب برنامه‌های زمانبندی مشخص تأکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه بیان داشت: اجرای احکام، نقطه پایانی و بسیار تأثیر گذار روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی است بنابراین باید توجه ویژه‌ای به عملکرد اجرای احکام کیفری و حقوقی شود چرا که ثمره تلاش‌ها و زحمات همکاران در اجرای حکم صادره متبلور می‌شود و مراجعان نیز در این مرحله نتیجه احقاق حق را ملاحظه می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین به کانون‌های تولید پرونده اشاره کرد و افزود: برخی ادارات و نهاد‌ها تبدیل به کانون‌های تولید پرونده برای مجموعه قضایی شده‌اند که باید ضمن شناسایی، راه کار‌های جلوگیری از ایجاد پرونده نیز به صورت اختصاصی در هر حوزه مد نظر قرار گرفته شود.

مقام ارشد قضایی استان فارس با اشاره به بخشنامه اخیر ریاست قوه قضائیه در خصوص شورا‌های حل اختلاف مبانی فرهنگی استان بخصوص در حوزه صلح و سازش را بسیار قوی ارزیابی کرد و یادآور شد: در هر حوزه قضایی با توجه به ظرفیت‌های بومی و محلی ظرفیت‌های مناسبی در راستای تقویت صلح و سازش و ترویج فرهنگ اصلاح ذات البین وجود دارد که باید مد نظر روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی قرار گیرد تا ضمن اجرای بخشنامه ریاست قوه قضائیه در این زمینه، فرهنگ صلح و سازش توسعه و از سرازیر شدن پرونده در مراجع مختلف قضایی جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس اهمیت ویژه به کاهش موجودی پرونده بخصوص توجه به پرونده‌های مسن و قدیمی را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: با کار جهادی و خارج از وقت اداری و همچنین شناسایی گلوگاه‌های اطاله دادرسی و برگزاری نشست‌های هماهنگی بخصوص با کانون کارشناسان راه حل تعیین تکلیف این دسته از پرونده‌ها را بیابید و اجازه ندهید با طولانی شدن سیر رسیدگی به پرونده حقوق مردم پایمال شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خواستار توسعه دیدار‌های مردمی شد و تصریح کرد: در اتاق روسا و دادستان‌ها و همچنین سایر مسئولین قضایی استان به روی مردم و مراجعان باز باشد چرا که پاسخگو بودن مدیران مجموعه قضایی و رضایت مراجعان در دوران تحول باید بیش از هر چیز دیگر چمشگیر باشد.

وی بر اهمیت تشکیل نشست‌های قضایی و در نتیجه اتقان آراء تأکید کرد و بیان داشت: اتقان آراء مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست قوه قضائیه است و برگزاری نشست‌های قضایی مستمر در حوزه‌های قضایی علاوه بر روز آمد شدن اطلاعات قضایی و به اشتراک گذاشتن معلومات قضایی بین قضات می‌تواند اتقان آراء را در پی داشته باشد.

این مقام قضایی در خصوص استفاده از ظرفیت ایجاد شده در ابلاغات الکترونیک گفت: استفاده از ظرفیت ابلاغ الکترونیک می‌تواند نتایج مثبت متعددی از جمله تسریع در رسیدگی ها، حفظ شأن و حقوق شهروندی افراد و کاهش هزینه‌ها و استفاده بهینه از نیروی انسانی را در پی داشته باشد بنابراین تقویت ابلاغات الکترونیک و افزایش درصد ابلاغات الکترونیک نسبت به ابلاغات سنتی را با حساسیت ویژه دنبال نمائید.

در این همایش همچنین با تشکیل کارگروه‌های تخصصی موضوعات متعددی از جمله ارتقاء امنیت، صلح وسازش، کاهش اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده به مجموعه قضایی مورد بحث و بررسی تخصصی قرار گرفت و نتایج کارگرو‌های استانی در قالب رویه‌ها و برنامه‌های مدون استانی در این جلسه ارائه گردید.

همچنین در این همایش از ۱۰۰ تن از قضات و کارکنان برگزیده و نمونه مجموعه قضایی استان فارس در حوزه‌های مختلف کاهش اطاله دادرسی، رسیدگی به پرونده‌های مهم و امنیتی، کسب امتیازات عملکردی، بهره گیری از ابلاغ الکترونیک، صلح و سازش، صدور آراء جایگرین حبس، فعالیت‌های فرهنگی، مسئولیت پذیری، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، کاهش جمعیت کیفری، اجرای برنامه‌های پیشگیری وآموزش با اهداء لوح سپاس قدردانی شد.

گفتنی است پیش از این نیز از قاضی محمد جعفر سنائی جهرمی رئیس شعبه ۳۱ دادگاه تجدید نظر، داراب رحمتی معاون مالی عمرانی و پشتیبانی دادگستری استان فارس و سید افشین نجفی، سیروس زارعی، محمد حسین صابری فر و لیلا منصوریان کارکنان دادگستری استان فارس که در هفته قوه قضائیه به عنوان قضات و کارکنان نمونه کشوری برگزیده شده بودند با اهداء لوح سپاس ریاست قوه قضائیه تجلیل شد.

بیشتر بخوانید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *