رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

اعزام زائران بیت‌الله الحرام در قالب ۵۷۳ کاروان به حج تمتع

9:12 - 27 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۹۴۹
علیرضا رشیدیان گفت: امسال ۸۶ هزار ۵۵۰ زائر حرم امن الهی در قالب ۵۷۳ کاروان عازم سفر حج و تمتع می‌شوند.

اعزام زائران بیت‌الله الحرام در قالب ۵۷۳ کاروان به حج تمتعبه گزارش گروه جامعه ، علیرضا رشیدیان در همایش کارگزاران حج منطقه چهار کشور در اهواز افزود: میانگین سنی حجاج کشورمان امسال ۵۶ سال است ضمن آنکه حدود ۴۳ هزار نفر از زائران ایرانی را بانوان و بیش از ۳۷ هزار نفر دیگر را مردان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط جسمی و سنی حجاج برنامه ریزی‌های لازم در خصوص تغذیه، تدارکات و ... در این سفر معنوی اندیشیده شده تا شرایط زیارت زائران در مراسم و اعمال حج تا حد امکان با ارائه خدمات مناسب و با کیفیت از سوی عوامل دست اندرکار اجرایی و کارگزاران تسهیل شود.

رشیدیان با بیان اینکه اعزام کاروان‌های حجاح به سرزمین وحی از ۱۷ تیر آغاز می‌شود، گفت: پرواز‌های اعزامی به حج تا روز ۱۴ مرداد ادامه می‌یابد و بازگشت نخستین کاروان حجاح هم از ۲۵ مرداد مصادف با ۱۶ ذی الحجه شروع و تا ۱۷ شهریور به طول می‌انجامد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه موسم حج در گرمترین ایام سال برگزار می‌شود و دمای هوا بالاست، عنوان کرد: تمامی برنامه ریزی‌ها برای خدمات رسانی مناسب به حجاج اندیشیده شده چنانکه در حوزه حمل و نقل بین شهری شاهد بهره گیری از اتوبوس‌های با کیفیت و جدید در ارائه خدمت به زائران مان خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه باید مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌ها خدماتی و کارگزاری و نیز بخش‌های ستادی به خوبی به مسئولیت خود واقف باشند، افزود:همه باید نسبت به مناسک، اعمال و برنامه ریزی‌ها آگاه بوده و توجیه باشند و با سعه صدر و توجه و تمرکز بر شرح وظایف به اداره امور حجاج بپردازند.

این مقام مسئول همکاری و هم افزایی و تعامل مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌های ستادی و اجرایی را ضرورتی اساسی در خدمت رسانی سریع، صحیح و مناسب دانست و گفت:در برنامه ریزی‌ها به ویژه ایام تشریق با هماهنگی و تعامل نزدیک برنامه ریزی و اقدام شود تا مبادا خللی در کار روی دهد.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید خدمات با کیفیت و متناسب حقوق زائران انجام بگیرد، گفت: دست اندرکاران در عین رعایت این مباحث از هر گونه اسراف پرهیز کنند.

رشیدیان، اوج موسم حج را عملیات تشریق دانست و تصریح کرد: با توجه به تعداد بیشتر بانوان در مناسک و وقوف اضطراری در این ایام، باید پیش بینی و برنامه ریزی‌های به گونه‌ای باشد که مشکل وضعفی در کار نمود نیابد و همه هماهنگ با هم در یک راستا عمل کنند.

وی سفر حج را فرصتی مغتنم برای رسیدن حاجیان به قله‌های معنویت و اخلاق دانست و افزود: تمامی برنامه ریزی‌های انجام شده اعم از اجرایی و فرهنگی برای نیل به این هدف است، بنابراین کار‌های فرهنگی فقط مختص روحانیون کاروان‌ها نیست و مدیران هم باید در راستای این هدف اهتمام کنند و در این میان رعایت مباحث فرهنگی، داشتن خوی نیکو و برخورد پسندیده، توجه به آراستگی و نیز راهنمایی به همراه سعه صدر در ارائه خدمت شایسته بسیار حائز اهمیت است.
رییس سازمان حج وزیارت در ادامه بر جانشین پروری از سوی مدیران کاروان‌ها تاکید کرد و گفت: باید به انتقال تجربیات خود پرداخته و نیرو‌های قابل رشد شناسایی و از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

به گفته وی، دست اندرکاران حج و مدیران می‌توانند ایده‌ها و پیشنهادات خود را در جهت هر چه بهتر شدن فرایند‌ها ارائه دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه این سازمان حرکت در مسیر حج هوشمندو تسهیل ارائه خدمات به زائران و حجاج رامحور عمل خود قرارداده ایم، افزود: باید در این مسیر از فناوری‌های جدید در ساماندهی، آموزش، ارائه خدمات و ... بهره بگیریم و در حوزه بهره مندی ازظرفیت فضای مجازی، اینترنت و نرم افزار‌های کاربردی نوین نیز فعالیت‌های مناسبی صورت گرفته است.


برچسب ها: حج زائر احرام عازم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *