زمان اجرای حذف صفر دورنمای تورمی باید باثبات باشد

13:21 - 10 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۸۱۰۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه زمان اجرای حذف ۴ صفر دورنمای تورمی باید باثبات باشد، گفت:باید از لحاظ تورمی چشم انداز قابل اطمینانی وجود داشته باشد تا به سرعت نیازمند افزایش صفر‌های جدید نشویم.

زمان اجرای حذف ۴ صفر دورنمای تورمی باید باثبات باشدمجید شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد اظهار کرد: حذف ۴ صفر از پول ملی موضوع جدیدی نیست و پیش‌تر در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نیز مورد توجه قرار گرفته بود.

وی افزود: حذف صفر معادل تغییر واحد پولی است، اثر اقتصادی خاصی به خودی خود ندارد و از طرفی بانک مرکزی هم اعلام کرده برای اثرات اقتصادی آن را اجرا نمی‌کند، بلکه برای راحتی محاسبات آن و برای راحتی مبادلات انجام می‌دهم که حرف قابل توجهی است به ویژه اینکه زمان بندی طولانی دو ساله برای اجرای آن در نظر گرفته شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: در تغییر واحد پول که از آن به عنوان حذف صفر یاد می‌کنیم لازم است که مطمئن باشیم به لحاظ تورمی آینده قابل کنترلی داریم به دلیل اینکه حذف صفر به خودی خود دارای هزینه‌های روانی، اجرایی و تورمی خاصی دارد.

شاکری با بیان اینکه این هزینه ها، تاییدی بر غلط بودن این تصمیم نیست ادامه داد: باید از لحاظ تورمی چشم انداز قابل اطمینانی وجود داشته باشد تا به سرعت نیازمند افزایش صفر‌های جدید نشویم.

وی خاطرنشان کرد: تورمی وجود دارد به عنوان تورم گرد کردن، به خصوص در این موارد، که احتمالا درباره ایران با نمونه‌های کلاسیکی که معمولا به آن ارجاع داده می‌شود آنقدر نباشد.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اساسا اینکه به این میزان، رسانه‌ها روی این موضوع استرس و توجه نشان بدهند معقول نیست به دلیل اینکه فرایند طولانی خواهد بود و شاید حتی نگرانی از دورنمای تورمی در این دو سال حل شده باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *