رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ذخایر ۳ میلیارد تنی مس در سونگون

9:35 - 11 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۲۰۱
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
وزیر صنعت با بیان اینکه ۳ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده مس در سونگون است، گفت: ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری از محل منابع داخلی و فایناس خارجی روی مس سونگون انجام می‌شود.

ذخایر ۳ میلیارد تنی مس در سونگونبه گزارش گروه اقتصاد ، رضا رحمانی اظهار کرد: پیگیری‌های پس از بازدید رییس جمهور از بازار کفش تبریز، باعث شد تا شهرک تخصصی کفش تبریز توسط بخش خصوصی و با ۱۲۰ کارگاه تولیدی برای اولین بار راه اندازی شود.

وی با اعلام اینکه شهرک فناوری کفش تبریز مکان یابی شده است و اولین آزمایشگاه تخصصی کفش تبریز اجرا خواهد شد، گفت: ۴۵ درصد از کفش کشور در استان آذربایجان شرقی تولید می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه مس سونگون در حال اجرا است، افزود: شهرک صنعتی مس در ورزقان نیز کلنگ زنی شده است.

رحمانی با بیان اینکه ۳ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده مس در سونگون است، تصریح کرد: این ذخایر قابل توجهی است و ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری از محل منابع داخلی و فایناس خارجی روی مس سونگون انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح نمایشگاه فرش تبریز، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد شکوفایی این هنر صنعت باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه کار‌های اجرایی پروژه تولید آلومینا در شهرستان سراب به عنوان ماده اولیه آلومینیوم کشور آغاز شده است، بیان کرد: افتتاح آن به همراه کارخانه ذوب مس سونگون از آرزو‌های مردم منطقه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه زیر ساخت‌های مختلف آلومینای سراب آماده شده است، ادامه داد: با راه اندازی آلومینای سراب برای ۵ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل درست می‌شود.

رحمانی قطع وابستگی کشور به ماده آلومینا را نتیجه راه اندازی کارخانه آلومینای سراب دانست و گفت: این طرح محصولات جانبی دیگری هم دارد و طرح آلومینا فناوری سیستم خشک برای به حداقل رساندن مصرف آب و حفظ محیط زیست را دارد.

وی همچنین با اشاره به افتتاح‌های امروز اضافه کرد: با افتتاح طرح تولید شیشه و بطری شیشه‌ای آذرمهر هریس ۲۰ هزار تن به ظرفیت ظروف شیشه‌ای کشور اضافه می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ظرفیت تولید شیشه جام و ظروف شیشه‌ای از ابتدای انقلاب تاکنون ۸ برابر شده است، تصریح کرد: ۷۶۰ هزار تن ظرفیت تولیدی ظروف شیشه‌ای در کشور است.

رحمانی با اعلام اینکه در سال ۱۳۹۷ حدود ۶۵۰ هزارتن ظروف شیشه‌ای تولید کردیم و ۲۰۰ هزارتن صادرات داشتیم، گفت: ظرفیت تولید شیشه جام در کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که یک‌میلیون و ۵۰۰ هزارتن تولید واقعی مان بوده و پارسال ۴۵۰ هزارتن صادرات داشتیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر علاقه سرمایه گذاران به ورود به حوزه تولید، بیان کرد: در ۴ ماهه اول امسال صدور پروانه بهره برداری در آذربایجان شرقی بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است که نشانگر شکست تحریم‌ها و علاقه مردم به تولید است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه امروز ۹۷ طرح تولیدی در بخش‌های مختلف استان به بهره برداری می‌رسد، گفت: با افتتاح طرح تولید انواع کفش و البسه نظامی و مردانه در زندان که امروز افتتاح می‌شود، ۵۰۰ نفر مشغول به کار می‌شوند و ۲۹۰ هزار جفت کفش در این طرح تولید می‌شود.

رحمانی تولید یک میلیون عدد انواع پوشاک توسط زندانیان را از موارد دیگر این طرح دانست و افزود: در راستای این طرح در زندان ۶۰۰ متر مربع فرش دستباف تولید خواهد شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *