حذف ۴ صفر تاثیری بر کاهش تورم و قیمت‌ها ندارد/زمان برای تصویب و اجرا مناسب نیست

14:15 - 09 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۹۴۱
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی، هیچ تاثیری بر کاهش تورم و قیمت‌ها ندارد گفت: حذف چهار صفر در شرایط فعلی تحمیل تنش اقتصادی مجدد به جامعه است.

حذف ۴ صفر تاثیری بر کاهش تورم و قیمت‌ها ندارد/زمان برای تصویب و اجرای مناسب نیستوحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد درباره حذف چهار صفر از پول ملی اظهار کرد: اصل حذف چهار صفر از پول ملی درست است اما، اکنون زمان مناسبی برای اجرای این کار نیست.

این کارشناس اقتصادی افزود: در شرایطی که طی سال گذشته و امسال نوسانات بالا بوده و تورم افزایش داشته است و هنوز به یک ثبات اقتصادی نرسیدیم، زمان مناسب برای حذف چهار صفر نیست.

وی با بیان اینکه حذف چهار صفر در شرایط فعلی، تحمیل تنش اقتصادی مجدد به جامعه است، گفت: در حالی که بانک مرکزی زمان اجرای این طرح را دو سال دیگر اعلام کرده، چه ضرورتی وجود داشت که در حال حاضر مصوب شود.

شقاقی شهری با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصاد کشور، مضررات این طرح از فواید آن بیشتر است، ادامه داد: این طرح، می‌تواند تورم را در کالا‌های خرد و خدمات کوچک افزایش دهد به عنوان نمونه، در شهر‌های کوچک همچنان در برخی مسیر‌ها کرایه‌های حمل و نقل، ۵۰۰ تومان است یا نرخ نان نیز به همین میزان است و توده مردم با آن کار می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تجربه در دنیا نشان داده که زمانی کشور‌ها به سمت حذف صفر می‌روند که به ثبات و آرامشی در اقتصاد رسیده باشند.

وی درباره موفقیت این طرح خاطرنشان کرد: اگر زمان مناسبی برای اجرا انتخاب می‌شد می‌توانست اثرات مثبتی داشته باشد، اما در حال حاضر تمام اثرات منفی است.

شقاقی شهری اظهار کرد: اجرای این طرح الزاماتی مانند پشتیبانی مناسب از لحاظ منابع مالی و کاهش انتظارات تورمی دارد.

این کارشناس اقتصادی افزود: طرح این موضوع در حال حاضر اشتباه است به دلیل اینکه تصویب و اجرای آن به طور کامل مضر است و فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد.

وی گفت: اجرای این طرح هیچ تاثیری بر کاهش تورم و قیمت‌ها ندارد و در دنیا نیز برای سادگی محاسبات و راحت‌تر شدن تبادلات تجاری با سایر کشور‌ها از آن استفاده می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *