نشاط دوران کودکی، تضمینِ پیشگیری از اعتیاد، در بزرگسالی

11:24 - 30 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۸۸۴
سخنگوی و معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نشاط دوران کودکی، تضمینِ پیشگیری از اعتیاد، در بزرگسالی است و امروزه کمتر کسی است که اهمیت این موضوع را نداند.

به گزارش گروه جامعه سعید منتظرالمهدی اظهار داشت: امروزه روز کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که دوران کودکی، یعنی از بدو تولد تا ۱۲ سالگی را مهم‌ترین و حساس‌ترین دوره رشد و تحول آدمی نداند. آنگونه که متخصصان و نظریه پردازان روانشناسی تحولی نشان داده اند در این سال‌های آغازین زندگی است که اولآ ساختار‌های اصلی مغز بارور و نضج پیدا می‌کنند، ثانیاً ذهن و فرآیند‌های بنیادی آن شکل می‌گیرند، ثالثاً هسته‌های اصلی شخصیت فرا می‌بالند و رابعاً خمیر مایه اصلی و اولیه خلق و خو ریخته می‌شود.

وی افزود: چگونگی و کیفیت شکل گیری هر یک از چهار عنصر مهم مغز، ذهن، شخصیت و خلق خو در سال‌های کودکی، در وهله اول متأثر از شرایط درون خانواده و در وهله بعد متأثر از وضعیت درون مدرسه است. از همین روی است که این دو محیط، بویژه محیط خانواده و حال و هوای روانی و تربیتی آن، هم می‌توانند فردی مقاوم در برابر سختی‌های روزگار و تاب آور در برابر انواع فشار‌ها و تنیدگی‌های زندگی بار آورند و هم می‌توانند کودک در حال رشد و نمو را به عنصری شکننده و آسیب پذیر در برابر چم و خم روزگار تبدیل کنند.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد:انبوه شواهد مطالعاتی، خاصه یافته‌های عصب شناسی (Nuoro science) و نتایج به دست آمده از طریق پژوهشگران رشته نوین "علم نشاط" (the science of happiness)، نشان داده اند که یکی از متغییر‌های مهم مرتبط با گرایش و عدم گرایش به انواع آسیب‌های اجتماعی-روانی در دوران جوانی و بزرگسالی، نشاط (شادابی) ایجاد شده در دوران کودکی است.

منتظرالمهدی ادامه داد: به بیان روشن‌تر، یافته‌های تجربی نشان داده اند آن دسته از افرادی که دوران کودکی خود را در محیط خانوادگی سرشار از وجد، نشاط، شادی، رضایت، صمیمیت و دلبستگی عاطفی گذرانده اند در بزرگسالی در برابر وسوسه‌های آسیب زا بویژه گرایش به مواد افیونی و مِی بارگی مقاوم خواهند بود و در دام اعتیاد و آسیب گرفتار نخواهند شد.

وی ادامه داد: به همین سبب متخصصان این قلمرو‌ها بر ضرورت خلق محیط خانوادگی نشاط آمیز و عاری از جنگ و کشمکش برای کودکان تاکید می‌ورزند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در تبیین تأثیر تضمینی نشاط دوران کودکی در پیش گیری از اعتیاد بزرگسالی می‌توان دلایل مختلفی را یادآور شد و یکی از آن دلایل آن است که نشاط کودکی موجب پختگی و رشد مطلوب مراکز لذت مغز می‌شود.

وی افزود: این عامل نیز به نوبه خود مانع از آن می‌گردد که فرد در بزرگسالی در پی جستجوی لذت‌های تصنعی و تخریب گر ذهن و مغز خود بر آید.

منتظرالمهدی یادآور شد: دلیل دوم آن است که نشاط کودکی موجب شکل گیری ذهن نرمال می‌گردد. ذهن نرمال نیز به فرد کمک می‌کند تا از عوامل آسیب زایی نظیر مواد افیونی بپرهیزد. دلیل سوم آن است که نشاط، آدم‌ها را برونگرا و خوش خلق می‌سازد و مانع از روان رنجوری آنان می‌شود. این عوامل نیز دژ نیرومندی هستند که افراد را در برابر هر نوع اعتیادی مقاوم می‌سازند.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خلاصه آنکه، دوران کودکی سهم و نقش شگرفی در آینده انسان‌ها برعهده دارد و هماره درادبیات دینی وتوصیه‌های نبی مکرم اسلام درخصوص توجه ویژه به این دوران اشاره شده است (علیکم بالاحداث).

وی در پایان گفت: چنانچه این دوران در محیطی عاری از فشار و تنش سپری گردد و بگونه‌ای نشاط انگیز پشت سر نهاده شود، می‌توان آینده امیدبخش، سالم و عاری از اعتیاد برای فرد پیش بینی نمود.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *