۲ هزارو و ۷۰۰ میلیارد تومان به سیل زدگان پرداخت شد

10:35 - 16 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۷۴۳
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ­از ۲۷۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۵۰ درصد به صورت تخصیص و نقد در اختیار استان‌های سیل زده قرار گرفته است.

به گزارش گروه اقتصاد ، سید محمد موسوی اظهار کرد: نزدیک به ۳۰۰ هزار پرونده اخذ خسارت به کشاروزان وصول شده و ۱۶۶ هزار پرونده از طریق کمیته‌های تخصصی شهرستانی ارزیابی خسارت، بازدید میدانی شده است که میزان  ۹۰۳ میلیارد تومان است.

وی گفت: ۹۲ هزار پرونده با بار مالی ۵۰۴ میلیارد تومان به تایید کارگروه‌های استانی قرار گرفته که تاکنون ۲۷ هزار پرونده با ۲۲۷ میلیارد تومان به مرحله پرداخت رسیده است و ۷۰ هزار پرونده ازطریق سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به بانک‌های عامل معرفی شده اند که تاکنون ۴۲۰۰ پرونده با ۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌ها به بانک‌ها ابلاغ شده است که به مرور پرداخت خواهد شد.

موسوی تصریح کرد: تمام پرونده‌ها که از طریق کمیته‌های تخصصی و دستور العمل وزارت جهاد کشاروزی با هماهنگی وزارت کشور ابلاغ شده است با تصویب در کارگروه استانی به پرداخت خواهد رسید.

وی افزود: از ۲۷۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض مصوبه دولت تاکنون ۵۰ درصد به صورت تخصیص و به صورت نقد در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در استان گلستان ۱۳۶ میلیارد تومان از ۲۷۲ میلیارد تومان تامین اعتبار شده است و ۲۵۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد در اختیار استان قرار گفته است.

موسوی خاطر نشان کرد: تاکید بر این بوده است که صد درصد خسارت دیدگان در اولویت قرار گیرند و متناسب با درصد خسارت کشاورزان، حمایت‌ها بر اساس مصوبه دولت و کارگروه شهرستانی در اختیار فرد قرار می‌گیرد و پرداخت می‌شود و مشکل اساسی ما در جذب است که با همراهی و هماهنگی استانداری گلستان در حال پیگیری است.

موسوی گفت: در خوزستان بررسی‌ها برای ۲۲ هزار پرونده انجام شده و آماده پراخت است و ۵۰ درصد از ۹۰۶ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض در اختیار استانداری خوزستان قرار گرفته است که تا ۶۰ روز آینده پرداخت‌ها در خوزستان خاتمه می‌یابد.

وی تصریح کرد: بیشتر خسارت سیل مربوط به زیرساخت‌ها بود که بر اساس بررسی در وزارت کشور و مشارکت سازمان برنامه و بودجه، اطلاعات در سامانه سجاد جمع آوری شده است.

حیدر مطاعی، معاون سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز گفت: در سیل اخیر حدود ۱۵ هزار کیلومتر از راه‌ها آسیب دید و نزدیک به ۷۸۰۰ پل و ابنیه نیز تخریب و اسیب دیدند که تمام امکانات راه سازی و شهرسازی و دستگاه‌های نظامی و انتظامی با هم دست به کار شدند و کار بازسازی‌ها را انجام می‌دهند.

وی افزود: اکنون در هیچ کجا راه‌های مسدودی نداریم و از سطح خدمات خوبی برخوردارند.

مطاعی گفت: هزار و صد میلیارد تومان ابلاغ اعتبار شده است و ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم.

 معاون سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای افزود: حدود ۲ هزار کیلومتر از راه‌های استان خوزستان آسیب دیدند که کار مرمت و بازسازی در حال انجام است و ۲۳۵ میلیارد تومان نیز برای راه‌ها اختصاص یافته است.

مطاعی گفت: از روز گذشته روکش آسفالت راه‌های لرستان آغاز شده است و بازسازی‌ها با اولویت راه‌های شریانی انجام می‌شود.

هادی حق‌شناس استاندار گلستان نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: در سیل اخیر ۳۰۰ کیلومتر از راه استان و ۵۸۷ ابنیه آسیب جدی دید، اما اکنون راه‌ها باز است و ۵۴ نقطه آسفالت و زیرسازی انجام شده است و در ۲۰ نقطه هم تا پایان هفته آسفالت و زیرسازی‌ها به پایان می‌رسد.

وی افزود: در بخش راه مشکل اساسی نداریم و ۱۱۰ میلیارد تومان از منابع داخلی تامین اعتبار شده است و از ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده ۲۰ میلیارد تومان مربوط به استان گلستان بوده که به کشاورزان پرداخت شده است و در بخش کشاورزی ۶۱۰ میلیارد تومان و در بخش راه ۳۷۰ میلیارد تومان از سیل آسیب دیده است و در بخش عمرانی مجموعا ۸۷۲ میلیارد تومان تامین اعتبار و پرداخت شده است.

حق شناس گفت: در بخش کشاورزی، راه، آب و برق، حجم خسارت‌ها هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و در بخش زیرساخت‌ها تقریبا نیمی از اعتبارات تامین و پرداخت شده است.

فاضل عبیات معاون عمرانی استاندار خوزستان نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: ۲۱۳ هزار هکتار از مزارع مردم در سیل خسارت دید که ۹۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت در نظر گرفته شد و از این رقم ۵۰ درصد پرداخت شده است.

وی افزود: وقفه‌ای در پرداخت خسارت به کشاورزان انجام شد که با توجه به اینکه ارزیابی‌ها در خوزستان تطابق ۱۰۰ درصدی با بررسی‌های پژوهشگاه فضایی دارد تمام مشکلات مرتفع شده است.

عبیات گفت: ۱۳۰۰ پرونده آماده داریم که پرداخت‌ها شروع خواهد شد. مشکلاتی که در ارتباط با بانک‌ها بود مرتفع شده است و ۹۱۰ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به کشاورزان درنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: ۲ هزار و صد کیلومتر از راه‌ها تحت تاثیر سیلاب قرار گرفته بود. ۲۵۰ میلیارد تومان برای ترمیم و زیرسازی و روسازی راه‌ها در نظر گرفته شده است.

معاون عمرانی استاندار خوزستان افزود: یکی از دغدغه‌های اساسی در خوزستان سیل بند‌های جناحی است که باید ۶۰۰ کیلومتر سیل بند ایجاد شود.

گودرز امیری معاون عمرانی استاندار لرستان نیز گفت: از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت ۷۰۰ میلیارد مربوط به زیرساخت‌ها و ۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به باغات و کشاورزی، دام و اراضی زراعی است که با مساعدت دولت ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۲۹۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است که ۱۴۵ میلیارد تومان از آن در مرحله اول تخصیص داده شد.

وی افزود: ۲۳ هزار متقاضی شناسایی شدند که از این تعداد ۱۵ هزار به تائید کمیته شهرستانی رسیده است و به علت فرایند طولانی تاکنون توانتسه ایم ۳۱۰۰ پرونده را تائید نهایی کنیم، اما تمامی به بانک‌ها معرفی شده اند و از این تعداد ۵ میلیارد تومان به ۲۳۰۰ پرونده پرداخت شد و ۲۳۱۰ پرونده نیز انعقاد قرارداد شده است و همچنین ۱۴۷۰ پرونده پرداخت بلاعوض تا مبلغ ۵.۵ میلیارد تومان داشته ایم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *