رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

کارشناسان امانتدار طرفین پرونده هستند

10:22 - 26 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۶۴۵
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
پاشایی با بیان اینکه کارشناسان امانتدار طرفین پرونده هستند، گفت: کارشناسی در واقع نوعی قضاوت کردن است و نظریه کارشناسی در صدور رأی و احقاق حق به قاضی کمک بسیاری می‌کند.

کارشناسان امانتدار طرفین پرونده هستندبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، جلسه مجمع عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان غربی با حضور پاشایی معاون قضائی رئیس کل دادگستری کل استان آذربایجان غربی  برگزار شد.

در این مراسم پاشایی معاون قضائی دادگستری کل استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه کانون کارشناسان یکی از ارکان مهم دستگاه قضایی استان است، اظهار داشت: کار کارشناسان کاملاً تخصصی بوده و کارشناسان بازوان توانمند و همیار دستگاه قضایی در رسیدگی‌ها هستند.

وی افزود: اگر این همکاری نباشد کار دستگاه قضایی با مشکل مواجه خواهد شد و کارشناسان در واقع امانتدار طرفین پرونده هستند و باید اسرار مراجعین را حفظ کند و امانتدار واقعی باشند.

پاشایی تصریح کرد: کارشناسی در واقع نوعی قضاوت کردن است و نظریه کارشناسی در صدور رأی و احقاق حق به قاضی کمک بسیاری می‌کند.

این مقام قضایی افزود: نظریات کارشناسان باید دقیق و بدون هرگونه ابهام و اجمال و اشکال و جانبداری از شخص خاصی باشد و در موعد تعیین شده دادگاه نسبت به تهیه و ارائه نظریه کارشناسی اقدام کنند تا از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

معاون قضایی دادگستری کل استان آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه کارشناس باید دقت کند که قبل از اعلام نظریه کتبی شفاهاً نظر خود را به اصحاب پرونده ارائه نکند، عنوان کرد: استقلال کارشناس هم نکته بسیار مهمی است و کارشناس باید برابر تخصص خودش عمل کند و در اعلام نظریه کارشناسی از هیچ مسئولی یا مقامی تبعیّت نکند و آنچه که به نظرش نزدیک به احقاق حق است را با قاطعیت وبدون ملاحظه کاری اعلام نظر کند.

پاشائی ضمن ارائه آموزش‌هایی در خصوص نحوه انجام صحیح کارشناسی بیان کرد: لازم است که برای کارشناسان پرونده ارزشیابی تشکیل شود و آنان مورد ارزیابی قرار بگیرند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *