مهمان های ناخوانده سرسفره بازنشستگان/ برخی از بازنشستگان 11 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند!

10:44 - 18 تير 1393
کد خبر: ۵۴۴
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: پیر شدن جمعیت ایران و افزایش جمعیت بازنشستگان و از سوی دیگر مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبار سبب شده تا صندوق های بازنشستگی با مشکل جدی پرداخت روبرو باشد، این در حالی است که برخی از بازنشستگان حقوق 11 میلیون تومانی دریافت می کنند، ضمن اینکه مهمان های ناخوانده همچنان بر سر سفره بازنشستگان نشسته اند.

به گزارش خبرنگار میزان، «محمود عسگری آزاد» جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با انتقاد از ضعف قوانین و مقررات در حوزه صندوق های بازنشستگی، هشدار داد که با ادامه این روند صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری در آینده ای نزدیک به 60 هزار میلیارد تومان اعتبار یعنی 28 درصد بودجه عمومی دولت نیاز خواهند داشت.

طبق گفته این مقام مسئول، برخی از بازنشستگان بیش از 11 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. ضعف در قوانین و مقررات و دخالت ها و همچنین تورم و گرانی سبب شده تا صندوق های بازنشستگی در تامین بودجه و پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.

صندوق های بازنشستگی ناکارآمد
دکتر مهدی تقوی استاد دانشگاه نیز در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار میزان در پاسخ به اینکه چرا صندوق های بازنشستگی نتوانسته اند بودجه مورد نیاز برای پرداخت مستمری را پرداخت کنند، گفت: اگر سرمایه صندوق های بازنشستگی در بانک ها سرمایه گذاری میشد، سود مصوب بانکی کشور جوابگوی نیاز این صندوق ها بود.

این استاد دانشگاه در بیان علل بوجود آمدن چنین مشکلاتی در این صندوق ها را در 2 مورد بیان کرد و افزود: صندوق های بازنشستگی از لحاظ ساختاری دچار نا کارآمدی هستند و اینکه نباید فراموش کنیم که بخش عمده این مشکلات حاصل عملکرد اشتباه و تصمیم گیری نامناسب مدیران این صندوق ها است.

تقوی در ادامه به بررسی صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی پرداخت و افزود: «ساختار های مناسب در کشور های اروپایی باعث بوجود آمدن صندوق های قابل اطمینان شده است به صورتی که حتی نهاد های دولتی، نهاد های خصوصی را برای پرداخت بازنشستگی به پرسنل خود انتخاب میکنند.»

«علی دهقان کیا» مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران در گفت وگو با خبرنگار میزان در خصوص ضعف قوانین و مقررات در حوزه صندوق های بازنشستگی، افزود: در کنار ضعف قوانین و مقررات در این حوزه شاهد دخالت های زیاد دولت در این بخش هستیم، اگر دولت کارها را به سازمان ها واگذار کند و مهمان ناخوانده سر سفره بازنشستگان نیاورد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

نماینده سابق کارگران در شورای عالی تامین اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر صندوق های بازنشستگی بیشتر از حد توانشان عمل می کنند، به عنوان مثال اکنون دولت 90 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

وی انتقاد کرد: با چنین وضعیتی سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حقوق بازنشستگان با مشکلات جدی روبرو خواهد شد، با توجه به اینکه اکنون پرداخت حقوق به بازنشستگان به مشکل بزرگی تبدیل شده است.

دهقان کیا در خصوص چگونگی محاسبه حقوق بازنشستگان نیز، اضافه کرد: بازنشستگان بعد از 30 سال سابقه کار هفت برابر حداقل دستمزد را به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت می کنند، اگر حقوق پایه حدود 600 هزار تومان باشد در هفت که ضرب شود حقوق بازنشسته بیش از چهارمیلیون تومان خواهد بود بنابراین رقم قابل توجهی است.

مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران تصریح کرد: همچنین اگر حقوق فرد بازنشسته در سال های پایانی چندبرابر شود، میانگین حقوق 5 ساله گذشته محاسبه خواهد شد.

وی در رابطه با مشکلات پرداخت حقوق بازنشستگان افزود: اگر صنعت و اقتصاد کشور رونق داشته باشد، درآمد صندوق های بازنشستگی نیز افزایش پیدا می کند و این صندوق ها با مشکل بودجه و اعتبار مواجه نخواهند بود.

دخالت در امور صندوق های بازنشستگی
نماینده سابق کارگران در شورای عالی تامین اجتماعی ادامه داد: به هر حال بودجه و اعتبار حقوق بازنشستگان از محل های گوناگون از جمله بنگاه های اقتصادی و بخش درمان و بیمه ای تامین می شود، اگر مشکلی در یکی از بخش های این چرخه به وجود آید، نظام بودجه ای با مشکل و بحران مواجه خواهد شد.

دهقان کیا گفت: بارها تاکید کرده ام یکی از مشکلات عمده کنونی این است که مهمانان ناخوانده سر سفره بازنشستگان بسیار زیاد است و یکی از علت های اینکه خدمات خوبی به مردم و بازنشستگان ارائه نمی شود، دخالت در امور سازمان های مربوطه است.

مصوباتی که بار مالی بر دوش دولت می گذارد
مشاور کانون شوراهای اسلامی کار تهران افزود: برخی مواقع مجلس مصوباتی را به تصویب می رساند که هزینه تراشی و بار مالی بر دوش دولت می گذارد و دولت نیز از سازمان های مربوطه درخواست ارائه خدمات را دارد، نتیجه چنین اقدامی، بدهکارتر شدن دولت خواهد بود.

نماینده سابق کارگران در شورای عالی تامین اجتماعی ادامه داد: اگر قرار است از سوی سازمان تامین اجتماعی و دیگر سازمان ها به مردم ارائه خدمات شود، سیستم و قانون های موجود باید تجدیدنظر، بازنگری و ساماندهی شود.

عضو شورای عالی تامین اجتماعی تصریح کرد: طبق اصل 29 قانون اساسی، دولت مکلف است به آحاد مردم خدمات درمانی بازنشستگی و از کار افتادگی ارائه دهد، بنابراین طبق این تعریف، رسیدگی به مشکلات وظیفه دولت است.

دهقان کیا تاکید کرد: یکی از اقداماتی که دولت برای رفع کمبود بودجه و اعتبارات موجود باید انجام دهد این است که در امور سازمان تامین اجتماعی و صندوق ها دخالت نکند و مهمان ناخوانده بر سر سفره بازنشستگان نیاورد، تا سازمان ها از جمله تامین اجتماعی در ارائه خدمات به 38 میلیون خانواره بیمه شده و بازنشسته درمانده نشود.

سازمان تامین اجتماعی حیات خلوت دولت ها
نماینده سابق کارگران در شورای عالی تامین اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر بنگاه های اقتصادی نیز در دست دولت است، اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی به حیات خلوت دولت ها تبدیل شده است، ما نباید سربار دولت باشیم، بلکه به نوعی باید یار و حامی دولت باشیم.

هشدار مسئولان از بحران در نظام بودجه ای کشور
محمود عسکری آزاد جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با اشاره به روند فزآینده و نگران کننده بازنشستگی‌های بدون ضابطه در سال‌های گذشته، گفت: تداوم روند فعلی اداره صندوق‌های بازنشستگی، نظام بودجه ای کشور را با بحران مواجه می کند.

عسکری آزاد با بیان آنکه رقم کمک های دولت به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری در سال جاری بیش از 25هزار میلیارد تومان است افزود: اگر این روند ادامه یابد، در 8 سال آتی، براساس قیمت های امروز، فقط باید 60 هزار میلیارد تومان به این دو صندوق کمک شود که این رقم معادل 28 درصد بودجه عمومی دولت خواهد بود.

بازنشستگانی که 11 میلیون حقوق دریافت می کنند
وی اظهار داشت: به علت ضعف در قوانین و مقررات، هم اکنون برخی افراد از 3 صندوق به طور همزمان حقوق بازنشستگی می گیرند و برخی از بازنشستگان بیش از11میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و فقط رشد حقوق سال 93 این افراد بیش از سه برابر حقوق تعداد زیادی از بازنشستگان مشمول حداقل حقوق بازنشستگی است و برای حل این معضلات لایحه ای تنظیم و تقدیم دولت شده است.

جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ادامه داد: در بازه زمانی سال های 84 تا 92 متوسط سن بازنشستگی مردان در ایران 52.3 سال و زنان 49.9 سال بوده که معدل این نسبت در جهان برای مردان 63.1 و زنان 60.6 سال است.

وی افزود: در سال 1384 تعداد بازنشستگان کشوری 719هزار و 237نفر بود که این تعداد در سال 1392 با 68 درصد رشد به یک میلیون و 204هزار و 830 نفر رسید.

وی ادامه داد: در صورتی که براساس نرم های علمی و بین المللی، تعداد بازنشستگان نباید از یک ششم تعداد کل مشمولان یک صندوق یعنی 17 درصد بیشتر شود، این نسبت در صندوق بازنشستگی نیروهای لشکری به 101درصد رسیده و تعداد بازنشستگان آن از تعداد شاغلان بیشتر شده است.

وی در همین چارچوب افزود: در سال 84 سهم کمک دولت در تامین هزینه های صندوق بازنشستگی کشوری 46درصد بوده که این میزان در سال 92 به 76درصد رسیده و سهم دولت از تامین هزینه های صندوق بازنشستگی لشکری هم به 98 درصد بالغ شده است.

عسکری آزاد اضافه کرد: میزان کمک دولت در سال 84 به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری یک هزار و 598میلیارد تومان بوده که این رقم در سال 92 به 21هزار و 180 میلیارد تومان بالغ شده؛ یعنی سهم کمک دولت در مجموع پرداخت های صندوق ها از 46 درصد سال 84 به 76 درصد در سال 92 رسیده و این نسبت برای صندوق بازنشستگی لشکری به بیش از 90درصد رسیده که این خطری جدی برای صندوق های بازنشستگی است.

وی با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده، این رقم در 8 سال آینده به سطح 59 هزار و 400 میلیارد تومان خواهد رسید گفت: 2.8 درصد از بودجه عمومی دولت در سال 1384 برای تامین منابع مورد نیاز صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری صرف می شد که این نسبت در سال 1392 به 14 درصد از عملکرد بودجه عمومی دولت بالغ شده که دقیقا معادل هزینه های عمرانی سال 1392 کشور است.

1024x768 Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *