رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

طرح راهبردی محمد بن سلمان برای به چالش کشیدن ترکیه

10:27 - 15 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۳۸۲
پایگاه میدل ایست آی در گزارشی اختصاصی از «طرح راهبردی» ولیعهد عربستان برای مقابله با دولت ترکیه در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‎نگار منتقد سعودی پرده‌ برداشته است.

طرح راهبردی محمد بن سلمان برای به چالش کشیدن ترکیهبه گزارش گروه بین الملل ؛ پایگاه میدل ایست آی با استناد به اسناد محرمانه اماراتی از طرح «محمد بن سلمان» برای مقابله با ترکیه پرده‌  برداشته است.

این گزارش می‎افزاید: پس از آنکه محمد بن سلمان در جریان قتل «جمال خاشقجی» به این نتیجه رسید که بیش از حد در برابر «رجب طیب اردوغان» صبوری کرده است، عربستان سعودی اجرای «طرح راهبردی» برای مقابله با دولت ترکیه را آغاز کرد.

جزئیات این طرح به طور مفصل در گزارشی که از سوی منابع اطلاعاتی امارات تهیه شده، آمده است.

این گزارش اطلاعاتی یکی از گزارش‌هایی است که به صورت ماهانه از سوی اندیشکده «مرکز سیاست امارات» تهیه می‌شود. این اندیشکده ارتباط نزدیکی با دولت و سرویس‌های امنیتی امارات دارد.

گزارش با عنوان «گزارش ماهانه درباره عربستان سعودی، نسخه ۲۴ می ۲۰۱۹»، دارای تیراژ محدود بوده و برای مقامات امارات تهیه شده است و یک نسخه از آن به رؤیت میدل ایست آی رسیده است.

آنگونه که در این گزارش آمده است ریاض در ماه می‌ دستور اجرای طرح راهبردی برای مقابله با ترکیه را آغاز کرده است.

میدل ایست آی می‎نویسد: هدف این طرح استفاده از تمامی ابزار‌های ممکن برای اعمال فشار به آنکارا، تضعیف دولت ترکیه و مشغول کردن آن با مسائل دیپلماتیک به امید سرنگون شدن نظام این کشور از سوی مخالفان تعریف شده است.

از اهداف دیگر این طرح احاطه شدن دولت ترکیه با بحران‌های پیاپی و کشاندن نظام این کشور به سمت اشتباهاتی که قطعا رسانه‌ها به آن می‌پردازند، اعلام شده است.

اندیشکده مرکز سیاست امارات تاکنون به درخواست میدل ایست آی برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخ نداده است.

این گزارش ضمن بیان این مطلب که هدف ریاض محدود کردن نفوذ منطقه‌ای اردوغان و دولت ترکیه بوده، می‎افزاید: پادشاهی عربستان هدف قرار دادن اقتصاد ترکیه و حرکت به سمت پایان دادن به سرمایه‌گذاری عربستان در ترکیه، کاهش تدریجی گردشگران عربستانی که به ترکیه سفر می‌کنند، کاهش واردات اجناس ترکیه و مهم‌تر از همه کاهش نقش ترکیه در موضوعات اسلامی را آغاز خواهد کرد.

میدل ایست آی می‌نویسد: هفته گذشته نخستین نشانه آشکار این کمپین که از سوی مقامات اطلاعاتی امارات اعلام شده بود، آشکار شد و  عربستان هفته گذشته ۸۰ کامیون ترکیه حامل محصولات نساجی و شیمیایی را متوقف و از ورود آن‌ها به بندر «ضبا» جلوگیری کرد.

مقام‎های ترکیه به میدل ایست آی گفته‌اند که صد‌ها کانتینر حامل میوه و سبزیجات ترکیه در بندر جده نگه‌ داشته شده‌اند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *