بررسی مسائل و مشکلات مربوط با موضوع اوقاف و اصناف در بازار اراک

۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲:۰۰
کد خبر: ۵۳۲۱۹۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه با خانواده‌ معظم شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم استان مرکزی دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، آیت الله رئیسی در دیدار خانواده‌ معظم شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم استان مرکزی ضمن تبریک ایام مبارک دهه کرامت و ولایت علی بن موسی رضا (ع) گفت: انشاءالله خداوند از برکات این ایام و این مولود با برکت و خواهر معصومه ایشان همه ما را بهره‌مند کند و این کشور، نظام و مردم مسلمان و دلداده به انقلاب را در سراسر عالم از برکات رضوی بهره‌مند کند.

وی ادامه داد: برای بنده و همکاران توفیقی است که در این ایام بسیار پربرکت در جمع باصفای خانواده معزز شهیدان، ایثارگران، نماینده مقام معظم رهبری، استاندار، فعالان اقتصادی و مسئولان و مدیران در استان باشیم و خداوند را بابت این توفیق سپاسگزارم و امیدواریم خداوند متعال برکات خود را بر جمع ما نازل فرماید.

رئیس قوه قضاییه ضمن تشکر از میزبانی استاندار استان مرکزی تصریح کرد: نکاتی پیرامون شرایط و وضعیت استان مطرح شد که از آن استفاده کردیم؛ همچنین یکی از خواهران گرامی به نمایندگی از طرف خانواده معزز شهدا در ذیل مطالب خود نکاتی را به عنوان خواسته‌های خانواده شهیدان و ایثارگران مطرح کرد که انشاءالله همکاران ما این نکات را برای پیگیری در دستور کار قرار خواهند داد.

آیت الله رئیسی ضمن قدردانی از ابراز محبت و لطف خانواده محترم شهدا به قوه قضاییه خاطرنشان کرد: بابت این ابراز لطف به قوه قضاییه و بنده حقیر به عنوان خدمتگزار در این قوه از همه خانواده‌های مکرم شهدا سپاسگزارم. انشاءالله آنچه مربوط به این حوزه و بخش‌های دیگراست پیگیری خواهد شد.

آیت الله رئیسی در ادامه عنوان کرد: عزیزمان که به عنوان نماینده اصناف دراینجا سخن گفت، نکاتی را نسبت به ، نقش بازار و خصوصا بازار تاریخی اراک اشاره کرد که امروز اصناف فعالیت و تلاششان در عرصه‌های اقتصادی تلاش بسیار اثر گذاری است و خصوصا اصناف در تاریخ کشورمان همیشه به عنوان یک فعال اقتصادی در عرصه سیاسی و در میدان سیاسی اهل نظر و اهل حضور و اعلام موضع بوده‌اند؛ چه در مبارزه با حکومت ستمشاهی و چه ایستادگی در مقابل خنّاسان و چه درعرصه‌های حضوری که لازم بود، اصناف با حضورشان و اعلام موضعشان از انقلاب و نظام طرفداری کرده، فرزندانشان را در راه خداوند متعال داده و در سراسر کشور نقش بسیار ارزشمندی ایفا کرده‌اند.

وی گفت: نکته دیگری در ارتباط با موضوع اوقاف در بازار اشاره شد و نکته‌ای از سوی آیت الله دری در رابطه با مشکلی که اصناف در بازار اراک دارند، اشاره شد که انشاءالله در نشستی که با حضور استاندار و نماینده مقام معظم رهبری در استان و مسئول سازمان اوقاف در اراک، خواهیم داشت به این مسائل خواهیم پرداخت.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه اراک بدلیل دین داری مردمش، موقوفه‌های بسیاری دارد، عنوان کرد: بخش قابل توجهی از اراک و استان مرکزی موقوفه است که این دلالت بر تدین مردم می‌کند که همیشه در زندگیشان موقوفات مورد توجه قرار داده‌اند و در هر کوی و برزن و شهر و روستا در این استان وقتی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که استان مرکزی جزو استان‌هایی است که بیشترین موقوفه را دارد و دلیل آن را تنها می‌توان در تدین و تقوای مردم و دلدادگی آن‌ها به خدا دانست و طبیعتا این موقوفات را باید مسئولان سازمان اوقاف و یا بخش‌هایی که متولی هستند، خوب حفظ و حراست و نگهداری کنند و منافعشان در جهت آنچه که واقفان قرار داده‌اند، در سند وقفی به این موارد اختصاص دهند.

وی در ادامه افزود: موضوع خاصی که عزیزمان از اصناف گفت را شنیدم و انشاءالله پیگیری می‌کنم و اگر عزیزان حاضر نکات دیگری داشتند و فرصت طرح آن‌ها نشد، آن‌ها را مرقوم بفرمایند؛ انشاءالله در فرصت خودش با همکاران پیگیری می‌کنم و و اگر نامه‌هایی داشته باشید، جمع اوری می‌کنیم و مورد به مورد آنچه را که در حوزه خودمان است به عنوان قوه قضاییه پیگیری می‌کنیم و آنچه را که مربوط به حوزه‌های دیگر است، ارسال می‌کنیم که انشاءالله پیگیری شود.

آیت الله رئیسی گفت: خداوند متعال به همه ما توفیق بندگی و انجام وظیفه خالصانه در قبال مردم مرحمت کند. دهه کرامت فرصت بسیار ارزشمندی است که ما معرفت افزایی و بصیرت افزایی نسبت به مقام علی ابن موسی الرضا (ع) کنیم. به صاحبان سخن، تریبون داران، رسانه ها، علما، دانشمندان، فرهیختگان و دانشگاهیان عرض می‌کنم که دهه کرامت فرصت بسیار ارزشمندی است برای اینکه امام شناسی و معرفت نسبت به مقام حجت خدا را در جامعه افزایش دهیم.

آیت‌الله رئیسی افزود: در طول تاریخ بسیاری از انحرافات به دلیل عدم معرفت نسبت به حجت خدا و امام و پیشوای حق اتفاق افتاده است. در تاریخ کسانی امام را نشناختند و کسانی نیز شناختند؛ اما هوا‌های نفسانی باعث شد دچار چرخش از دین و جریان امامت و ولایت شوند. انشاءالله ما از آن دسته نباشیم که یا امام را نشناسیم یا بشناسیم، اما میانه راه دچار چرخش شویم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه ثبات قدم در دین‌مداری و ولایت‌مداری امربسیار مهمی است، گفت: وقتی تاریخ را ورق بزنید، به افرادی برمی‌خورید که یا دین را نشناختند و یا شناختند، اما هوا‌های نفسانی باعث شد حق را نبینند و به حق گرایش پیدا نکنند. شناخت حق یک مرحله است؛ گرایش به حق مرحله دوم و ایستادگی در مسیر حق مرحله سوم است.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: شهدا و ایثارگران، حجت خدا در شناخت، گرایش و ایستادگی در راه حق هستند و نمونه‌هایی از انسان‌های با بصیرت و بامعرفتند که حقیقتا راه را شناختند و دچار چرخش و سستی در این میدان نشدند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: در هر میدانی که موفق شدیم میدانی بود که توجه به خدا، اتکا به خدا و اعتماد به نفس داشتیم و هر جا در کشور مشکل داریم، آنجایی است که دچار غفلت شده‌ایم.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی چند روز پیش در اجتماعی فرمودند هر جا که ما اتکا به خدا کردیم، میدان، میدان پیروزی ما بود و هشت سال دفاع مقدس میدان پیروزی جبهه حق بود.

وی تاکید کرد: جریان دفاع از حریم حرم، میدان پیروزی حق و جبهه حق بود؛ چون مردان این راه، راه حق را خوب شناختند و در این راه ایستادگی کردند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در جا‌هایی که سستی شد و به جای اعتماد به نفس و داشته‌های خود نگاه به دست بیگانگان دوخته شد و به جای اتکا به خداوند فکر کردیم که دیگران از مشکلات ما گره‌گشایی کنند، در آنجا‌ها به مشکل خوردیم و این موضوع ما را به عقب انداخت.

آیت‌الله رئیسی گفت: مقام معظم رهبری سال‌هاست فریاد می‌زنند و بر اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل تاکید می‌کنند و فرموده‌اند دشمن می‌خواهد از این طریق ملت ما را متوقف کند و نباید بگذاریم که موفق شود، و راه آن استقلال اقتصادی در حوزه صنعت و کشاورزی است و این استان قطب صنعتی و قطب کشاورزی کشور است.

وی تصریح کرد: هزاران شهید این استان و ایثارگران نشان دادند که ایستادگی می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه افزود: جمعیت پرتلاشی از استان مرکزی و از استان‌های دیگر برای اشتغال در این فضا حضور دارند و این فضا همچنان باید به عنوان یک فضای فعال و پرتلاش در حوزه تولید و اشتغال باقی بماند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه بعد از ورود به استان مرکزی ابتدا در جمع کارگران در حوزه صنعتی حاضر شدیم، گفت: در این جلسه مشکلات کارگران مطرح شد و همچنین نقاط بسیار امیدوار کننده‌ای نیز شنیدیم و کسانی که بر این نقاط امیدوار کننده تاکید داشتند، کسانی بودند که در میدان کار بودند.

وی گفت: مجموعه‌هایی امروز معتقدند که اگر به آن‌ها کمک شود، آمادگی دارند بسیاری از بخش‌های صنعتی کشور را تحت پوشش قرار بدهند و نیاز‌های جدید صنعتی کشور را برآورده کنند؛ لذا ضمن اینکه امروز به مشکلات توجه کردیم، نوید‌هایی نیز به ما داده شد که اگر به این زمینه‌های تولید در استان توجه شود، بسیاری از گره‌ها باز می‌شود.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: باید این گره‌ها را باز کرد تا بالندگی، جذب نقدینگی و گردش چرخ‌های تولید هر چه بیشتر در استان و کشور جلوه‌گر شود. رهبر معظم انقلاب فرمودند دشمن در این منطقه خواست و نتوانست و ما خواستیم و توانستیم که تفاوت آن در نوع نگاه است. دشمن از اراده پولادین توام با ایمان و دلدادگی به خدا تهی است.

آیت‌الله رئیسی گفت: تار عنکبوتی بودن قدرت‌های صهیونیستی که مجاهد سرافراز ما سید حسن نصرالله به آن اشاره کرد، یک اصل قرآنی است. حقیقتا آن‌ها هیچ چیز ندارند؛ اما ایمان به خدا، دلدادگی به حضرت حق و عشق به اهلبیت عصمت و طهارت از مهمترین سرمایه‌های این کشور است.

وی اظهار کرد: سرمایه بزرگ "خطر پذیری"، مساله مهمی است. برای چه دشمن نسبت به ما نمی‌تواند کاری کند؟ می‌خواهد اما نمی‌تواند؛ چون کشور و جوانان ما خطر پذیر هستند؛ یعنی آماده‌اند در میدان‌های خطر، خطر کنند و مسئولیت پذیر هستند و این خطر پذیری بسیار سرمایه بزرگی است.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: در عالَم، بزرگ زیاد است؛ بزرگ قبیله، صنف، فیزیکدان‌ها و شیمیدان‌ها؛ اما هر بزرگی، بزرگوار نیست.
رئیس قوه قضاییه گفت: بزرگوار کسی است که روحش و جانش در گرو امر ذات مقدس حضرت حق باشد و انسان با کرامت کسی است که فقط بر تمام زوایای وجود او، خدا حاکم باشد و مصداقش شهیدان و ایثارگران هستند. ما به هر بخشنده ای کریم نمی گوییم و به هر که در عالم سفره بیندازد، کریم نمی گوییم؛ خیلی ها در عالم برای تحکیم موقعیت و یا جلب توجه دیگران و یا جذب منافع بیشتر سفره می اندازد؛ اما اگر کسی یک خرما از روی کرامت به کسی دهد، معنای والایی دارد. کسی که واقعا به مقام کرامت رسیده است، وقتی به این مقام رسید، حاضر است مال و آبرو دهد و لازم شد جان هم بدهد؛ چون با کرامت است؛ یعنی به جایگاهی رسیده که حاضر است آنچه که به ظاهر در این عالم دارد همه را به طبق اخلاص بگذارد.

وی افزود: ما در پرتو کرامت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) می خواهیم به این جایگاه برسیم؛ جایگاهی که شهیدان به آن رسیده اند؛ یعنی انسان اول کریم می‌شود، بعد شهید شود. نمی‌شود کسی بدون آنکه کریم باشد، شهید باشد. اول کریم است و بعد شهید. انسان تا با کرامت نشود، به مقام شهادت و ایثار نمی رسد .

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: با حضور خانواده معظم شهیدان و با این سرمایه عظیمی که در کشور هست و با این نیروی ارزشمند جوان که در این کشور از آن برخورداریم و با ذخایر مادی و معنوی که این کشور از آن بهره مند است و کم هم نیست و دراین استان در هر قسمت آن آثار تولید و دسترنج کشاورزان و صنعتگران دیده می‌شود، اگر جذب نقدینگی بجا شود و اگر نقدینگی انبوه به سمت تولید در کشور و در این استان و منطقه بیاید، ببینید چه اتفاقی می افتد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه اینها اموری قابل اقدام است، گفت: در میدانهایی که حضور پیدا کرده ایم، آثارش را دیده ایم و آنچه که امروز در ارتباط با ساقط شدن پهباد آمریکایی اتفاق افتاد، در حوزه مقاومت و ایستادگی اتفاق افتاد و این ایستادگی و مقاومت نتیجه اش افتخار و عزت شد.

وی ادامه داد: امروز دوست و دشمن شک ندارد که جایگاه امنیت، اقتدار و عزت ایران اسلامی با این حضور و افتخارات در کشور که نیروهای مسلح و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد کردند، ارتقا پیدا کرده است و این در پرتو مقاومت و اجرای منویات رهبری اتفاق افتاده و کسی منکر نیست و این ارتقاء را می توان در حوزه های اقتصادی ، اجتماعی و رفع آسیب های اجتماعی در جامعه ملاحظه کرد.

آیت الله رئیسی بیان داشت: واقعا برخی از آسیب های اجتماعی زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست. بعضی از آسیب های اجتماعی مردم و خانواده شهدا را رنج می دهد. خانواده شهدا به بنده نامه بسیار می نویسند. در مجامع که می روم به ما گله می کنند که بعضی از صحنه ها برای آنها به عنوان خانواده شهدا و صاحبان این انقلاب و نظام قابل تحمل نیست. موضوع فساد اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی را به عنوان یک موضوع در دستور کار خود و همکاران معرفی کرده ام و همواره بحث مبارزه با فساد در کشور مطرح بوده است؛ اما امروز احساس کردیم دغدغه مردم ، خانواده شهدا و دلدادگان به انقلاب آن است که به هیچ عنوان تحمل ندارند که هرروز شاهد یک آسیب و فساد و مشکل در حوزه های اقتصادی و اداری کشور باشند.

رئیس قوه قضاییه افزود: امروز برهمه ماست، هم بر دولت به عنوان متولی اصلاح ساختارهای فساد زا، هم بر مجلس که نمایندگان در این جلسه حضور دارند در اصلاح قوانین و مقرراتی که منفذ برای افراد سودجو و سوداگر و فرصت طلب باقی نگذارد و هم بر دستگاه قضایی برای برخورد عبرت آموز با مفسدان اقتصادی که مبارزه با فساد را جدی بگیریم.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ما و همکارانمان مصمم هستیم با کمک مردم و نگاه ارزشمند شما خانواده معظم شهدا و ایثارگران دراین میدان گام برداریم و به موفقیت‌مان در این میدان با همه وجود یقین داریم و هیچ تردیدی نداریم این میدان، میدان موفقیت خواهد بود و دلیلش این است که این انقلاب و نظام و ساختار اداری کشور مبتنی بر خون های پاکی است که از اخلاص ، دلدادگی به خدا و ایمان به حضرت حق سرچشمه گرفته است .

وی ادامه داد: خدا به برکت خون شهدا ، جهل زدایی از عالم کرده است و همه در عالم بیدار شده اند و اینها به برکت خون شهداست و یکی از آثار مهم خون شهدا ، بیداری اسلامی است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: باطل جولان دارد؛ اما استقامت و پایداری ندارد. پایداری برای حق است. شما خانواده شهدا به خود ببالید و بدانید که خون فرزندانتان هم اثر کرده است و هم آثار بسیار در آینده خواهد داشت. به شما اطمینان می دهم آنچه که در عالم و منطقه اتفاق افتاده و خواهد افتاد، از برکات خون مطهر شهیدان است که این برکات روزبروز افزون خواهد شد و ما به عنوان سربازان نظام یقین بدانید که با تمام وجودمان اجازه نخواهیم داد متخلفان و مفسدان و متجاسران به قانون میدان پیدا کنند .

وی خاطرنشان کرد: از توفیقی که نصیب بنده و همکارانمان شد تا در خدمت شما باشم، خداوند را سپاسگزاریم و امیدواریم دعایتان بدرقه راهمان باشد تا بتوانیم با اخلاص و سربلندی آنچه را که بعهده ماست، به انجام برسانیم.


استاندار مركزى در این نشست گفت این سفر بنا بر سوابق استان اولين سفر رئيس قوه قضاييه به این منطقه است.

وی افزود: اميدواريم اين سفر براى مردم، واحدهاى توليدى، صنعتى و كشاورزى استان خير، خوبى، آبادى و توسعه را همراه داشته باشد.

سميه عاشورزاده، نماينده خانواده شهدا و ايثارگران نیز در این دیدار تصریح کرد: قوه قضاييه كه سكاندار آن از چهره هاى برجسته و تربيت يافته مكتب حضرت امام و رهبر فرزانه انقلاب است، يقينا بار امانت و مسئوليتى را كه بر دوش گرفته است، با استعانت از خداى متعال در مسير اجراى عدالت پيش خواهد برد.

وی ادامه داد: اميد آن دارم كه راهگشاى مشكلات مردم شهيد پرور اين استان و بالاخص خانواده هاى معظم شاهد و ايثارگر باشيد. برخى از مهمترين درخواست هاى جامعه ايثارگرى در اين راستا اعلام مى گردد: در خواست مقابله با ناهنجارى هاى مشهود كه شهدا در وصيت نامه هاى خود به آن اشاره و تاكيد داشتند و رسيدگى به اين مهم ما را نيز در اداى دين به خون پدرانمان مصمم تر مى كند.

عاشورزاده گفت: مبارزه مجدانه شما با مفاسد اقتصادى كه يكى از آفت هاى مهلك انقلاب است، ما را به سلامت جامعه اسلامى كه دستاورد خون پاك هزاران شهيد است، اميدوارتر مى كند.

وی تصریح کرد: حفظ شان جامعه ايثارگرى توسط ضابطين دادگسترى هنگام برخورد با جرايم، بازنگرى در قوانين و مقررات ايثارگران، توجه خاص ستاد ديه و كمك هاى مردمى به ايثارگران جرايم غيرعمد، اصلاح و تقويت ساختار دفاتر حقوقى و قضايى حمايت از ايثارگران در دادگسترى ها از حيث تحت پوشش قرار دادن جامعه ايثارگرى، كاهش اطاله دادرسى در دعاوى ايثارگران به طرفيت دستگاه هاى اجرايى و اجراى صحيح و به موقع قوانين ايثارگرى، مناسب سازى ساختمان دفاتر خدمات قضايى در سطح استان با توجه به وضعيت جانبازان و معلولين و صدور احكام وحدت رويه ديوان عدالت ادارى در خصوص دعاوى مربوط به اجراى قوانين ايثارگران از خواسته‌های خانواده شهدا و ایثارگران است.

نماینده خانواده‌های شهدا و ایثارگران افزود: انتظار داریم گسترش عدل و احياى حقوق عامه و نظارت بر اعمال قانون كه در شمار اهداف قوه قضاييه در قانون اساسى است را طبق فرمايشات مقام معظم رهبرى در راس برنامه ها قرار دهيد كه موجب اعتماد و دلگرمى به قوه قضاييه خواهد شد.

عسگرى نماينده اصناف و بازاريان نیز گفت: از سال هاى شكل گيرى نهضت به رهبرى حضرت امام خمينى(ره)، اصناف و بازاريان اراك با علاقه خاص به شريعت اماميه همپاى نظام مقدس جمهورى اسلامى بوده‌اند.

وی ادامه داد: اصناف و بازاريان اراك هميشه پاى ثابت كمك رسانى و خدمت به نيازمندان جامعه بوده اند و همچنين حضور خالصانه آن ها در حوزه خيرين سلامت غيرقابل اغماض است.

نماينده اصناف و بازاريان خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته و با اعمال تحريم هاى همه جانبه از سوى دشمنان اين مرز و بوم و كم كارى برخى از دست اندركاران و تصميم گيران و تصميم سازان حوزه اقتصادى و پيشينه نادرست واردات اقلام مختلف، چرخه نظام عرضه و تقاضا را دچار مشكلاتى كرده است.

عسگری بیان داشت: سياست اقتصاد مقاومتى بر اساس منويات مقام معظم رهبرى در تعديل اين شرايط بسيار موثر و اثرگذار بوده است.

وی گفت: جنابعالى به كرات در برنامه ها و سخنان خود بر تحول و تغيير رويكرد در قوه قضاييه تاكيد نموده ايد كه اميد است با قاطعيت انقلابى و حمايت مردمى در اين امر موفق گرديد؛ اما عدم نگاه دقيق كارشناسى در نظارت ها و بازرسى ها و اجراى نادرست قوانين صنفى و ارائه راهكارهاى مقطعى و بعضا پرحاشيه خود خوفى است بر امرار معاش اصناف و بازازيان.

عسگری خاطرنشان کرد: تعداد ٥٢٤ نفر از كسبه بازار تاريخى اراك از ساليان گذشته همچون ديگر كسبه در سراسر كشور و با رعايت حرمت قوانين موضوعه وقفى و پرداخت حقوق موظفه به كسب حلال در املاک وقفی مى پرداختند؛ اما از سال ٩٢ و به دلايل نامعلوم سازمان اوقاف و امور خيريه استان از دريافت هزينه هاى تامين شده خوددارى مى نمايد و باعث نگرانى شديد در ميان كسبه گرديده است.در اين فرصت از جنابعالى درخواست مى شود كه تا حصول نتيجه و با توجه به اشراف حقوقى خود اين مشكل را پيگيرى نماييد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *