جزئیات رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه در اقیانوس هند

10:02 - 08 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۴۶۴
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
حوزه‌های «امداد و نجات»، «تاکتیکی» و «مقابله با دزدی دریایی» ۳ حوزه‌ای بودند که فرمانده نیروی دریایی ارتش وعده داد در رزمایش مشترک نیرو‌های دریایی ایران و روسیه اجرایی شوند.

رزمایشگروه سیاسی ؛ امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ۸ ماه پیش - ۷ دی ۱۳۹۷ - در گفت‌وگویی که با خبرنگار گروه سیاسی داشت از برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه در سال ۹۸ خبر داده بود. بیشتر بخوانید

حوزه‌های «امداد و نجات»، «تاکتیکی» و «مقابله با دزدی دریایی» ۳ حوزه‌ای بودند که فرمانده نیروی دریایی ارتش وعده داد در رزمایش مشترک نیرو‌های دریایی ایران و روسیه اجرایی شوند.

چند روز پیش از این اظهارات نیز امیر دریادار خانزادی در روز ۴ دی ۱۳۹۷ با ژنرال «اسیپوف» معاون رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح روسیه و هیئت همراه وی در تهران دیدار کرده بود و به نوعی مقدمات برگزاری رزمایش دریایی ایران و روسیه فراهم شده بود؛ و حالا هشت ماه بعد، فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان با حضور در سن‌پترزبورگ روسیه و ملاقات مجدد با ژنرال «اسیپوف»، بار دیگر بر برگزاری رزمایش مشترک ایران و روسیه تاکید کرد و این بار گفت که این رزمایش قرار است در اقیانوس هند برگزار شود.

نیرو‌های دریایی ارتش ایران و روسیه که در جریان سفر اخیر امیر خانزادی، چندین تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند، بناست که به زودی طرح‌ریزی‌ها و نقشه‌های برگزاری رزمایش مشترک در اقیانوس هند را هماهنگ‌کنند تا این رزمایش تا قبل از به پایان رسیدن سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

بدیهی است که برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی میان جمهوری اسلامی ایران و سایر کشور‌ها خصوصا کشور صاحب سبک و قدرنمندی در عرصه دریا همچون روسیه، نیروی دریایی ما را به یک سطح بالاتری از همکاری در دریا در سطوح راهبردی، تاکتیکی و عملیاتی خواهد رساند.

در شرایطی که طی هفته‌ها و ماه‌‎های اخیر، نیرو‌های دریایی کشور‌های بیگانه همچون انگلیس و آمریکا با اقدامات غیرقانونی خود در صدد ایجاد یک وضعیت بحرانی در منطقه راهبردی خلیج فارس بودند و می‌خواستند اینگونه القا کنند که «نیرو‌های ایرانی عامل ناامنی در خلیج فارس و دریای عمان هستند»، برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران و روسیه می‌تواند عزم، قدرت و توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینه برقراری امنیت و آرامش در محدوده‌های آبی و دریایی منطقه را به اثبات برساند.

پیشینه رزمایش‌های دریایی مشترک ایران
موضوع برگزاری رزمایش دریایی مشترک با ایران، یکی از درخواست‌های ثابت و همیشگی کشورهای فعال در حوزه دریاست. به دلیل تجربه بالای نیروها و پرسنل نیروی دریایی ایران در برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی و به دلیل استفاده از تجهیزات و امکانات مدرن و پیشرفته، بسیاری از کشورهای دارای نیروی دریایی به خصوص در حوزه کشورهای آسیایی، همواره خواستار برگزاری رزمایش مشترک دریایی با جمهوری اسلامی ایران هستند.

از سوی دیگر برگزاری رزمایش مشترک دریایی در حوزه‌های مختلف رزمی و غیررزمی، یکی از تبحر‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است چرا که این نیرو ظرف ۳ سال گذشته در ۵ رزمایش مشترک بین‌المللی دریایی شرکت کرده است.

نیرو‌های دریایی ایران و عمان در سه سال گذشته ۳ رزمایش مشترک در حوزه‌های امداد و نجات دریایی، تغییر آرایش، اسکورت کاروان تجاری و نفتکش، سوختگیری در دریا، تبادلات مخابراتی، عملیات واکنش سریع در برابر سوانح غیر مترقبه دریایی، نجات شناور و نجات کارکنان آسیب دیده برگزار کرده‌اند.

همچنین نیرو‌های دریایی ایران و چین، در خرداد ماه سال ۹۶، در محدوده شرق تنگه هرمز تا دریای عمان یک رزمایش مشترک را برگزار کردند که در این رزمایش قریب به ۷۰۰ نفر از کارکنان ناوگروه نیروی دریایی کشور چین و قریب به ۷۰۰ نفر از کارکنان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب پست فرماندهی و کنترل، هدایت عملیات، عملیات پرواز بالگرد و حضور دو ناوشکن ما در صحنه دریا حضور داشتند. در این رزمایش مشترک، تبادل اطلاعات بین اتاق‌های عملیات و تمرین مشترک افسر نگهبان و صورت‌بندی‌های مختلف در دریا اجرا و هدایت همه تمرین‌ها از محل کنترل و فرماندهی منطقه یکم امامت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

همچنین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۶، در بزرگترین رزمایش امداد و نجات دریایی جهان شرکت کرد. در این رزمایش که با شرکت ۳۲ کشور در آب‌های بنگلادش برگزار شد، ناوگروه ۴۹ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن سبلان و ناو لجستیکی بندرعباس پس از پیمودن ۳ هزار و ۸۰۴ مایل دریایی حضور به هم رساندند و در برگزاری بخش‌های مختلف رزمایش مشارکت کردند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *