قابل توجه مالکان خودرو/ سریع‌ترین راه دسترسی به کارت سوخت

10:25 - 08 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۴۸۵
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
در حالی که فقط ۱۲ روز به زمان الزام استفاده از کارت سوخت مانده است اما، هنوز تعداد زیادی از مالکان خودرو کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند.

قابل توجه مالکان خودرو/ سریع‌ترین راه دسترسی به کارت سوختبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، بر اساس اعلام دولت، قرار است از ۲۰ مردادماه استفاده از کارت سوخت مجددا پس از چند سال به چرخه سوختگیری خودرو‌ها باز گردد و دارندگان خودرو ملزم به استفاده از این کارت برای سوختگیری خواهد بود.

هر چند دولت اعلام کرد این طرح از ۲۰ مرداد ماه در سراسر کشور اجرایی می‌شود، اما در جدیدترین اظهارنظر که از سوی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورد‌های نفتی مطرح شد، اجرایی سراسری آن منتفی شده است.
به گفته امیر وکیل زاده، الزام استفاده از کارت سوخت در ابتدا با اولویت شهر‌های تهران، کرج، تبریز و اصفهان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورد‌های نفتی تصریح کرد: این طرح در مدت زمان کوتاه در دیگر کلان شهر‌ها و کل کشور نیز اجرا می‌شود.

به گفته وی؛ در ابتدای اجرای این طرح، امکان عرضه سوخت با کارت جایگاه دار برای کسانی که هنوز کارت سوخت ثبت نام نکرده اند یا کارت سوخت را همراه خود ندارند، وجود دارد، اما با اعمال محدودیت در کمیت بنزین، به طوری که برای مثال به جای ۶۰ لیتر، ۳۰ لیتر سوخت به راننده عرضه می‌شود و به مرور این محدودیت بیشتر می‌شود تا اینکه همه کارت سوختشان را تهیه یا فعال و از آن استفاده کنند.

اما به دلیل وقفه چند ساله‌ای که در استفاده از کارت سوخت صورت گرفت، برخی از دارندگان خودرو یا کارت‌های سوخت آن‌ها مفقود شده و یا رمز آن را فراموش کرده اند که بر این اساس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورد‌های نفتی تدابیری را برای این موضوع اندیشید.

در ابتدا برای سهولت دارندگان خودرو؛ مقرر شد افراد فاقد کارت سوخت با ثبت نام در سامانه دولت همراه، کارت بانکی به کارت سوخت متصل شود اقدامی که با اسقبال هم روبه رو شد، اما پس از مدتی اجرای این کار از اولویت خارج شد و شرکت پالایش و پخش اعلام کرد؛ برای این افراد کارت سوخت صادر می‌شود.

پیشتر فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با گفته بود؛ اتصال کارت بانکی به کارت سوخت هم اکنون منتفی است و کسانی که متقاضی درخواست اتصال کارت سوخت به کارت بانکی بودند برایشان کارت سوخت مجدد صادر می‌شود.

وی گفته بود؛ افرادی که توسط سایت دولت همراه ثبت نام کرده اند نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند.

به گفته حمید قاسمی معاون مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می شود تا تا در اختیار مالکان آن‌ها قرار بگیرد.

اما علی رغم اینکه فقط ۱۲ روز به آغاز این طرح مانده است، تعدادی از مالکان خودرو همچنان فاقد کارت سوخت هستند به نوعی که بر اساس اعلام شرکت پست تا پایان تیرماه سال جاری، ۷۲۱ هزار کارت سوخت در باجه‌های معطله این شرکت وجود دارد که در صورت عدم مراجعه، ابطال خواهد شد.

آن طور که شرکت پست اعلام کرده سریع‌ترین راه برای دسترسی به کارت سوخت توسط مالکان، ورود کد رهگیری ۲۰ رقمی ثبت شده در قبض پستی، در قسمت خدمات الکترونیکی پست، بخش رهگیری مرسولات سازمانی مندرج در سایت شرکت ملی پست به آدرس www.post.ir است.

متقاضیان می‌توانند پس از اطلاع از محل دقیق نگهداری کارت سوخت خود با در دست داشتن مدارک شناسایی خودرو و مالک خودرو، به آدرس ذکر شده مراجعه و کارت سوخت خود را دریافت کنند.

گفتنی است؛ در هنگام دریافت کارت سوخت، مبلغ ۱۰ هزار تومان از متقاضیان کارت‌های سوخت نو شماره دریافت و به حساب شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی واریز خواهد شد.

همچنین هموطنان می‌توانند در صورت تمایل از گزینه ارسال مجدد کارت سوخت در بخش رهگیری مرسولات سازمانی استفاده نمایند.

چگونه کارت سوخت المثی بگیریم؟

مدارک مورد نیاز برای حذف رمز کارت سوختارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *