ترمینال سلام افتتاح شد/ ظرفیت فرودگاه بین المللی امام (ره) ۸۰ درصد بیشتر می‌شود

9:26 - 28 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۲۱۵
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
ترمینال سلام فرودگاه بین الملی امام خمینی (ره) پس از چندین سال در روز جاری با حضور رئیس جمهور افتتاح شد و ظرفیت این فرودگاه ۸۰ درصد افزایش یافت
ترمینال سلام در آستانه افتتاح/ ظرفیت فرودگاه بین المللی امام (ره) ۸۰ درصد بیشتر می‌شودبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، پروژه پایانه سلام از سال ۸۸ با هدف احداث یک ترمینال زیارتی آغاز شد و تا قبل از سال ۹۵ حدود ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و به دلیل کمبود منابع و اعتبارات عمرانی پروژه کند پیش می‌رفت.

با این حال در سال ۹۵ وزارت راه و شهرسازی از بنیاد مستضعفان درخواست کرد تا در زمینه تامین منابع پروژه احداث پایانه سلام مشارکت کند که در این راستا پس از تشکیل کارگروه مشترک میان وزارت راه و بنیاد مستضعفان تصمیم بر این شد تا بنیاد به عنوان تامین کننده منایع و هم سازنده اقدام به تکمیل پروژه کند و شرکت ملی ساختمان در سال ۹۵ به عنوان نماینده بنیاد مستضعفان اولین قرار را برای احداث این ترمینال منعقد کرد.

براساس این قرار داد مسئولیت طراحی، ساخت و همچنین تامین منابع همزمان به بنیاد مستضعفان واگذار و مقرر شد اصل و سود سرمایه گذاری به صورت اقساطی در مدت ۸ سال به بنیاد مستضعفان بازپرداخت شود.

این پروژه ملی به دست متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده، مجموعه‌ای از آثار هنری با معماری اسلامی ایرانی به کار رفته است که آن را از دیگر ترمینال‌های هوایی کشور متمایز کرده است و این مهمترین دستاورد ساخت ترمینال گالری سلام، پرورش یک تیم فرودگاه ساز کاملا ایرانی بود و این مطلب یک افتخار بزرگ برای کشورمان محسوب می‌شود و ساخت ترمینال گالری سلام در راستای عمل به برنامه توسعه ٣٠ ساله شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) انجام شد‌ه است.

نکته قابل توجه اینجاست که با بهره برداری از ترمینال گالری سلام، ظرفیت فرودگاه بین المللی امام (ره) ۸۰ درصد بیشتر خواهد شد که این مساله موجب می‌شود تا امکان افزایش تعداد پرواز‌ها و پذیرش مسافر بیشتر در این فرودگاه فراهم شود، رشد تعداد پرواز‌ها و مسافر، توسعه صنعت گردشگری که نقش مهمی در اعتلای اقتصاد کشور دارد را رقم خواهد زد.

با این وجود پس از بهره برداری از ترمینال گالری سلام، این ظرفیت نیز ایجاد خواهد شد تا برخی از پرواز‌های داخلی از فرودگاه امام (ره) انجام شود و با توجه به عدم محدودیت زمانی برای نشست و برخاست پرواز‌ها در این فرودگاه، خلاء پرواز‌های شبانه فرودگاه مهرآباد نیز پر خواهد شد.

همچنین طرح جامعی که به صورت مصوب در اختیار شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) قرار گرفته است، پس از ترمینال سلام باید تا پنج سال دیگر فاز اول ترمینال ایران شهر با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه ۲۵ میلیون مسافر مورد بهره‌برداری قرار گیرد، به همین منظور پس از افتتاح ترمینال گالری سلام، ساخت ترمینال ایران شهر در دستور کار است.

گفتنی است، ترمینال سلام فرودگاه امام در روز جاری به حضور رئیس جمهور افتتاح شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *