پرونده پدیده شاندیز؛ از تدبیر دستگاه قضایی در تعیین تکلیف وضعیت بیش از ۱۳۰ هزار سهامدار تا آغاز تحقیقات در خصوص تخلفات احتمالی مدیران دولتی سابق/ طلبکارانی که سهامدار شدند

۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۰۷
کد خبر: ۵۳۸۱۱۲
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
۲۲ اردیبهشت ماه، نخستین جلسه رسیدگی به پرونده پدیده شاندیز برگزار و پس از چندین جلسه متوالی، در کمتر از ۹۰ روز از زمان شروع محاکمه تا صدور حکم، متهمان به مجازات‌هایی از جمله حبس ابد، استرداد کلیه اموال و ... محکوم شدند.

پرونده پدیده شاندیز از محاکمه تا صدور حکم/ از تدبیر دستگاه قضایی در تعیین تکلیف وضعیت بیش از 130 هزار سهامدار تا آغاز تحقیقات در خصوص تخلفات احتمالی مدیران دولتی سابقبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ؛ پنجم مرداد ماه بود که جزئیات آرای محکومیت متهمان پرونده موسوم به پدیده در صدر اخبار قرار گرفت. داستان از این قرار بود که متهمان و مدیران وقت این شرکت با افزایش صوری سرمایه، فروش صوری سهام به نزدیکان خود در ازای دریافت چک‌های بلامحل، تولید سرمایه بدون آورده، انجام کارشناسی خلاف واقع از سرمایه شرکت، بازارگردانی و تبلیغات واهی و ... مناسبات غیرقانونی را رقم زده و موجب تضییع حقوق بیش از یکصد و سی هزار سهامداری شده بودند که فریب مانور متقلبانه متهمان را خورده و با خرید سهام بیشتر به امید سودآوری گرفتار شده و سرمایه خود را نیز از دست دادند.

مدعی العموم در دی ماه  سال ۱۳۹۳ بود که در جهت حفظ حقوق سهامداران ضمن اعلام ممنوعیت فروش و عرضه سهام، پرونده کیفری تشکیل و مدیران شرکت را تحت تعقیب قرار می‌دهد. به گفته رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، در حدود 4 سال تلاش بر این بود که موضوع پدیده در ستاد تدبیر به ریاست استاندار و سایر مسئولان استانی به صورت غیرقضایی و اداری  حل و فصل شود تا اینکه مسئولان ستاد تدبیر نهایتا به این نتیجه رسیدند که این روش کارساز نیست و پاسخگو نخواهد بود لذا خواستند دادگاه و دادگستری ورود جدی پیدا کند. نهایتا پس از صدور قرار نهایی توسط بازپرس پرونده و تنظیم کیفرخواست، پرونده در تاریخ ۴/۱۲/۹۷ به دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی کشور شعبه مستقر در استان خراسان رضوی ارجاع و رسیدگی به پرونده متهمان پدیده در دادگاه ویژه 22 اردیبهشت ماه آغاز و پس از برگزاری 15 جلسه علنی به پایان می‌رسد.

 ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده، به ریاست قاضی منصوری در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد برگزار شد.

رییس دادگاه در اولین جلسه دادگاه پدیده، ضمن اعلام تشدید قرار ۴ تن از متهمان، به تمامی کسانی که به شرکت پدیده بدهکارند یا اموالی از این شرکت در اختیار دارند هشدار داد تا در اسرع وقت نسبت به بازپرداخت بدهی و یا رد اموال با نظارت دادگاه اقدام نمایند در غیر اینصورت اقدامات لازم و پیگرد قانونی در مورد آن‌ها صورت خواهد پذیرفت. 

مشروح اولین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

۲۳ اردیبهشت ماه دومین جلسه رسیدگی برگزار می شود، در این جلسه یکی از مالباختگان پس از قرار گرفتن در جایگاه ضمن تقدیر از اقدامات قوه قضاییه در خصوص احقاق حقوق سهامداران شرکت پدیده گفت: جمع زیادی از مردم تحت تاثیر تبلیغات گسترده رسانه‌ها قرار گرفتند و بر اساس اعتمادی که پیدا کردند در این پروژه، سرمایه گذاری کردند.

قاضی منصوری رییس دادگاه با اشاره به حجم تخلفات انجام گرفته توسط متهمان شرکت پدیده و ضمن تقدیر از نمایندگان رسانه‌ها در صحن علنی جلسه گفت: هیچگونه محدودیتی برای استماع مطالب شکات و سهامداران وجود ندارد و تمامی سخنان را می‌شنویم.

مشروح دومین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

بیست و چهارم اردیبشهت ماه سومین جلسه رسیدگی برگزار می شود و تعداد دیگری از نمایندگان شکات و سهامداران  مطالب و شکایت خود را در صحن علنی دادگاه مطرح می کنند.

بر این اساس نمایندگان شکات، تخلفات متهمان را موجب بروز مشکلات متعدد برای سهامداران و حتی از هم پاشیده شدن بسیاری از زندگی‌ها عنوان کرد.

مشروح سومین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

۲۵ اردیبهشت ماه چهارمین جلسه برگزار و در این جلسه کلیپی از سخنرانی متهم ریاحی در جمع سهامداران در دادگاه پخش می‎شود.

پس از پخش مستندات ارائه شده توسط نماینده دادستان و پخش کلیپ سخنرانی متهم ریاحی در جمع سهامداران؛ قاضی منصوری از وکیل مدافع متهم محمدرضا ریاحی خواست تا به دفاع از موکل خود بپردازد.

مشروح چهارمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده ۲۶ اردیبهشت ماه برگزار می شود. دادستان مشهد در این جلسه می گوید: اولویت اول ما در اینگونه پرونده‌ها ابتدا استیفای حقوق سهامداران و شکات و پس از آن مجازات قانونی متهمان است و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

مشروح پنجمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

ششمین جلسه بیست و هشتم اردیبهشت ماه تشکیل و معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل وقوع بزه در کنار سایر تخلفات متهم؛ به عنوان اتهام حسن عیدی زاده عنوان شد.

مشروح ششمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده فردای آن روز، یعنی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار شد.

پس از قرائت کیفرخواست متهم ردیف اول محسن پهلوان مقدم توسط نماینده مدعی العموم؛ نامبرده گفت: من اشتباه کردم و مردود شدم و از مردم، سهامداران و مقامات قضایی عذرخواهی می‌کنم ایراداتی داشتم و قبول دارم.

متهم ردیف اول گفت: با پذیرش اشتباهات و عذرخواهی مجدد از مردم و مقامات قضایی به دلیل مشکلات متعددی که برای آن‌ها به وجود آوردم؛ از دادگاه محترم پوزش می‌طلبم.

متهم پهلوان در ادامه بیان کرد: دیپلم ردی هستم، تبلیغات را خودمان انجام می‌دادیم و چنانچه منع قانونی داشته برعهده من است، روزانه بالغ بر ۱۰۰۰ فقره چک صادر می‌کردیم، چنانچه خلافی صورت گرفته به گردن من است.

مشروح هفتمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری، هشتمین جلسه برگزار و نهایتا با برگزاری پانزدهمین جلسه در بیست و سوم خرداد ماه رسیدگی به این پرونده در دادگاه به ایستگاه پایانی رسید.

مشروح هشتمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح نهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح دهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح یازدهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح سیزدهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح چهاردهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

مشروح پانزدهمین جلسه دادگاه پرونده شرکت پدیده

دادگاه پس از بررسی تمامی اسناد و مدارک اقدام به صدور حکم کرد و با صدور رأی دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور شعبه مستقر در استان خراسان رضوی؛ متهمان پرونده پدیده به مجازات‌هایی از جمله حبس ابد، استرداد کلیه اموال و مجموع بیش از ۱۵۰ سال حبس محکوم شدند.

بیشتر بخوانید: مجازات متهمان شرکت پدیده؛ حبس ابد، استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول، محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی و مجموع بیش از ۱۵۰ سال حبس

براساس اطلاعیه دادگستری استان خراسان رضوی، دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی مکلف است نسبت به قسمت مفتوح پرونده جهت رسیدگی به اتهامات سایر دلالان و مسئولین دخیل در موضوع، اهتمام جدی داشته و پیگیری و تعقیب قانونی لازم را معمول دارند.

آغاز تحقیقات در خصوص تخلفات احتمالی مدیران دولتی سابق در پرونده پدیده

بلافاصله پس از انتشار رای دادگاه صادقی دادستان مشهد گفت: پرونده در خصوص تخلفات احتمالی مدیران دولتی سابق مفتوح است و تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

صادقى دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزارى میزان در خصوص ضمانت‌هاى اجراى راى دادگاه در پرونده پدیده، بیان کرد: مالکان و سهامداران شرکت، مردم و همه کسانى که به نحوى ذىنفع بودند اکنون سهامدار شدند و تقاضاى ما از سهامداران این است که همکارى بایسته‌اى را با اجراى احکام داشته باشند تا هر چه سریع‌تر قدم هاى موثرمان را در جهت اجراى حکم برداریم و در خصوص پرونده به آنچه که از طریق دادگسترى اطلاع رسانى مى‌شد به آن توجه داشته باشند.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى خاطرنشان کرد: برخى از افراد براى اینکه مردم را نگران کنند و به مردم و شرکت صدمه وارد نمایند، موج‌هایى را ایجاد مى‌کنند. لذا استدعا دارم سهامداران براى حفظ منافع خودشان به اطلاع رسانى که از دادگسترى انجام مى‌شود توجه داشته باشند.

بیشتر بخوانید: تعقیب افراد و مراجعى که از دستورات قضایى در اجرای حکم پدیده تمرد کنند/ جمع آورى مدارک در خصوص تخلفات احتمالى مسئولان/ جلسه با سهامداران عمده و بانک‌ها برگزار می‌شود

طلب طلبکاران پدیده به سهام تبدیل می‌شود/ مردم برای فروش سهام عجله نکنند/ حرکت خوبی به نفع مردم درحال شکل گیری است

پس از صدور حکم نیز رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان خراسان رضوی با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری ابعاد مختلف این پرونده را تشریح کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری ادامه داد: بنابر فرمایش رئیس قوه قضاییه و ارزیابی کارشناسان، شاید در تاریخ عدلیه ایران، رایی به این حجم و با این ابعاد و گستردگی طرفین پرونده وجود نداشته و از این جهت واقعا رای ممتاز و ویژه‌ای است و زمان خیلی زیادی هم صرف گردیده و برای تنظیم آن از نظرات کارشناسان حقوقی و اجتماعی و اقتصادی افراد گوناگون استفاده شده است.

هدف از تشکیل این پرونده و نهایتا صدور رای، پاسخگویی به دغدغه سهامداران و طلبکاران شرکت بود

وی با اشاره به احکام صادره و با بیان اینکه اقتضای این پرونده این حکم بود، از زحمات همکاران خود در دادگاه ویژه و همه کسانی که از بدو تشکیل پرونده تا صدور و ابلاغ رای نقش داشتند و همچنین ستاد تدبیر و شورای تامین استان خراسان رضوی تشکر کرد.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی افزود: در رابطه با خود شرکت، انتظارمان این بود که ستاد تدبیر موضوع را از طریق اداری حل کند؛ اما به ناچار با تقاضای ستاد تدبیر، دادگاه وارد شد و تقاضاها منطبق با قانون و اصول دادرسی و حقوقی که متضمن حقوق همه سهامداران باشد، بود.

حجت الاسلام و المسلمین مظفری ادامه داد: هدف از تشکیل این پرونده و نهایتا صدور رای این بود که به دغدغه سهامداران و طلبکاران شرکت پاسخ داده شود و تصمیمی که در این رای گرفته شد با لحاظ تمام حقوق افراد و طرفین قضیه بود و احساس می‌کنیم حق مطلب ادا شده است.

وی بیان داشت: مرحله اجرا از امروز آغاز شده است و ان شاالله قسمت مربوط به سهام و حقوق مردم نیز با تمهیداتی که در رای آمده و بر لزوم همکاری تمام داویر دولتی و سازمان‌ها و نهادهای عمومی و افرادی که به نحوی دخیل هستند تصریح شده است، از فردا با محوریت دادستان و اجرای احکام دادسرا شروع شود.

تلاش قوه قضاییه این بود که اجازه داده نشود حتی یک ریال از اموال شرکت تضییع شود

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی گفت: تلاش قوه قضاییه از بدو تشکیل پرونده این بوده که اجازه داده نشود که حتی یک ریال از اموال شرکت تضییع شود.

غلامعلی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در این برنامه در پاسخ به سئوالی در خصوص استیفای حقوق طرف‌های پرونده بیان کرد: در یک جمله جواب بنده مثبت است، عمده اقدامات دستگاه قضایی در قبل از صدور رای  حفظ اموال و تعقیب متهمان بوده است که با کمک ضابطین و مراجع مرتبط به خوبی حفظ شد و هیچ نقل و انتقال و حیف و میلی صورت نگرفت.

با اقدام دادگاه، همه طلبکاران سهامدار شدند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در مرحله دادرسی نیز بخاطر اینکه پرونده فقط بعد قضایی نداشت و ابعاد اقتصادی، اجتماعی و امنیتی نیز داشت به همین خاطر دادگاه و دستگاه قضایی از همفکری و همکاری مجموعه‌های بیرون از خود نیز استفاده کرد، یعنی در ستاد تدبیر مسئولین رده اول استان پیشنهاداتی را با نگاه کارشناسی تهیه کردند و به دادگاه دادند.

وی تصریح کرد: در مرحله صدور رای نیز دادگاه آنچه را که واقعا ممکن بود در رای خود بگنجاند که نتیجه آن حفظ حقوق سهامداران و طلبکاران باشد انجام داد و نهایت سعی خود را معمول کرد. 

صادقی اظهار کرد: متهمان گفتند که 20 درصد سهام را فروخته اند و 80 درصد آن مال خود آن هاست، با رای دادگاه این 80 درصد اموال و سهام متهمان از آن ها سلب شد و در سبد سرمایه شرکت قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در ادامه عنوان کرد: نکته دیگری که در رای دادگاه آمد این بود که همه طلبکاران سهامدار شدند، به این معنا که اگر این اتفاق رخ نمی داد طلبکاران بر اساس قانون تجارت می توانستند بگویند که اموال شرکت را بفروشید و در ابتدا طلب طلبکاران را تسویه کنید، اگر مابقی و مازادی داشت برای سهامداران بماند، در نتیجه شرکت ورشکسته می شد.

وی ادامه داد: با این اقدام دادگاه، همه طلبکاران سهامدار شدند و شرکت از حالت ورشکستگی نجات پیدا کرد، یعنی شرکت بدهی ندارد و تمام بدهی خود را با سهام پاس کرده است.

رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی: تصمیمی که در رای گرفته شد با لحاظ تمام حقوق افراد و طرفین قضیه بود/ دادستان مشهد: با اقدام دادگاه همه طلبکاران، سهامدار شدند/اموالی که یازده هزار میلیارد بوده و متهمین می‌گفتند ۸۰ درصد آن برای خودمان است با رای دادگاه سلب امتیاز شد

تشریح تدبیر دستگاه قضایی در پرونده پدیده

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری پیرامون رای صادره در مورد پرونده پدیده گفت: نمونه این اهتمام دستگاه قضایی در تحصیل حقوق مالباختگان در آرای مختلف از جمله رای صادره در مورد پرونده پدیده مشخص است که به گونه‌ای تدبیر شد که امروز هم سپرده گذاران پرونده، هم طلبکاران و هم خیل عظیم شهروندانی که از این شرکت سهام خریده بودند، از این رای راضی هستند. بر اساس رای صادره، همه اموال به عنوان اموال شرکت به ثبت رسید و هشتاد درصد از مالکیت این شرکت که در اختیار موسسان آن بود، به عنوان اموال شرکت قلمداد شد و در اختیار طلبکاران اعم از موسسات مالی، بانک‌ها و سپرده‌گذاران قرار گرفت و تدبیری اتخاذ شد که یکایک این افراد به نسبت آورده خود سهامدار این شرکت شوند و به حقوق خودشان برسند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *