انتخاب بهترین راهکار درمانی به کمک همزاد رایانشی!

2:21 - 09 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۷۳۲
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با ایجاد یک دوقلوی رایانشی یا نوعی همزاد برای بیماران می‌توان هزاران دارو را روی آن آزمایش کرد و در نتیجه بهترین درمان را برای فرد انتخاب کرد.

انتخاب بهترین راهکار درمانی به کمک همزاد رایانشی!به گزارش گروه فضای مجازی ، تحقیقات جدید نشان می‌دهد مدل‌های پیشرفته رایانشی با مرتبط کردن بیماران به یک قل یا همزاد دیجیتالی به تشخیص و درمان بیماری‌های معمول کمک می‌کنند.

از این فناوری برای ارائه درمان‌های بهتر به افراد استفاده می‌شود. طی این فناوری به طور رایانشی هزاران دارو در انواع مختلف سلول‌ها آزمایش می‌شود و در مرحله بعد درمان انجام می‌شود.

در حال حاضر گاهی اوقات دارو روی بسیاری از بیماران مبتلا به یک بیماری تاثیری ندارد، زیرا دلیل ابتلا به آن یکسان نیست.

ابتلا به بیماری در حقیقت به رابطه پیچیده میان هزاران ژن در انبوهی از انواع سلول‌ها متکی است و بنابراین دلیل ابتلا به یک بیماری میان مبتلایان به آن مختلف است.

مایکل بنسون محقق ارشد این پژوهش در دانشگاه لینکوپینگ در سوئد می‌گوید: هدف ما آن است که قل‌های دیجیتالی برای هر بیمار توسعه دهیم تا درمان مخصوص او را بیابیم. به طور ایده آل هزاران دارو روی قل دیجیتالی بیمار آزمایش می‌شود تا بهترین آن برای درمان فرد استفاده شود.

روش‌های ساخت این مدل‌ها با استفاده از مدل موش آرتریت روماتوئید انسانی انجام شد. دانشمندان از روش تعیین توالی RNA تک سلولی برای تجزیه و تحلیل فعالیت ژن در هزاران سلول از مفاصل موش بیمار با استفاده از تحلیل شبکه استفاده کردند.

محققان پس از یافتن مهمترین نوع سلول، آن را به صورت دیجیتال با هزاران دارو مطابقت دادند. به این ترتیب می‌توان از دارو‌های بهینه برای معالجه موش استفاده کرد.

این مطالعه همچنین نشان داد که می‌توان از مدل‌های رایانه‌ای برای تشخیص بیماری در انسان نیز استفاده کرد.

محققان با تجزیه و تحلیل سلول‌های T بیماران مبتلا به ۱۳ بیماری از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و خود ایمنی، تشخیص دادند که می‌توان بیشتر بیماری‌ها را از یکدیگر و همچنین بیماران از افراد سالم تشخیص داد.

بنسون در این باره می‌گوید: از آنجا که سلول‌های T به عنوان نوعی ماهواره جاسوسی عمل می‌کنند که به طور مداوم بدن را مورد بررسی قرار می‌دهند تا هرچه زودتر بیماری را کشف و مبارزه کند، می‌توان برای تشخیص زودرس بسیاری از بیماری‌های مختلف از این نوع سلول استفاده کرد.

این تحقیق با همکاری یک تیم بین المللی از محققان در سوئد، آمریکا، کره و اسپانیا انجام شده است.

 

منبع: مهر

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *