شورای نظامی سودان و سران معترضان سند قانون اساسی را امضا کردند

15:53 - 13 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۹۳۷
منابع آگاه در سودان از امضای اولیه سند قانون اساسی توسط شورای نظامی انتقالی و ائتلاف آزادی و تغییر خبر دادند.
شورای نظامی سودان و سران معترضان سند قانون اساسی را امضا کردندبه گزارش گروه بین الملل ؛ گزارش‌ها حاکی از امضای نهایی سند قانون اساسی سودان توسط شورای انتقالی نظامی سودان و نمایندگان معترضان در ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) است.

منابع آگاه در گفت‌وگو با رویترز اعلام کردند حاکمان نظامی سودان و مهم‌ترین گروه معترضان موسوم به "نیرو‌های آزادی و تغییر" بیانیه نهایی قانون اساسی را در ۱۷ آگوست امضا خواهند کرد.

این سند روز یکشنبه در «خارطوم» پایتخت سودان در حضور «محمد حسن لبات» نماینده اتحادیه آفریقا در امور سودان به امضای اولیه «محمد حمدان دقلو» نماینده شورای نظامی انتقالی و «احمد الربیع» نماینده گروه آزادی و تغییر رسید.

به گزارش این منابع، شورای مستقلی که سکان هدایت کشور را در دوره سه ساله منتهی به انتخابات در اختیار دارد در ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد) تشکیل می‌شود.

ضمن این که رئیس این شورا که براساس توافق از نظامیان و احتمالا «عبدالفتاح برهان» رئیس فعلی شورای نظامی خواهد بود، در روز ۲۰ آگوست (۲۹ مرداد) و اعضای کابینه در ۲۸ آگوست (۶ شهریور) معرفی خواهند شد.

نشست شورای مستقل و کابینه نیز در روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) برگزار می‌شود.

در بخش دیگری از توافق ناشی از مذاکرات طولانی طرفین مقرر شده که در دوره انتقالی مجلس قانونگذاری نیز با ۳۰۰ نماینده فعالیت کند.

ائتلاف آزادی و تغییر به عنوان کلیدی‌ترین گروه معترض ۶۷ درصد کرسی‌های مجلس را در اختیار خواهند داشت. ضمن این که کرسی‌های باقی مانده نیز به گروه‌هایی که ارتباطی با البشیر ندارند، اختصاص می‌یابد.
 
در پی بحران سیاسی در سودان و برکناری «عمر البشیر» رئیس جمهور این کشور در ماه آوریل، شورای نظامی انتقالی به عنوان زمامدار موقت سودان اخیرا با معترضان بر سر ساختار دولت انتقالی به توافق رسیدند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *