قانون انتخابات کارآمد نیست/ شکایت از یک نماینده به سبب افترا

12:01 - 25 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۴۱۲
سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق بررسی شورای نگهبان، عدم مغایرت «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام شد.

//////به گزارش خبرنگار گروه سیاسى خبرگزارى میزان، عباسعلى کدخدایى امروز (شنبه ۲۵ خردادماه )در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: طبق بررسی شورای نگهبان، عدم مغایرت «طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» با قانون اساسی و شرع مقدس اعلام شد.

اعلام عدم مغایرت «لایحه حفاظت از خاک»
وی با اشاره سایر مصوبات شورای نگهبان تاکید کرد: همچنین عدم مغایرت «لایحه حفاظت از خاک» با توجه به اصلاحات انجام شده، با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

دو ایراد به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در شورای نگهبان، گفت: این لایحه یک بار دیگر برای شورای نگهبان ارسال شده بود چرا که ایراداتی داشت و مجدداً ایرادات آن در برخی از موارد باقی بود.

کدخدایی با بیان اینکه در تبصره ۹ لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان اشاره شده است که هرگاه بی توجهی یا سهل انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود، حسب مورد به مجازات مندرج در این قانون متهم می‌شوند، تصریح کرد: بحث این بود که اگر در جایی که والدین مکلف هستند و وظیفه قانونی و شرعی دارند اما تکالیف خود را عامداً انجام ندهند، وضعیت به چه صورت می‌شود؟ که فقهای شورای نگهبان اعلام کردند در این صورت خلاف شرع است و والدین مکلف هستند که وظایف خود را به درستی انجام دهند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ایراد دیگری هم در بند ۵ این لایحه وجود داشت، تاکید کرد: در ماده ۱۷ مطرح شده بود که اگر کودک یا نوجوان در معرض خطر قرار گرفته است و والدین می‌توانند او را نجات دهند، دراین وضعیت چه اتفاقی می‌افتد؟ که مجلس اصلاحی را به عمل آورد که این اصلاح همچنان ایراد را باقی گذاشته است.

وی تأکید کرد: این دو ایرادی که شورای نگهبان به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گرفته، برای حمایت از کودکان و نوجوانان و به نفع آنان است.

ایرادات لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی
کدخدایی با اشاره به سایر مصوبات شورا اظهارداست: لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اصولاً مورد قبول هر فرد دلسوزی است و کلیت قانونی هم که فعلاً داریم، با این لایحه تفاوتی نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تشریفاتی در قانون فعلی وجود دارد که مجلس آن تشریفات را حذف کرد، افزود: در این موضوع اعضای شورای نگهبان معتقد بودند که در ماده واحده این لایحه مباحث کیفری و مسائل امنیتی به طور مطلق از متن مصوبه حذف شده است و این مسئله را خلاف موازین شرع تشخیص دادند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه تبصره‌ای به این لایحه در مجلس اضافه شده بود که آن هم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته شد، ادامه داد: اطلاق اعطای تابعیت نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیت وجود داشته باشد خلاف موازین شرعی و قانون اساسی اعلام شد.

کدخدایی گفت: همچنین در یکی از تبصره‌های این لایحه، اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر مطرح شده است که در این مورد هم نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

ایرادات لایحه مدیریت بحران کشور
وی با اشاره به بررسی لایحه مدیریت بحران کشور در شورای نگهبان، افزود: این لایحه قبلاً هم به شورای نگهبان ارسال شده بود اما شورای نگهبان ایراداتی را به این لایحه وارد دانست.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در بند الف ماده ۴ این لایحه اعضای شورای نگهبان اعلام کردند که در این بخش لفظ سند به کار برده شده است و از آنجایی که ما در قوانینمان تعریفی برای سند نداریم، باید وضعیت آن مشخص شود.

کدخدایی تاکید کرد: در ماده ۸ این لایحه علیرغم اصلاحات به عمل آمده، ایراد بند ۴-۱ سابق این شورا با عنایت به عزل رئیس سازمان مدیریت بحران توسط وزیر کشور کماکان به قوت خود باقی است.

پیشنهاد برای تعیین یک ناظر سمبلیک
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی پیرامون ساخت مستندی در رابطه با این شورا گفت: خانم آهنگرانی همراه با یکی دیگر از همکاران آقای کریمی مستندی را تهیه می‌کردند و در جریان این مستند مصاحبه‌ای با بنده داشتند. در این جریان این مصاحبه ما اعلام کردیم چون شورا وظایفش را انجام می‌دهد، نگرانی ندارد؛پیشنهاد کردیم خانم آهنگرانی به صورت سمبلیک ناظر ما در انتخابات باشد.

معیارهای نظارتی شورای نگهبان
کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نظارت هر چه بهتر این شورا در انتخابات و توجه به فاکتورهایی همچون فساد مالی و اخلاقی و عدم مقابله جدی با اصل نظام از سوی نامزدها، بیان داشت: این شورا همین معیارها را مد نظر داشته است. موضوعاتی از جمله عدم فساد مالی و اخلاقی در قانون انتخابات و همچنین عدم ضدیت با نظام در چارچوب‌های نظام سیاسی موجود است ، بنابراین این موضوع مطلب جدیدی نیست.

وی تصریح کرد: ما این سه شرط را - فساد مالی و اخلاقی و عدم مقابله جدی با اصل نظام - در مصاحبه‌های خود اعلام کردیم و باید بگوییم که ملاک و معیار برای شورا قانون است و به جز قانون در انتخابات آتی حرکتی نخواهیم داشت.

قانون انتخابات کارآمد نیست
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه شما گفتید راه تخلف در قوانین انتخابات باز است و برای کمتر شدن این تخلفات چه پیشنهاداتی دارید، بیان داشت: این درد قدیمی ماست. قانون انتخابات یک قانون کارآمد و مطابق با نیازهای ما نیست و تلاشی هم صورت گرفت تا این قانون اصلاح شود اما نهایتا به نتیجه‌ای نرسید. امیدواریم اصلاح قانون انتخابات در مقطعی انجام شود.

کدخدایی در ادامه این نشست خبری و در پاسخ به سوالی درباره گفتگو و دیدار با سیاسیون مبنی بر نظارت استصوابی در انتخابات مجلس گفت: ما با خیلی از دوستان گفتگو و دیدار داریم و توضیحاتی به آنها داده می‌شود و به سوالات و ابهاماتشان پاسخ می‌دهیم اما قرار نیست همه این دیدارها رسانه‌ای شود.

شورای نگهبان آمادگی نظارت بر انتخابات الکترونیک را دارد
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک مجلس گفت: تا جایی که دوستان در وزارت کشور آمادگی داشته باشند، امکانات لازم فراهم باشد و امنیت انتخابات تأمین شود، آماده هستیم تا همکاری داشته باشیم.

شکایت از یک نماینده به سبب افترا
کدخدایی درباره جزئیات شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی، نماینده مجلس اظهار داشت: ما از آقای صادقی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شکایت کردیم و خواستیم که آقای صادقی توضیحات خود را مطرح کند.

وی افزود: با توجه به اصل 86 قانون اساسی، نماینده می‌تواند در انجام وظایف قانونی خود اظهار نظر کند اما ایشان افترا زده و اگر نتواند نسبت به این اظهار نظر خود، توضیح ارائه کند قطعا در بررسی صلاحیت وی هم تاثیرگذار خواهد بود.

کدخدایی در ادامه در واکنش به هجمه اصلاح‌طلبان تندرو به شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان فقط وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد و بر اساس اختیارات قانونی خود عمل می‌کند.

وی افزود: ما نگرانی نداریم که کسی بگوید در انتخابات شرکت می‌کنیم یا نه، چراکه مردم هم گوششان بدهکار به این مسائل نیست ؛این اظهارات «قوروم‌قوروم‌های» اول انتخابات است. مردم در انتخابات پاسخ روشنی به آنها می‌دهند.

انتخابات ۸۸، انتخابات سالمی بود/ توجهی به اظهارات برخی افراد نداریم
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص طرح برخی اتهامات علیه شورای نگهبان درباره انتخابات ۸۸ گفت: مملکت ما، مملکت آزادی است. هر کسی هر روز حرفی می‌زند و معیار مشخصی ندارد.

وی تصریح کرد: انتخابات ۸۸، انتخابات سالمی بود، اعلام نظر هم شد. ما توجهی به اظهارات برخی افراد نداریم.

قانون رسیدگی به اموال مسئولان در راستای شفاف‌سازی است
سخنگوی شورای نگهبان درباره اجرای قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت: این قانون، قانون خوبی در راستای شفاف‌سازی است. کار خوبی انجام شده است. اگر شورای نگهبان هم مسئولیتی داشته باشد، ما آماده انجام هستیم.

کدخدایی درباره لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نیز عنوان کرد: این موضوع از دایره کاری شورای نگهبان خارج شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در این راستا اظهارنظر کند.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به ادعاهای محمدرضا خاتمی در دادگاه پیرامون انتخابات ریاست جمهوری دهم، بیان داشت: وی حرف‌هایی که زده‌ را ثابت کند، ما هم پاسخ می‌دهیم، باید اول مدارک متقن ارائه دهند؛ حرف‌هایشان اهمیتی ندارد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *