تمایل عربستان برای خروج از جنگ یمن؛ بحران تمام عیار و ناتوانی ریاض از ادامه جنگ

6:00 - 18 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۸۶۲
خروج امارات از یمن معادلات عربستان را در خصوص این جنگ به هم ریخته و در حالی که ریاض به نوعی از ادامه این جنگ ناتوان شده و با حجم گسترده‌ای از انتقادات مواجه شده، اما از سوی دیگر خروج از این جنگ نیز شکست فاحشی است که بهایی سنگین برای ریاض در پی دارد.

به گزارش گروه بین الملل ؛ عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ با تشکیل ائتلافی با ادعای حمایت از رئیس جمهور مستعفی یمن و بازگرداندن او به قدرت، تجاوز خود به یمن را آغاز کرد و اکنون این جنگ پنجمین سال خود را طی می‌کند.

اما اکنون برآورد‌های عربستان درباره این جنگ درست از آب در نیامده است؛ ائتلاف به سرکردگی ریاض به اهداف از پیش تعیین شده دست نیافته است، یمن با بزرگترین بحران انسانی در جهان مواجه شده و حجم انتقادات بین‌المللی علیه عربستان به شدت بالا گرفته است، قابلیت‌های دفاعی و نظامی نیرو‌های یمنی در طول این سال‌ها به سرعت افزایش یافته و اکنون نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مناطق حساس و راهبردی را در عمق خاک عربستان به راحتی هدف حملات موشکی و پهپادی خود قرار می‌دهند. مهم‌تر از این موارد امارات به عوان متحد راهبردی عربستان سعودی، راه خود را از عربستان جدا کرده و بخشی از نیرو‌های خود را از یمن جدا کرده است.

 

تمایل عربستان برای خروج از جنگ یمن؛ بحران تمام عیار و ناتوانی ریاض از ادامه جنگ

 

تمامی این موارد دست به دست هم داده و عربستان را در تنگنایی قرار داده که خروج از آن برای ریاض غیرممکن شده است، پایان دادن به جنگ یمن و یا ادامه آن در هر صورت بهای سنگینی برای عربستان رقم خواهد زد.

بیشتر بخوانید: خروج امارات از جنگ یمن شکست دیگری برای ائتلاف سعودی 

از سویی ادامه جنگ بدون حضور یکی از راهبردی‌ترین متحدان ریاض و همچنین افزایش توانمندی نیرو‌های یمنی تقریبا غیر ممکن شده و حجم گسترده انتقادات بین‌المللی را نیز باید به این موارد افزود.

 

تمایل عربستان برای خروج از جنگ یمن؛ بحران تمام عیار و ناتوانی ریاض از ادامه جنگ

 

از سوی دیگر واگذاری این جنگ نیز بهای سنگینی برای پادشاهی عربستان در پی دارد؛ محمد بن سلمان که پیش از این در داخل و خارج از عربستان سعودی به دلیل اشتباهات مکرر در زمینه سیاست خارجی هدف انتقادات شدید قرار داشته قطعا باید بهای یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات خود را بپردازد و خود را برای انتقادات بیشتر آماده کند.

 

بیشتر بخوانید: قدرت روز افزون انصارالله یمن

 

با این وجود به نظر می‌رسد که مقامات ریاض خروج از جنگ یمن را ترجیح می‌دهند و اظهارات مطرح شده از سوی مقامات این کشور حاکی از ناتوانی ریاض برای ادامه جنگ و تمایل برای پایان دادن به جنگ در یمن است.

اخیرا یکی از مقامات عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گفته که این کشور به دنبال جنگ طولانی مدت در یمن نیست: ریاض خواستار سوق یافت به دوره‌ای طولانی از جنگ در یمن نیست.

 

تمایل عربستان برای خروج از جنگ یمن؛ بحران تمام عیار و ناتوانی ریاض از ادامه جنگ

 

این مقام سعودی تصریح کرده است: عربستان نمی‌خواهد ضعیف دیده شود و یا در تنش با ایران آسیب ببیند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اکنون معادلات ریاض در خصوص این جنگ با خروج امارات به هم ریخته و عملیات نیرو‌های یمنی علیه اهداف حیاتی عربستان سعودی همچنان به شکل روزافزونی در حال افزایش است.

 

انهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *