معاون سیاسی ظریف: نسبت به نیات آمریکا در افغانستان تردید داریم

8:25 - 09 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۷۴۲
دسته بندی: سیاست
معاون سیاسی وزارت امور خارجه ضمن ابراز تردید نسبت به نیات آمریکا در افغانستان، با اشاره به لزوم اتخاذ رویکرد منطقه ای و مشارکت فعالانه کشورهای همسایه برای پیشبرد روند صلح با محوریت و مشارکت دولت افغانستان، مشورت با تمامی جناحهای سیاسی آن کشور را شرط دستیابی به صلح پایدار خواند.

/////گروه سیاسی ؛ خانم «اینگرید هیدن» معاون سیاسی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان که برای رایزنی با مقامات کشورمان در خصوص مسائل افغانستان به تهران سفر کرده است، عصر روز سه‌شنبه با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، وضعیت امنیتی افغانستان و چشم انداز تحولات سیاسی آینده، به ویژه انتخابات ریاست جمهوری و روند صلح در آن کشور، مورد تبادل نظر قرار گرفت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در این دیدار ضمن ابراز تردید نسبت به نیات آمریکا در افغانستان، با اشاره به لزوم اتخاذ رویکرد منطقه ای و مشارکت فعالانه کشورهای همسایه برای پیشبرد روند صلح با محوریت و مشارکت دولت افغانستان، مشورت با تمامی جناحهای سیاسی آن کشور را شرط دستیابی به صلح پایدار خواند.

وی با رد رویکرد حذفی و یکجانبه گرایانه در روند صلح، تاکید کرد: مشورت با کشورهای همسایه افغانستان و رفع نگرانی آنها تضمین کننده موفقیت دولت افغانستان در اجرای هر گونه توافق صلح خواهد بود.

سید عباس عراقچی همچنین، ضمن حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مهر ماه آینده، استفاده از ظرفیتهای یوناما برای کمک به دولت این کشور جهت برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ریاست جمهوری را بسیار کمک کننده دانست و خواهان ایفای نقش فعالانه سازمان ملل در این زمینه شد.

حضور داعش در افغانستان به عنوان یک عامل تهدید کننده صلح و امنیت در منطقه و لزوم همکاری برای مبارزه با این گروه تروریستی نیز یکی دیگر از محورهای گفتگوی طرفین در این دیدار بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *