لزوم افزایش نرخ عوارض شهرسازی با شیب ملایم/نباید به بازار مسکن شوک وارد کنیم

11:44 - 28 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۲۸۷
دسته بندی: جامعه ، عمومی
رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران در موافقت با تعدیل عوارض شهرسازی تأکید کرد که نباید به بازار مسکن شوک وارد کنیم.

لزوم افزایش نرخ عوارض شهرسازی با شیب ملایم/نباید به بازار مسکن شوک وارد کنیمبه گزارش خبرنگار گروه جامعه ،علی اعطا در جریان بررسی لایحه تعدیل عوارض شهری به عنوان موافق با تصویب این لایحه اظهار کرد: متعجبم از اینکه عده‌ای می‌گویند تعدیل عوارض به دلیل فشار‌های گروه‌های ذی‌نفع است. به گمان من مصوبه بهمن ماه سال گذشته ما، شتاب‌زده و فاقد بررسی‌های کافی بود و اشکالاتی در آن وجود داشت.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران به طرح سؤالی پرداخت و گفت: چرا باید در مناطق ۱ تا ۸ که ساخت‌وساز در آن‌ها عمدتاً مبتنی بر تقاضای سوداگران و نه بازار واقعی است عوارض ۱۲۲ درصد افزایش پیدا کند، اما در مناطق ۹ تا ۱۵ که عمدتاً مناطق میانی هستند افزایش عوارض به صورت میانگین ۲۱۳ درصد باشد. در واقع اصلاح برای این است که این میزان عوارض را بر اساس عدالت محقق کنیم و نه فشار‌های عده‌ای خاص.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون‌های مرتبط و کارشناسان درباره تعدیل عوارض شهرسازی بحث و بررسی‌های موفقی انجام داده‌اند و نتایج آن هم‌اکنون ارائه شده است، عنوان کرد: بر اساس قانون از سال ۹۳ تا سال ۹۷ باید افزایش نرخ عوارض به طور طبیعی و متناسب با شرایط صورت می‌گرفت، اما این اتفاق نیفتاده و بار آن به دوش شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره افتاده است.

اعطا با بیان اینکه افزایش عوارض نباید ناگهانی باشد، تصریح کرد: با افزایش ناگهانی عوارض نباید به بازار شوک اساسی وارد کنیم بلکه باید با تدبیر و با شیب ملایم نرخ عوارض را افزایش دهیم و از وارد کردن شوک به بازار پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه افرادی که شغل آن‌ها ساخت‌وساز ساختمان است می‌توانند نرخ عوارض را پرداخت کنند، تأکید کرد: نوع سیاست‌گذاری‌ها در بحث رونق ساخت‌وساز باید به گونه‌ای باشد که به سمت نوسازی بافت فرسوده حرکت کنیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *