مجلس از پایش سامانه بهین یاب وزارت صمت استقبال می‌کند

13:30 - 15 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۴۹۲
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اینکه مجلس از انجام اصلاحات در سامانه بهین یاب به منظور رفع نواقص موجود استقبال می‌کند، گفت: نتایج عملکرد این سامانه از وجود برخی نواقص و ضعف‌ها در اطلاعات خریداران ثبت شده در آن حکایت دارد.

مجلس از پایش سامانه بهین یاب وزارت صمت استقبال می‌کندمحمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد با اشاره به اینکه مجلس از انجام اصلاحات در سامانه بهین یاب به منظور رفع نواقص موجود استقبال می‌کند، گفت: وزارت صمت سامانه بهین یاب را با هدف شناسایی تولیدکنندگان واقعی بخش پایین دستی پتروشیمی، راه اندازی کرد تا این سامانه اساس حرکت برای عرضه مواد اولیه به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: نتایج عملکرد این سامانه از وجود برخی نواقص و ضعف‌ها در اطلاعات خریداران ثبت شده در آن حکایت دارد به طوری که افزایش تقاضای کاذب در برخی محصولات، نشان از فعالیت سفته بازی در بازار است که متاسفانه از راه‌های رسمی مانند سامانه بهین یاب روانه بازار شده است و به نظر می‌رسد وجود و ثبت اطلاعات برخی واسطه‌ها و تولیدکنندگان غیرواقعی در این سامانه مانع از رسیدن مواد اولیه به برخی تولیدکنندگان می‌شود.

وی افزود: در بسیاری از موارد دیده شده تقاضایی در سامانه بهین‌یاب شده است که تولید کننده‌ای وجود نداشته حال این اطلاعات کجا پالایش و رصد می‌شود را باید وزارت صمت پاسخگو باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در سال رونق تولید قرار داریم، تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشت وزارت صمت می‌تواند با پالایش و رصد دقیق اطلاعات در سامانه بهین یاب با تامین مواد اولیه تولیدکنندگان واقعی به رونق تولید کمک کند.

پورابراهیمی گفت: خوشبختانه ایرادات این سامانه توسط وزارت صمت در حال اصلاح است و می‌تواند به حذف واسطه‌ها و خریداران غیرواقعی و در نهایت تعادل بخشیدن به بازار مواد اولیه صنعت پتروشیمی کمک کند، به طورحتم نمایندگان مجلس نیز از اصلاح این سامانه و حذف تقاضای غیرواقعی از بازار مواد اولیه مورد نیاز صنعت پتروشیمی از سوی وزارت صمت استقبال می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر سامانه بهین یاب پالایش و اطلاعات ثبت شده خریداران مواد اولیه پتروشیمی در آن اصلاح شود نه تنها بسیاری از مشکلات این صنعت حل خواهد شد بلکه دیگر شاهد افزایش تقاضای کاذب و بروز برخی فساد‌ها در این حوزه نخواهیم بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *