دولت از معاملات سلف بورس کالا برای تعادل بازار‌ها استفاده کند

۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۵:۰۱
کد خبر: ۵۴۲۸۸۴
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت پیشنهاد داد که برای تنظیم بهتر بازار‌ها از معاملات سلف بورس کالا استفاده کند به طوریکه همواره زمان پیک مصرف کالا‌ها به خصوص در اعیاد و مناسبت‌ها همچون ماه مبارک رمضان و ماه محرم مشخص است و دولت می‌تواند با پیش خرید محصولات با قیمت مشخص برای ماه‌های آینده از تعادل بازار‌ها اطمینان داشته باشد.
دولت از معاملات سلف بورس کالا برای تعادل بازار‌ها استفاده کندسید فرید موسوی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد با اشاره به اهمیت تنظیم و تعادل بازار‌ها برای دولت و مردم اظهار داشت: این روز‌ها مدام بحث نظارت و بازرسی از واحد‌های متخلف که اقدام به گران فروشی می‌کنند مطرح می‌شود، اما مگر می‌توان این شمار بالای اصناف که از شاخص‌های جهانی بالاتر است را نظارت کرد.

وی با بیان اینکه هزینه نظارت برای تنظیم بازار‌ها بالاست، افزود: تعداد بالای اصناف در کشور باعث رفتار‌های سلیقه‌ای و بعضا تخلف می‌شود که در این میان استفاده از ابزار‌های مالی مدرن که در دنیا تجربه شده می‌تواند راهگشا باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه به معاملات سلف بورس کالا اشاره کرد و گفت: از سال‌ها پیش معاملات سلف به شکلی نظام‌مند و شفاف در بورس کالا در جریان است که می‌توان با این ابزار مالی ساده بسیاری از مشکلات تنظیم بازاری را حل کرد.

موسوی گفت: سلف معامله‌ای است که در آن دو طرف تعهد می‌کنند در یک تاریخ، قیمت و کیفیت مشخص، یک کالا را مبادله کنند که در این معامله کالا به صورت نقدی خریداری می‌شود، ولی تحویل آن در آینده است. برای مثال دولت می‌تواند از دو ماه قبل از شروع ماه رمضان و با فراهم کردن شرایط برای ورود عرضه کنندگان، اقدام به خرید خرما با قیمتی مشخص کند تا در زمان پیک مصرف دیگر نگرانی از بابت رشد قیمت خرما نداشته باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: این اتفاق می‌تواند برای بسیاری از کالا‌ها رقم بخورد برای مثال همه می‌دانیم که محصولاتی، چون گوشت، مرغ، شکر، خرما، برنج، روغن، حبوبات، محصولات لبنی و ... در مقاطعی از سال به دلیل اعیاد و مناسبت‌های مختلف با رشد مصرف روبه رو می‌شوند پس دولت یا نهاد‌های متولی با نگاهی جدید و کنار زدن رویکرد‌های سنتی می‌توانند به بازار سرمایه اعتماد کنند که نتیجه این اعتماد را مردم خواهند دید.

موسوی تصریح کرد: با این اقدام هم تولیدکننده که محصولش را در بورس پیش فروش کرده به نوعی تامین مالی کوتاه مدت انجام داده و به افزایش تولید فکر می‌کند و هم دولت یا مصرف کننده می‌داند که با نوسانات عجیب قیمتی در آینده مواجه نمی‌شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت:، اما امروز عموما با مشکل کمبود نظارت بر واحد‌های مختلف و رشد قیمت‌ها و بی نظمی در بازار‌ها مواجه هستیم که اگر این اقدام یعنی استفاده از معاملات سلف بورس کالا آغاز شود رفته رفته شرایط متفاوت می‌شود و فعالیت‌های مولد و آرامش بخش بازار افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ابزار‌های مالی می‌توانند یکی از ابزار‌های دولت و صنایع برای تحقق رونق تولید باشند، گفت: سلف، یکی از ابزار‌های معاملاتی بازار سرمایه و بورس کالاست به طوریکه انواع قرارداد‌های سلف موازی، آتی، آپشن و ... در بازار سرمایه وجود دارد دارندگان کالا‌ها و مصرف کنندگان در صورت آگاهی می‌توانند انواع نیاز‌های خود را بدون دردسر‌های فعلی و هزینه کم برآورده کنند.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، استفاده از ابزار‌های مالی نه تنها می‌تواند از نوسانات کاذب قیمت‌ها در دوره‌های پیک مصرف برخی کالا‌ها جلوگیری کند بلکه مصرف کننده و تولید کننده می‌توانند ریسک‌های ناشی از تامین مواد و افزایش قیمت‌ها را از قبل پوشش دهند.

موسوی خاطر نشان کرد: به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور بعضا برای رفتن به سمت روش‌های جدید تردید می‌کنیم در حالیکه اتفاقا امروز زمان استفاده از شیوه‌های نو و کارآمد در معاملات است تا یکبار برای همیشه با نظم بخشیدن به معاملات، شرایط احیای تولید و حمایت درست از تولیدکننده را مهیا کنیم که در این میان واسطه‌ها نیز با هدایت به سمت ابزار‌های مالی، دیگر به بازار‌های نقدی و اقتصاد کشور آسیب نزنند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *