استمرار در کشاورزی با اصلاح پروانه بهره برداری از چاه‌ها

11:09 - 14 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۱۱۱
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
با توجه به شرایط اقلیمی کشور استمرار بهره‌برداری و برقراری کشاورزی در کشور نیازمند اصلاح و تعدیل پروانه بهره‌برداری چاه‌ها است.

به گزارش گروه اقتصاد به نقل از پاون محمدعلی مصطفوی  اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور استمرار بهره‌برداری و برقراری کشاورزی در کشور نیازمند اصلاح و تعدیل پروانه بهره‌برداری چاه‌ها است.

محمد علی مصطفوی شمار پروانه‌های بهره برداری صادر شده را برای ۴۸۷ هزار حلقه چاه عنوان کرد و گفت: این تعداد پروانه برای چاه‌های کشاورزی، آب آشامیدنی، صنعت و خدمات صادر شده است.

وی افزود: از این تعداد ۴۱۶ هزار حلقه مربوط به بخش کشاورزی است و عمده تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی مربوط به مصارف این بخش است.

مصطفوی با اشاره به وجود ۱۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز با عمق بیش از ۲۰ متر در کشور، ادامه داد: چاه‌های یاد شده با ۵.۵ میلیارد مترمکعب تخلیه از منابع زیرزمینی تاثیر سنگینی بر منابع این بخش دارند و ۸۰ درصد از تخلیه چاه‌های غیرمجاز را به خود اختصاص داده‌اند.

تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجاز
مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه این چاه‌ها در دست تعیین تکلیف و اقدام وزارت نیرو است، گفت: در این بین ۲۰۰ هزار حلقه چاه کم عمق و چاهک غیرمجاز نیز وجود دارد که تخلیه چندانی از منابع آب زیرزمینی ندارد. وی گفت: این چاه‌ها عمدتا از آب‌های سطحی استفاده کرده و آب دهی یک لیتر در ثانیه دارد.

مصطفوی با اشاره به اینکه حدود ۴۱ میلیارد مترمکعب پروانه بهره‌برداری برای تخلیه چاه‌های کشاورزی صادر شده است، افزود: براساس تصمیمات شورای عالی آب و مصوبات طرح احیا و تعادل بخشی مقرر شده بود تا وزارت نیرو آب قابل برنامه‌ریزی را تعیین کند تا میزان آب تخصیص داده شده برای مصارف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و شرب مشخص شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران تاکید کرد: در چند سال اخیر استمرار خشکسالی به همراه افزایش دما در کشور موجب شده است تا میزان تغذیه آب‌های زیرزمینی کم شده و در مقابل تخلیه از این منابع روند افزایشی به خود بگیرد.

وی یادآور شد: پس از تعیین آب قابل برنامه‌ریزی با توجه به شرایط موجود در کشور مقرر شد تا نزدیک به ۱۴ میلیارد مترمکعب از پروانه بهره‌برداری صادره برای چاه‌های مجاز کاسته شود تا به شرایط نرمال برسیم.

مصطفوی خاطر نشان کرد: علاوه بر پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده حدود پنج میلیارد مترمکعب نیز اضافه برداشت در میان چاه‌های مجاز کشور جود دارد، بنابراین منابع آب زیرزمینی کشور برای اینکه بتوانند به شرایط نرمال، ثابت و پایداری برسند باید این اعداد را کاهش بدهیم.

وی تصریح کرد: در ماده ۳۵ برنامه پنج ساله ششم توسعه تکلیف شده است که در طول اجرای این برنامه بایستی ۱۱ میلیارد مترمکعب از بهره‌برداری منابع آب زیرزمینی کاسته شود. وی گفت: برای اجرای این میزان نیز سازوکاری دیده شده است که بر اساس آن ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی که با منابع آب زیرزمینی آبیاری می‌شوند بایستی با اجرای آبیاری نوین به سمت کاهش بهره‌برداری از آب زیرزمینی حرکت کنند.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: مطمئنا برای موفقیت در این بخش، رساندن منابع آب زیرزمینی به وضعیت پایدار، امکان استمرار بهره‌برداری و برقراری کشاورزی در کشور بایستی پروانه‌های بهره‌برداری برای اراضی محل اجرای طرح‌های نوین مورد اصلاح و تعدیل قرار بگیرد تا شرایطی را که دولت و مجلس آن را تصویب کرده و مکلف به اجرای آن هستیم تحقق پیدا کند.

مصطفوی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: طی سالیان اخیر نوع نگاه و رفتار ما به منابع آبی درست نبوده است، لذا امروز باید نوع و رفتار خود را به آب تغییر دهیم تا بتوانیم شرایط مناسبی را برای کشور رقم بزنیم.
 


کشاورزی از استان فارس
|
-
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
0
0
سلام در مورد ابهای زیرزمینی به نظر می رسد بیشتر جنبه فرعی و به قولی روش کم زحمت پیشه رو قرار داده اید کشاورزی در گروی وجود اب کافی ایست که حجم اب باید متناسب به زراعت کشاورز باشد تا اقتصادی باشد هیچ کس منکر ارزش اب و مصرف صحیح اب در همه بخشها نیست ولی کمبود اب را فقط با کم کردن مصرف نمی شود گفت کشاورزی پایدار کشاورزی پایدار با راهکار کاربردی و تولید اب امکانپذیر هست در حال حاضر اکثر کشاورزان از طرح ابیاری قطره ای و بارانی استفاده میکنند که جا دارد ادارات مربوطه مثل جهاد و اب جهت استمرار طرحها حمایت مالی در نظر بگیرند وفقط اجرای طرح کافی نیست طرحها نیز به نوسازی و مرمت احتیاج دارند. در پایان کشاورزی شغل پرریسک و دارای نوسان شدید درآمدی ایست و نیازمند تشویق و حمایت است.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *