فاصله طبقاتی ۳.۱ درصد رشد کرد/ ادامه روند افزایش نابرابری در سال جاری

12:24 - 26 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۷۳۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت اقتصاد و امور دارایی ضریب جینی در سال ۹۷ با رشد ۳.۱ درصدی نسبت به سال قبل معادل ۰.۴۱۳۱ روبرو شده که این روند صعودی در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت اقتصاد و امور دارایی ضریب جینی در سال ۹۷ با رشد ۳.۱ درصدی نسبت به سال قبل معادل ۰.۴۱۳۱ روبرو شده که این روند صعودی در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

این در حالی است که در بسته رونق تولید وزارت امور اقتصادی و دارایی برای سال ۹۸ به عوامل متعدد و مشکلات پیش روی رونق تولید و رشد اقتصادی اشاره شده است.

همچنین در بخش کاهش رفاه مردم و افزایش نابرابری عوامل اقتصاد کلان مانند رشد اقتصادی تورم و بیکاری در حوزه نظر و حسب مطالعات تجربی می‌توانند باعث افزایش نابرابری در جامعه باشند به طور مشخص افزایش بیکاری و تورم به عنوان عواملی برای تشدید نابرابری معرفی می‌شوند.
 
شکاف طبقاتی ۳.۱ درصد رشد کرد/ ادامه روند افزایش نابرابری در سال جاری

البته علاوه بر متغیر‌های کلان اقتصادی خصوصیات فردی و اجتماعی خانوار‌ها نیز می‌تواند بر نابرابری موثر باشد.

نکته قابل توجه اینجاست که بررسی روند ضریب جینی به عنوان مهم‌ترین شاخص نابرابری بیانگر آن است که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ این شاخص افزایش یافت سپس در سال ۱۳۹۴ با کاهش مواجه شده و در سال ۹۵ افزایش یافته است.

گفتنی است این ضریب در سال ۹۶ نسبت به سال قبل با اندکی بهبود مواجه شده است به گونه‌ای که از ۰.۴۰۴۵ در سال ۹۵ به ۰.۴۰۰۸ در سال ۹۶ رسیده است.
 
شکاف طبقاتی ۳.۱ درصد رشد کرد/ ادامه روند افزایش نابرابری در سال جاری


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *