آمادگی کامل برای عملیات حج و ایام تشریق

13:42 - 13 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۸۶۹
علیرضا رشیدیان از آمادگی کامل تمامی بخش‌های اجرایی و دست اندرکار برای ایام تشریق به عنوان اوج عملیات حج و خدمات رسانی به زائران در این موسم خبر داد.

آمادگی کامل برای عملیات حج و ایام تشریقبه گزارش خبرنگار گروه جامعه ، رشیدیان گفت: ایام تشریق اوج عملیات حج است و تمام کسانی که به حج مشرف می‌شوند، هر چند طی ماه‌های ذیقعده و ذیحجه اعمال مربوط به طواف عمره و تمتع خود را انجام می‌دهند، اما باید همه آنان به یکباره برای وقوف در صحرای عرفات حاضر شوند از این رو بیش از ۲.۵ میلیون جمعیت حاجی که در این زمان درعربستان حضور یافته اند در این سرزمین وقوف می‌یابند.

 


وی اظهارکرد: با توجه به ازدحام، شلوغی و محدودیت زمانی که طی این ایام در این منطقه ایجاد می‌شود، کار هماهنگی مهم است و امسال با توجه به آسیب شناسی که در بحث عملیات ایام تشریق سال گذشته انجام داده ایم ضعف‌ها و مشکلات شناسایی و نسبت به رفع آن از ماه‌ها قبل اقدام شده است.


رئیس سازمان حج و زیارت اظهارکرد: در این راستا هماهنگی‌های خوبی بین ما و موسسه مطوفین حجاج ایرانی و مکاتب ۹ گانه مربوطه انجام شده و امید است، اقدامات و خدمات برنامه ریزی شده برای رفاه زائران ما در وقوف در صحرای عرفات، مزدلفه و منا و نیز برای رمی جمرات به خوبی در سطحی مناسب به انجام رسد.


رشیدیان تصریح کرد: طی جلسات و مانور‌های زمینی که نیرو‌های اجرایی سازمان با حضور و همکاری کارکنان موسسه مطوفین ایرانی انجام داده اند همه امور برای ارائه خدمات مناسب و در خور شان حجاج ایرانی فراهم شده و امید است در عمل هم بتوانیم این اقدامات را به نحو مناسبی اجرایی کرده و خدمات مطلوبی را به حجاج ایرانی بیت الله الحرام ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه نیرو‌های اجرایی سازمان طی روز‌های اخیر درعرفات نشستی دیگربا موسسه مطوفین داشته اند، افزود: در این نشست ۴۰ خدمتی که در مکاتب باید برای زائران انجام شود، بررسی و ارزیابی مجدد شد درعین آنکه گروهی دیگر از پرسنل سازمان جلسه‌ای در رابطه با نحوه حرکت زائران ایرانیان از مشعر به سمت منا واز منا برای رمی جمرات داشتند که امید است با هماهنگی‌های انجام گرفته این عبادت درحرکت؛ با آرامش، امنیت و طیب خاطر انجام شود.


رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به رشد ۸۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل درون عربستان در سال جاری گفت: این موضوع هر چند هزینه زیادی را به حجاج تحمیل کرد، اما از دیگر سو، زمینه‌ای برای خروج خودرو‌های قدیمی و از رده خارج از حوزه خدمات دهی گردید و متقاضی خدمات خودرو‌های جدید و مناسب برای ارائه خمات شدیم.


وی عنوان کرد: هم اکنون در مجموع همه اتوبوس‌هایی که برای انتقال حجاج در نظر گرفته شده از عمر پایین و کیفیت مناسبی برخوردار بوده و امید است انتقال زائران از مکه به عرفات و از عرفات به مشعر و منا به بویژه در شب ۱۱ ذیحجه به خوبی انجام شود و مشکلی در نقل ترددی زائران روی ندهند.

استقرار دو بیمارستان صحرایی و یک آمولانس مجهزدرعرافات و منا

رشیدیان  با اشاره به گرمای هواو ازدحام و شلوغی این منطقه تصریح کرد: در حوزه بهداشتی، هیات پزشکی حج یک بیمارستان درعرفات و یک مورد هم در منا فعال دارد و در این بیمارستان ها، امکانات عمومی و تخصصی هر دو برنامه ریزی شده و یک آمبولانس با تجیهزات کامل در منطقه مزدلفه مستقر است.
وی اظهارکرد: ضمن آنکه در مذاکره روز گذشته با وزیرحج و عمره عربستان برای ارائه خدمات هم مقرر شد از امکانات درمانی و بیمارستانی عربستان در این راستا بهره بگیریم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *