استیضاح ترامپ به چه شیوه‌ای است؟

11:58 - 13 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۸۰۳
رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس استیضاح رئیس جمهور آمریکا را بر اساس قانون اساسی این کشور توضیح داد.

استیضاخ ترامپ به چه شیوه‌ای است؟به گزارش گروه فضای مجازی،جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه نیمی از مجلس نمایندگان آمریکا در خواست استیضاح ترامپ را امضا کرده اند، گفت: طبق قانون اساسی کشور آمریکا، استیضاح رئیس جمهور این کشور از دو طریق ممکن است، اولین اینکه دادگاه عالی فدرال آمریکا علیه رئیس جمهور یا علیه هر کدام از مقامات فدرال اعلام جرم کند و موضوع را به مجلس نمایندگان ببرد تا این مجلس مسئول مربوطه را استیضاح کند که با رأی بیش از ۵۰ درصد تعداد نمایندگان، فرد را از کار بر کنار می‌شود.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: شیوه دوم این است که مجلس نمایندگان مستقیما بخواهد رئیس جمهور یا یکی از مقامات فدرال را استیضاح کند، در صورتی که فرد مسئول جرایمی مانند رشوه خواری، شهادت دروغ، خیانت در امور کشوری مرتکب شده باشد تحت تعقیب قرار می‌گیرد و موضوع در مجلس نمایندگان آمریکا قابل مطرح می‌شود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به امضا ۱۱۸ نفر از نمایندگان کنگره برای استیضاح ترامپ، توضیح داد: با شرایطی که وجود دارد اگر نیمی از نمایندگان مجلس آمریکا، نامه در خواست استیضاح ترامپ را، اما کنند و او را به مجلس سنا معرفی کنند، این مجلس نقش دادگاه را ایفا می‌کند، تعدادی از نمایندگان را انتخاب به عنوان دادستان انتخاب و جرم علیه فرد اعلام می‌شود تا فرد مذکور یا همان ترامپ با حضور در مجلس سنا به سوالات سناتور‌ها پاسخ دهد اگر صحبت‌های ترامپ قانع کننده نباشد مجلس سنا رأی به استیضاح و عدم کفایت می‌دهد.

وی ادامه داد: در تاریخ آمریکا این حوادث در مقاطعی رخ داده و نیکسون تحت فشار همین فرآیند به دلیل تقلبی که در ستاد انتخاباتی او رخ داده بود از ریاست جمهوری استعفا کرد چرا که می‌دانست رأی به عدم کفایت او خواهند داد.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با بیان اینکه ترامپ از ابتدا مشکلات عدیده‌ای را برای دولت آمریکا، کشور ایالات متحده و متحدانش در جهان ایجاد کرده است، اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به حوادث در انتخابات، مسئله دخالت روسیه و ارتباطاتی که بین مجموعه‌ای است، بعید نیست مجلس نمایندگان آمریکا علیه ترامپ اقدام به استیضاح کند.

نتیجه استیضاح ترامپ قابل پیش بینی نیست

این نماینده مجلس تاکید کرد: ترامپ به دلیل آسیب‌هایی که به منافع ملی، به حیثیت و روابط آمریکا با کشور‌های متحد زده است، وضعیت متزلزلی در جامعه آمریکا دارد، مشکل ترامپ برجام نیست، بلکه به روابط با اروپا، چین، ژاپن و کره جنوبی آسیب زده است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بیان داشت: کشور آمریکا در وضعیتی قرار دارد که باید قدرت ساختار بر کارگزار غلبه کند و گرنه این سیستم دچار مشکل و آسیب جدی می‌شود، با این وجود اینکه استیضاح ترامپ چه سرانجامی خواهد داشت قابل پیش بینی نیست.

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *