تامین مواد اولیه چالش تولیدکنندگان پوشاک/ تجربه‌های گذشته در حال تکرار است

12:15 - 30 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۶۸۰
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: تولیدکنندگان در سال جدید در تامین مواد اولیه‌ای که در زنجیره تولید نقش دارند به ویژه نخ و پارچه‌هایی که در کشور تولید نمی‌شوند دچار مشکل هستند.

تامین مواد اولیه چالش تولیدکنندگان پوشاک/ تجربه‌های گذشته در حال تکرار استسعید قدیری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته یکسری اقدامات از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شد و همچنین محدود شدن واردات، تولید رونق گرفت و شرایط بهتر شد.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک افزود: تولیدکنندگان در سال جدید در تامین مواد اولیه‌ای که در زنجیره تولید نقش دارند به ویژه نخ و پارچه‌هایی که در کشور تولید نمی‌شوند دچار مشکل هستند.

وی با اشاره به مشکل نقدینگی واحد‌های تولیدی گفت: با افزایش نرخ ارز ارزش سرمایه‌های در دست تولید کنندگان کاهش یافت و توان خرید آن‌ها را کم کرد.

قدیری با بیان اینکه افزایش نرخ ارز موجب شد قیمت مواد اولیه نیز چند برابر افزایش یابد، ادامه داد: این موضوع موجب شد تا برخی از مواد اولیه کمیاب شود و هزینه‌های تولید را افزایش داد تولیدکنندگان با مشکل مواجه شوند.

وی تاکید کرد: برای جبران این وضعیت بانک‌ها باید ورود کنند و در تامین نقدینگی به واحد‌ها کمک کنند، از طرفی وزارت صنعت و ارگان‌های مرتبط نیز در تامین مواد اولیه حمایت‌های لازم را از تولیدکنندگان انجام دهند.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک خاطرنشان کرد: در حال حرکت به سمت تکرار تجربه‌های سال ۹۲ که با افزایش جهشی نرخ ارز مواجه شدیم حرکت می‌کنیم که نقدینگی‌ها کاهش یافت و نرخ مواداولیه با افزایش روبه رو شد.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد مراکز فروش و نیاز آن‌ها به پوشاک، شرایط نسبت به سال‌های گذشته پیچیده تراست و اگر کالای آن‌ها تامین نشود نگران هستیم که مجددا قاچاق با شدت بیشتری رونق پیدا کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *