آشنایی با انواع بیمه کشتی

20:30 - 25 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۵۲۵
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
درپی حادثه‌ای که برای دو کشتی در دریای عمان رخ داد، هزینه بیمه برای کشتی‌هایی که در خاورمیانه رفت و آمد می‌کنند افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، هزینه بیمه برای کشتی‌هایی که در خاورمیانه رفت و آمد می‌کنند پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه حداقل ۱۰ درصد بالا رفته است.

این حملات نگرانی‌هایی در مورد کاهش جریان نفت خام در یکی از اصلی‌ترین مسیر‌های کشتیرانی جهان به وجود آورده و قیمت نفت را ۴.۵ درصد افزایش داده است.

نرخ کرایه کشتی برای نفتکش‌هایی که نفت را از خلیج فارس به آسیا می‌برند، به بالاترین حد خود در طی دو ماه اخیر ،به حدود ۱۳ هزار دلار رسیده است که دو هزار دلار نسبت به روز چهارشنبه گذشته، بیشتر شده است.

هر کشتی نیاز به بیمه‌های مختلفی دارد که شامل پوشش سالانه خطر جنگ به اضافه یک مبلغ اضافی هنگام ورود به مناطق دارای ریسک بالا می‌شود. این مبالغ اضافی بر اساس ارزش کشتی به صورت هفتگی محاسبه می‌شوند.

بیمه کنندگان کشتی می‌گویند بزرگترین کشتی‌هایی که در خلیج فارس حرکت می‌کنند، تا ۲۰۰ هزار دلار حق بیمه اضافی برای یک هفته دریانوردی می‌پردازند که دو برابر چند روز گذشته است.

با انواع مختلف بیمه کشتی آشنا شوید:

بیمه بدنه و ماشن آلات: (Hull & Machinery Insurance)
شامل بیمه بدنه کشتی و همچنین جراثقیل ها، تجهیزات و وسایل ناوبری است، بعلاوه سهم مالکان کشتی در مورد خسارت همگانی، هزینه نجات و بخشی از خسارت وارده به کشتی مقابل در تصادم را پوشش می‌دهد.

بیمه حمایت و غرامت (P&I):
معمولآ خسارت و فقدان محموله، فوت و یا آسیب دیدگی خدمه کشتی، خسارت به اسکله و اجسام شناور، آلودگی آب دریا، خسارت به کشتی مقابل در تصادم، مسافر قاچاق، بیرون آوردن لاشه کشتی، و صدمه و فوت شخص ثالث را شامل می‌شود.
همچنین این بیمه به صورت باشگاه (صندوق) اداره می‌شود و بیمه‌گذاران P&I با پرداخت حق بیمه عضو باشگاه خواهند شد.

بیمه کرایه حمل، دموراژ و دفاع از شکایت (FD&D):
این پوشش در خصوص حمایت از بیمه شده در دادگاه، منصوب نمودن وکیل، ارائه مشاوره و پرداخت هزینه‌های حقوقی نظیر هزینه وکیل و انتخاب داور در موارد اختلاف در پرداخت کرایه حمل، دموراژ و چارتر پارتی است.

بیمه اعتصاب (Strike Insurance):
شامل پوشش هزینه‌های ناشی از اعتصاب توسط کارگران بندر و یا پرسنل کشتی که منجر به اختلال در کار کشتی است.

بیمه جنگی (War Risk):
بیمه‌ها به طور معمول در عملیات تروریستی مسئولیت و هزینه‌ای را متقبل نمی‌شوند، ولی این بیمه با اعلام تبصره‌ها و شروط ویژه، می‌تواند اینگونه خطرات احتمالی را پوشش دهد.

انتها پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *