رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

اطلاعات ایران منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی شد

17:47 - 27 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۱۴۷
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشور‌های جهان در قالب ایجاد «شبکه ضد جاسوسی بین المللی» علیه امریکا، ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکایمان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان ومجازات آن‌ها در کشور‌های مختلف شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی: حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس تهدید محسوب می‌شودبه گزارش گروه سیاسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نورنیوز، دریابان علی شمخانی در آستانه سفر به روسیه برای حضور و سخنرانی در دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشور‌های جهان گفت: رفتار‌های هنجار شکن آمریکا در نقض معاهدات بین المللی که نمونه‌های آن را درخروج این کشور از برجام و معاهدات خلع سلاح، مسئله قدس، به رسمیت شناختن اشغال جولان و همچنین مسئله حضور نظامی نا امن کننده آمریکا در آبراه‌های مهم بین الملل می‌توان مشاهده کرد به یکی از دغدغه‌های مهم جامعه جهانی تبدیل شده است.

وی با تاکید بر موضع اصولی ایران در خصوص ضرورت پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در مناطق مختلف به عنوان اصلی‌ترین عامل ایجاد بحران و ناامنی افزود: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حضور نظامی آمریکا درمناطق مختلف جهان به ویژه در خلیج فارس برای همه کشور‌های حاشیه تهدید محسوب می‌شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اقدام جنایتکارانه ناو آمریکایی وینسنس در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران و اعطای نشان افتخار به فرمانده این ناو تاکید کرد: این جنایت آشکار که از ثمرات نا میمون حضور نظامی امریکا در منطقه است موضوعی نیست که به راحتی از حافظه تاریخی مردم جهان پاک شود.

شمخانی بر نقش تعیین کننده ایران به عنوان ضامن حفظ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز و ابتکارات متعددی که برای همکاری با کشور‌های همسایه در زمینه کاهش تنش ارایه شده است تاکید کرد و خاطرنشان کرد: امریکا همواره با بهانه‌های واهی و اقدامات مشکوک، روند گفتگو و همکاری منطقه‌ای را با اخلال روبرو نموده و موجب ایجاد شکاف در روابط کشور‌های منطقه شده است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها با طرح مباحث ایران هراسانه درتلاشند تا سلاح‌های بیشتری به برخی کشور‌های منطقه بفروشند که این اقدام به تنهایی می‌تواند یکی از اصلی ترینن عوامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد ایران در قبال اظهارات اخیر جان بولتون و اعتراف وی به انجام عملیات سایبری از سوی امریکا بر علیه کشور‌های دیگر بویژه روسیه اظهار داشت: حمله سایبری علیه کشور‌ها روی دیگر حمله نظامی است که آمریکا به صورت غیر قانونی و برخلاف موازین حقوقی و حتی ادبیات و سیاست‌های امنیتی خود، به ان مبادرت می‌کند و طبیعتاباید پاسخگوی این اقدام خود در مجامع بین المللی باشد.

شمخانی افزود: در نهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشور‌های جهان که سال گذشته در روسیه برگزار شد یکی از اصلی‌ترین موضوعات مورد بحث تهدیدات سایبری و کارکرد آن در توسعه تروریسم و همچنین نحوه همکاری و مشارکت کشور‌ها برای مقابله با آن بود، طبیعتا اظهارات اخیر بولتون که به نوعی اذعان به تروریسم دولتی است دردهمین اجلاس که فردا برگزار می‌گردد بازتاب خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: هرچند اظهار این موارد موضوع جدیدی است، اما تهاجمات سایبری امریکا به کشور‌های دیگر سابقه طولانی داشته و آمریکایی‌ها به صورت مستمر این اقدامات را در کنار جنگ اقتصادی و اطلاعاتی علیه ایران و بسیاری از کشور‌های دیگر دنبال می‌کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ما نیز از طریق همکاری و تماس‌های نزدیک با شرکایمان این تهدیدات را به صورت مستمر بررسی و رصد می‌کنیم و تمهیدات دفاعی مطمئنی را در قبال آن فعال کرده ایم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهارداشت: نکته‌ای که جا دارد در این بخش به آن اشاره کنم فاصله معنی دار میان توان ادعایی و قابلیت‌های واقعی آمریکا در حوزه‌های سایبری، نظامی و امنیتی است.

شمخانی افزود: آمریکایی‌ها علاقه‌مند هستند با هدف ارعاب و لطمه زدن به اراده کشور‌ها برای مقاومت در برابر خوی تجاوز گری این کشور، منطق تخیلی فیلم‌های هالیوودی را به عنوان واقعیت به افکار عمومی منتقل کنند.

وی در ادامه از کشف و نابودی یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران خبر داد و افزود: بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشور‌های هدف امریکا با کشف این شبکه از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران کاملا نابود شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشور‌های جهان در قالب ایجاد «شبکه ضد جاسوسی بین المللی» علیه امریکا، ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکایمان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان ومجازات آن‌ها در کشور‌های مختلف شد.

شمخانی اظهار داشت:امریکایی‌ها با اعتراف به پیروزی ایران، این اقدام ایران را «شکست مفتضحانه اطلاعاتی» نامگذاری کردند. مستندات این پروژه نیز تماما موجود است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: مستندات قابل انتشار این عملیات گسترده و کم سابقه بزودی در اختیار رسانه‌های گروهی قرار می‌گیرد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *