دستورالعمل نحوه فعالیت هسته‌های صلح و سازش ویژه پرونده‌های قصاص در خراسان شمالی ابلاغ شد

7:24 - 14 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۸۹۳
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در اولین جلسه ستاد استانی صبر ضمن ابلاغ دستورالعمل نحوه فعالیت هسته‌های صلح و سازش ویژه پرونده‌های قصاص گفت: لازم است متولیان امر صلح و سازش به فنون کار اشراف و  آشنایی کامل داشته باشند.

دستورالعمل نحوه فعالیت هسته‌های صلح و سازش ویژه پرونده‌های قصاص در خراسان شمالی ابلاغ شدبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزای میزان، اولین جلسه ستاد استانی صبر با حضور اعضاء این ستاد و به ریاست حجت الاسلام والمسلمین جعفری، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با محوریت تشکیل هسته‌های توانمند جهت تسهیل موجبات حصول سازش در پرونده‌های قصاص نفس  برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در این نشست با تأکید بر ضرورت حل اختلافات و رفع تعارضات و تنش‌های موجود در جامعه از طریق گفتگو‌های مسالمت آمیز جهت اصلاح ذات البین تصریح کرد:هر میزان حل اختلاف‌ها و تعارض‌های پدید آمده بین اعضای جامعه صرفنظر از راهکار‌های حقوقی و قانونی که عمدتا به عنوان «آخرین» راه حل مورد توجه و عمل قرارمی گیرد از طریق صلح و سازش مرتفع گردد، مسلما آثار ماندگار و جاودانه به همراه دارد و به همین اعتبار ضامن سلامتی و امنیت قاطبه افراد اجتماع  نیز خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری با توصیف  آثار و پیامد‌های ناگوار فرهنگی و اجتماعی متأثر از کم رنگ شدن جریان فرهنگ گذشت و صلح و سازش در لایه‌های مختلف جامعه، خاطرنشان کرد: لازم است همه نهاد‌ها و سازمان‌های مسؤول بویژه نهاد‌ها و سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی با  اقدام  جدی و گسترده، بتدریج بینش و نگرش مردم را اصلاح و زمینه را برای حاکمیت این فرهنگ مهیا کنند.

وی با تأکید بر بایسته‌های تشکیل هسته‌های توانمند و کارآمد در عرصه صلح و سازش برای تسهیل زمینه‌های مصالحه در پرونده‌های قصاص که از درجه حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است، ماهیت و ابعاد فعالیت‌های این هسته‌ها را تشریح و اظهار کرد: عدم تمایز بین محدوده هر یک از این نوع سازش ها، طبعا ارزش گذاری آن‌ها را دشوار می‌سازد.

این مقام قضائی افزود: بی گمان مدارا و عفو و به تبع آن صلح و سازش، از ارزش‌های والای انسانی و دینی مؤکد در آموزه‌های اسلامی به شمار می‌روند، اما اینگونه نیست که در همه موارد، بتوان شکل پسندیده آن را تعمیم و احصاء کرد، بلکه گاه در پاره‌ای از موارد عقل و شرع مواردی از سازش را ناروا و ناپسند می‌شمارد که لازم است مرز میان  این دو نوع صلح و سازش به درستی مشخص گردد.

 رئیس کل دادگستری استان با اشاره به پیچیدگی و صعوبت برقراری  صلح و سازش میان افراد خاطرنشان کرد: اگر کینه‌ها و دشمنی‌ها ریشه دار و عمیق باشد، لازم است متولیان امر سازش به فنون کاراشراف، آگاهی و  آشنایی کامل داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری ادامه داد:گاهی برای مصالحه باید راه طولانی پیمود و بعضا ازافراد ذی نفوذ برای ریشه یابی اختلافات و خشکاندن آن بهره‌مند شد و یا ضروری است در مواردی  از مخاطب شناخت کافی به دست آورد و سپس با یک ارتباط مناسب، صحیح و سازنده موجبات سازش را تسهیل و تسریع کرد و شاید در مواردی لازم باشد که در اختصاص  و تناسب زمان و مکان مناسب دقت و مراقبت شود.

تشکیل و فعالیت ۴ هسته توانمند و کارآمد جهت تسهیل و تسریع زمینه‌های برقراری  صلح و سازش  در پرونده‌های مهم مانند قصاص نفس  و همچنین  تنظیم و ابلاغ دستورالعمل نحوه فعالیت هسته‌های صلح و سازش ویژه پرونده‌های قصاص از جمله مهمترین مصوبات این نشست استانی بود.

بیشتر بخوانید.

برخورد جدی با اخلالگران بازار مرغ و کالا‌های اساسیارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *