تولید ۶۴ میلیون تن محصول زراعی در سال ۹۶-۹۷

۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰:۰۱
کد خبر: ۵۴۱۱۰۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
براساس اعلام مرکز آمار میزان تولید محصولات سالانه در سال زراعی ۹۷-۹۶ در حدود ۶۴ میلیون تن برآورد شد.

به گزارش گروه اقتصاد ، براساس اعلام مرکز آمار در سال زراعی ۹۷-۹۶ از ١١.٤ میلیون هکتار سطح کاشت محصولات سالانه، ٥٧ درصد مربوط به کاشت گندم می‌شود.
 
نتایج حاصل از طرح آمارگیری زراعت پاییز ۱۳۹۷ نشان می دهد سطح کاشت محصولات سالانه کشور در سال زراعی ۹۷-۹۶، بیش از ۱۱.۴ میلیون هکتار با مقدار تولید تقریبی ۶۴ میلیون تن برآورد شده است.
 
نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد که در سال زراعی ۹۷-۹۶ از ۱۱.۴ میلیون هکتار سطح کاشت محصولات سالانه، ۵۷ درصد به کاشت گندم اختصاص یافته است.
 
بر اساس نتایج حاصل از این طرح، در سال زراعی ۹۷-۹۶ از مجموع ۶۴ میلیون تن تولیدات زراعی ۲۰ درصد تولید به محصول گندم اختصاص یافته است.
 
طبق نتایج حاصل از این طرح، سطح کاشت گندم در سال زراعی ۹۷-۹۶ در حدود ۶.۵ میلیون هکتار با مقدار تولید ۱۲.۷ میلیون تن برآورد شده است، پیش‌بینی می‌شود که سطح کاشت گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ به ۶.۷ میلیون هکتار افزایش یابد.
 
بر اساس یافته‌های این طرح، پیش‌بینی می‌شود که سطح کاشت محصولات سالانه در سال زراعی ۹۸-۹۷ به بیش از ۱۱.۵ میلیون هکتار برسد که نسبت به سال زراعی ۹۷-۹۶ در حدود یک درصد رشد خواهد داشت.
 
بر اساس یافته‌های این طرح، پیش‌بینی می‌شود که در سال زارعی ۹۸-۹۷ سطح کاشت محصولات گندم، برنج شلتوک، جو و کلزا به ترتیب به ۲.۴، ۷.۷، ۵.۹ و ۲۰.۶ درصد افزایش یابد.
 
طبق این یافته‌ها همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال زارعی ۹۸-۹۷ سطح کاشت محصولات سیب‌زمینی، چغندر قند، پیاز، (هویج، ترب، شلغم) به ترتیب به ۱۳، ۲۵، ۱۱ و ۲۹ درصد کاهش یابد.
 
گفتنی است که طرح آمارگیری زراعت در ماه آذر سال ۱۳۹۷ با هدف برآورد سطح کاشت و مقدار تولید محصولات سالانه در سال زراعی ۹۷-۹۶ پیش‌بینی سطح کاشت محصولات سالانه در سال زراعی ۹۸- ۹۷ و همچنین برآورد اقلام مورد نیاز حساب‌های ملی اجرا شد.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *