جهان تحمل بحران در خلیج فارس را ندارد

12:36 - 27 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۰۳۱
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی ضمن هشدار درباره بالا گرفتن تنش‎ها در منطقه غرب آسیا گفت که جهان تحمل بحران دیگری در منطقه‌ای حیاتی مانند خلیج فارس را ندارد.
جهان تحمل بحران در خلیج فارس را نداردبه گزارش گروه بین الملل ؛ فدریکا موگرینی روز دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجی اتحادیه اروپا در «لوکزامبورگ» گفت: "جهان تحمل بحران دیگری در منطقه‌ای حیاتی مانند خلیج فارس را ندارد. "

وی در ادامه ضمن حمایت اتحادیه اروپا از موضع دبیرکل سازمان ملل مبنی بر تلاش برای کاهش تنش‌ها در منطقه غرب آسیا، خواستار خویشتن‎داری طرفین شد.
 
در همین حال «ناتالی توچی» مشاور ارشد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به نقض عهد‌های مکرر واشنگتن در توافقات بین المللی که سبب تردید اروپا و جهان نسبت به پایبندی آمریکا به تعهدات خود شده، هشدار ایران مبنی بر خروج از برنامه جامع اقدام مشترک را منطقی خواند.

به گزارش راشاتودی، توچی در مصاحبه‌ای با موضوع نقض عهد‌های مکرر آمریکا و بی اعتمادی اروپا به این کشور در پی اقدامات بی اعتماد کننده واشنگتن، در مورد توافق هسته‌ای ایران گفت: "در این مورد تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که وقتی خود را در جایگاه ایران قرار می‌دهم و تصور می‌کنم یک تصمیم گیرنده ایرانی هستم، می‌بینم هشدار‌ها مبنی بر خروج از برنامه جامع مشترک را عملی می‌کردم. "

وی در ادامه انتظار متعهد بودن یکی از طرفین در شرایطی که دیگران تعهدات خود را نادیده می‌گیرند، ناعادلانه توصیف کرده و گفت: " خروج ایران از برنامه جامع مشترک آن‌ هم در شرایطی که یک سال و چند ماه از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق می‌گذرد، غیر منطقی نخواهد بود."

توچی در ادامه گفت: "من هم اگر جای ایران بودم در این توافق نمی‌ماندم؛ چراکه در حقیقت هر توافق در صورتی حفظ می‌شود که طرفین توافق به آن پایبند باشند و در آن حضور داشته باشند. "

مشاور ارشد موگرینی در پاسخ به این سوال که آیا خواسته‌های اخیر ایران و تعیین ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا، مشروع هستند، گفت: "بله این خواسته‌ها کاملا قانونی و مشروع هستند و ما به کار خود با ایران ادامه خواهیم داد. "

توچی در ادامه با اشاره به تفاوت رویکرد اتحادیه اروپا و آمریکا در قبال ایران، گفت: "این تغییر رویکرد تنها با برکناری مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا که موضع کاملا متفاوتی دارد، قابل حل است. "

وی افزود متاسفانه ترامپ در موضوع ایران به شدت تحت تاثیر «جان بولتون» و مواضع خصمانه وی قرار دارد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *