رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقجی منتشر شد؛ بن سلمان مسئول اصلی قتل خاشقجی

14:46 - 29 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۶۸۷
گزارشگر سازمان ملل با انتشار گزارشی درباره قتل روزنامه نگار منتقد سیاست‎های سعودی اعلام کرد که ولیعهد عربستان از جمله مسئولان در قتل جمال خاشقجی است.

گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقجی منتشر شد؛ بن سلمان مظنون اصلی قتل خاشقجیبه گزارش گروه بین الملل ؛ «اگنس کالامارد»، گزارشگر سازمان ملل که مسئولیت تحقیقات درباره قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان را برعهده دارد، گزارش خود را در این عملیات ترور خاشقجی منتشر کرد.

کالامارد می‎گوید: قتل خاشقجی جنایتی خارج از چارچوب قانون بود که مسئولیت آن با عربستان است.

گزارشگر سازمان ملل ضمن بیان این مطلب که قتل خاشقجی نقض توافقنامه وین درباره روابط دیپلماتیک است است افزود: شواهد موثقی در دست است که باید درباره مسئولیت مسئولان سعودی از جمله «محمد بن سلمان» در قتل خاشقجی تحقیق شود.

این گزارش می‎گوید: تحقیقاتی که عربستان و ترکیه انجام دادند بر اساس معیار‌های بین‌المللی نبوده و عربستان اطلاعاتی درباره قتل خاشقجی به گزارشگر سازمان ملل ارائه نداده است.

کالامارد با اشاره به این مطلب که قتل خاشقجی جنایتی بین‌المللی است گفت: تحقیقات عربستان درباره قتل خاشقجی با حسن نیت نبوده و شواهد نشان می‌دهد که تحقیقات عربستان در برابر عدالت مانع تراشی کرده است.

گزارشگر سازمان ملل در بخش دیگری افزود: مجازات‌های متعلق به قتل خاشقجی باید شامل ولیعهد عربستان شود.

جمال خاشقجی روز ۲ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷) به طور وحشیانه‌ای در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید.

قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی انتقادات بسیار گسترده‌ای در سطح جهان علیه مقامات سعودی و به خصوص «محمد بن سلمان» در پی داشت و گزارش‌های اطلاعاتی بسیار شامل گزارش منتشر شده از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، بن سلمان را عامل مستقیم این جنایت معرفی کردند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *