رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

حد نصاب دروغگویی یک رئیس جمهور

17:17 - 25 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۴۶۸
یک کارشناس مسائل بین الملل در فضای مجازی چنین پستی را منتشر کرد: دونالد ترامپ از زمانی که وارد که کاخ سفید شده است، حد نصاب دروغگویی یک رئیس جمهور امریکا را با فاصله بسیار زیاد جابجا کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی ، حسن عابدینی، کارشناس مسائل بین الملل در فضای مجازی چنین پستی را منتشر کرد:

«دونالد ترامپ از زمانی که وارد که کاخ سفید شده است، حد نصاب دروغگویی یک رئیس جمهور امریکا را با فاصله بسیار زیاد جابجا کرده است.
او در بیان خبر‌های جعلی شامل دروغ‌های سفید که اغراق از توانایی خودش و دروغ‌های سیاه که شامل اتهام زنی به رقبا و دشمنانش است بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند.
روزنامه نیویورک‌تایمز پیشتر در یک گزارش مستند فقط پرده از ۵ دروغ ترامپ هنگام خروج از برجام برداشت.
۱- ادعای ترامپ درباره افزایش ۴۰ درصدی بودجه نظامی ایران از زمان انعقاد برجام- ترامپ طی روز‌های گذشته دوبار مدعی شده که بودجه نظامی ایران از زمان انعقاد برجام ۴۰ درصد افزایش داشته است. بر اساس اطلاعات منتشره از سوی موسسه صلح استکهلم، بودجه نظامی ایران در ۳ سال گذشته - پس از ۲۰۱۵؛ سال انعقاد توافق نامه برجام، بسیار کمتر از ادعای ترامپ. افزایش داشته است.
۲- ادعای ترامپ درباره اجازه برجام به ادامه غنی‌سازی در ایران نادرست است چرا که برجام فعالیت‌های غنی سازی ایران را به شدت محدود کرده است.
۳- دست‌یابی ایران به ۱۵۰ میلیارد دلار پس از برجام که ترامپ ده‌ها بار در ماه‌ها و سال‌های گذشته تکرار کرده است، خلاف واقع است. ایران پس از برجام توانست رقمی بین ۳۵ تا ۶۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی را به داخل کشور منتقل کند و این پول‌ها حاصل فروش نفت ایران بوده و هیچ ارتباطی به جیب مالیات دهندگان آمریکایی نداشته است.
۴- ادعای ترامپ درباره "نقطه گریز" سریع ایران به سمت تولید بمب اتمی پس از اتمام دوره قانونی برجام نیز نادرست است.
بر اساس برآورد کارشناسان در زمانی که ایران هنوز تعهدات برجامی خود را آغاز نکرده بود زمان گریز حدود ۳ ماه بود در حالی که با عمل به تعهدات برجامی هم اکنون این فاصله زمانی به دستکم یک سال افزایش یافته است.
۵- ادعای ترامپ در باره دروغ‌گویی ایران در زمینه تلاش برای دست‌یابی به فناوری هسته‌ای نظامی با استناد به اسناد ادعایی نخست وزیر اسراییل هم نادرست است، چون نتانیاهو هیچ مدرکی درباره پنهانکاری ایران پس از برجام رو نکرد. مضاف بر آن سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که در سال ۲۰۰۷ انتشار دادند به طور متفق بر این نکته تاکید کردند که ایران هم اکنون برنامه هسته‌ای نظامی ندارد.»

نن

 


برچسب ها: ترامپ مجازی کاربر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *