مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور: ایران در مقابل پناهندگان سخاوتمند است

15:03 - 12 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۵۳۱
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: تعداد کشور‌هایی که برای مهاجران دارای جذابیت باشند کم است و خیلی از این کشور‌ها به دلایل مختلف از قبیل جنبش‌های ملی گرایانه، نگرانی از وجود تروریست و مواد مخدر در مقابل مهاجرین و پناهندگان مقاوت نشان می‌دهند، اما کشور ایران از این قائده مستثنی است.
ادامه روند تحریم‌ها، تلاش ایران برای بازگشت دواطلبانه اتباع را به همراه خواهد داشت / ایران درمقابل پناهندگان سخاوتمند استگروه سیاسی ؛ مهدی محمودی در دیدار با اینگیرید هایدن معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با اشاره به اینکه درخصوص افغانستان به غیر از مهاجرت با مباحث دیگری همچون ورود مواد مخدر نیز مواجه هستیم، اظهار کرد: متاسفانه تولید مواد مخدر در کشور افغانستان به نوعی کشور ما را نیز تحت تاثیر قرار داده و تا به امروز در راستانی مبارزه با حمل و توزیع موادمخدر و همچنین جلوگیری از ترانزیت به کشور‌های اروپایی، شهدای زیادی از مأموران نیروی انتظامی را تقدیم کرده ایم.

وی ادامه داد: ایران با توجه به همه شرایط کشور در چهل سال گذشته، میزبان اتباع افغانستانی بوده و در عرصه‌های مختلف خدماتی از قبیل بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، تربیت بدنی برنامه‌های کوتاه و بلندمدت را انجام داده‌ایم مجموع این فعالیت‌ها و اقدامات آرامش پناهندگان در کشور ایران را به همراه داشته است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تشریح کرد: وزارت کشور و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مسئولیت هماهنگ سازی بین همه دستگاه در راستای امور اتباع و مهاجرین در کشور را دارد، اما درکنار نهاد‌های دولتی و کشوری، سازمان‌های بین المللی و ان جی او‌ها نیز برای ارائه خدمات مناسب به اتباع فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: این سازمان‌ها و گروه های مردم نهاد سهم بسیار کمی را در ارائه خدمات به مهاجرین و پناهندگان دارند به همین منظور از سازمان‌های بین المللی توقع بیشتری داریم تا در این راستا همپای جمهوری اسلامی ایران حضور داشته باشند، به ویژه سازمان ملل متحدد که متولی ساماندهی سازمان‌های وابسته است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اضافه کرد: جمعیت پناهندگان و مهاجرینی که در ایران حضور دارند به اندازه کل جمعیت برخی از کشور‌های دنیاست با این حال تحریم‌های وضع شده علیه ایران از رسیدن کمک‌های بین المللی جلوگیری می‌کند. برخی از پروژه‌ها همچون ساخت مدرسه برای اتباع، پروژه بیمه سلامت، پروژه حرفه آموزی و معیشت را نمی‌توان متوقف کرد و سازمان ملل و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باید برنامه‌ای را ترتیب دهند تا کمک‌های بین المللی وارد ایران شود. دقیقا این نکته جای سوال است که چه طور کشور‌هایی که حامی حقوق بشر هستند در مقابل این تحریم که حتی زندگی مهاجرین را تحت تأثیر قرار داده است سکوت می‌کنند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری تاکید داشتند حتی اتباع غیرمجاز نیز باید تحصیل کنندو بی سواد نمانند، این حاکی از نگاه انسان دوستانه کشور ایران به مهاجرین است. ما به اتباع خارجی آموزش می‌دهیم تا حرفه‌ای بیاموزند. پس از بازگشت به کشور خود فردی تأثیر گذار در جامعه باشند. ما معتقد هستیم وقتی شرایط کشور افغانستان مطلوب باشد وشاهد بازگشت دواطلبانه هرچه بیشتر اتباع باشیم رسیدگی به پناهندگان باقی مانده بهتر و همه جانبه‌تر خواهد بود.

محمودی با اشاره به اینکه تلاش برای برقراری تعادل و ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه اتباع به کشور خود موضوع مهمی است که جوامع بین المللی باید به آن توجه داشته باشند.

خانم اینگیرید معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ابتدا با بیان اینکه در سال‌های اخیر میزان حمایت مالی کشور‌ها نسبت به موضوع پناهندگان کم‌تر شده است، اظهار کرد: درکشور ایران نیز با توجه اینکه ورود پناهجویان میزان کمک‌های بین المللی نیز کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: تعداد کشور‌هایی که برای مهاجران دارای جذابیت باشند کم است و خیلی از این کشور‌ها به دلایل مختلف از قبیل جنبش‌های ملی گرایانه، نگرانی از وجود تروریست و مواد مخدر در مقابل مهاجرین و پناهندگان مقاوت نشان می‌دهند، اما کشور ایران از این قائده مستثنی بوده و تلاش زیادی در حوزه آموزش و بهداشت مهاجرین در ۴۰ سال گذشته داشته است وبه همین خاطر می‌توان گفت ایران کشوری سخاوتمند است.

وی در ادامه با بیان اینکه بحث آموزش اتباع از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است، اضافه کرد: مهاجرین و اتباعی که دارای تحصیلات عالی هستند و جزء نخبگان به شمار می‌آیند می‌توانند در صورت بازگشت دواطلبانه، باعث سازندگی کشور خود شوند.

اینگیرید هایدن اضافه کرد: ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم که با کشور‌هایی که شرایط مهاجرپذیری را دارند، صحبت کرده و آن‌ها را متقاعد کنیم اگر شما امروز یک سرمایه گذاری گوچکی انجام دهید در آینده منابع بسیاری خوبی خواهد داشت.

اینگیرید هایدن معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با اشاره به اینکه در ماه سمپتامبر دبیر کل سازمان ملل گزارشی از وضعیت اوضاع بشردوستانه افغانستان مطرح خواهد کرد، گفت: ما نیز در گزارشی که به دبیر کل سازمان ارائه می‌دهیم درباره ایران صحبت خواهیم کرد تا نیاز‌های مهاجرین در هر نقطه از جهان به خصوص اتباع افغانستانی در ایران را انعکاس دهیم و از خدمات و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران قدردانی می‌کنیم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *