واکنش روسیه به طرح آمریکا برای استقرار موشک‎های میان بُرد در آسیا

13:49 - 14 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۲۰۸
معاون وزیر خارجه روسیه می‎گوید که مسکو در صورت استقرار موشک‌های آمریکایی در آسیا به اقدام متقابل دست خواهد زد.
مسکو موضوع استقرار موشک میان برد در آسیا را بررسی می‌کندبه گزارش گروه بین الملل ؛ «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه ضمن محکوم کردن اقدام دولت آمریکا مبنی بر تحریم وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد واشنگتن درصدد است تا تمامی پیمان‌های کنترل تسلیحات را باطل کند.

به گزارش اینترفکس، ریابکوف در جلسه توجیهی در مورد خاتمه پیمان منع موشک‌های میان برد هسته‌ای با آمریکا، از اعلام آمادگی مسکو برای مذاکره با آمریکا در مورد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد موسوم به «آی‌ان‌اف» خبر داد.

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن تاکید بر پایبندی مسکو به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد، گفت روسیه هرگز موشک بالستیک دوربرد ۹M۷۲۹ را در برد ممنوعه آزمایش نکرده و به همین دلیل نمی‌تواند درخواست آمریکا مبنی بر کنار گذاشتن این موشک را مورد بررسی قرار دهد.

وی از آمریکا خواست مسئولیت خود در قبال این پیمان را بپذیرد نه این که اقدام به استقرار موشک‌های میان برد و کوتاه برد کند.

ریابکوف همچنین گفت پیمان آی‌ان‌اف نقش مهمی در جلوگیری از آغاز رقابت تسلیحاتی جدید داشت.

این مقام روس، با تاکید بر تلاش آمریکا برای ابطال تمامی پیمان‌های کنترل تسلیحاتی گفت این روند در آمریکا ادامه می‌یابد و تشدید نیز خواهد شد.

ریابکوف در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا مبنی بر استقرار موشک‌های میان برد در آسیا و اروپا اعلام کرد مسکو نیز متقابل اقدام به استقرار موشک‌های میان برد در آمریکا خواهد کرد.

آمریکا دوم آگوست (۱۱ مرداد) پیمان جنگ سردی منع موشک‌های هسته‌ای میان برد را به بهانه نقض آن توسط روسیه ترک کرد. این ادعا مکررا از سوی مسکو رد شده بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *