رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

طرح روسیه برای تامین امنیت خلیج فارس به شورای امنیت ارائه شد

12:19 - 08 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۵۳۴
روسیه طرح پیشنهادی خود را مبنی بر تامین امنیت جمعی در خلیج فارس به شورای امنیت ارائه کرد.
طرح روسیه برای تامین امنیت خلیج فارس به شورای امنیت ارائه شد به گزارش گروه بین الملل ؛ روسیه طرح پیشنهادی خود را در مورد تامین امنیت جمعی در خلیج فارس به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

به گزارش تاس، مسکو با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل از "آمادگی خود برای همکاری با کلیه طرف‌های ذینفع برای اجرای این طرح و سایر پیشنهادات سازنده" خبر داد.

مفهوم پیشنهادی تامین امنیت جمعی خلیج فارس روسیه که با استقبال چین همراه شد، به عنوان سند رسمی مورد تایید سازمان ملل توزیع شد.

در سند مذکور آمده است: "در شرایط فعلی اقدامات پر انرژی و موثر در سطوح بین المللی و منطقه‌ای به منظور بهبود و تثبیت بیشتر اوضاع در خلیج فارس، غلبه بر دوره طولانی بحران، هدایت این منطقه به سوی صلح، مناسبات همسایگی مطلوب و توسعه پایدار ضروری است. "

این سند در ادامه تاکید دارد که آغاز روند سیستم امنیتی در خلیج فارس از طریق رایزنی‌های دو و چندجانبه طرف‌های ذینفع شامل کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ممکن است. ضمن این که همکاری شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه کشور‌های عربی، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس نیز در اجرایی کردن این پیشنهاد لازم است.

روسیه بر آمادگی این کشور برای همکاری با کلیه طرف‌های ذینفع برای اجرای این طرح یا هر طرح دیگری برای تامین امنیت خلیج فارس تصریح کرد.

مفهوم امنیت جمعی خلیج فارس در ۲۳ ژوئیه سال جاری توسط وزارت خارجه روسیه ارائه شد.
 
براساس پیشنهاد روسیه همایش بین المللی امنیت و همکاری در خلیج فارس می‌تواند به ایجاد سازمانی در زمینه امنیت و همکاری در منطقه منجر شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *