رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

کسب درآمد از راه اندازی رشته در دانشگاه آزاد ممنوع است

10:58 - 22 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۴۷۵۲
دسته بندی: جامعه ، عمومی
محمد مهدی طهرانچی گفت: کسب درآمد از رشته با هدف ایجاد درآمد در دانشگاه آزاد ممنوع است.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در سی و هفتمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد مولود انقلاب اسلامی است و اگرانقلاب گام اول را طی کرده و به گام دوم رسیده دانشگاه آزاد هم گام اول را طی کرده و به گام دوم وارد خواهد شد.


وی در ادامه گفت: گام دوم انقلاب دکترین انقلاب اسلامی ما است و باید بسیار به آن پرداخته شود. در این بیانیه ۷ بند به عنوان برکات انقلاب اسلامی آورده شده که بند دوم آن که به عنوان موتور پیشران کشور مطرح شده عرصه علم و فناوری است.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد برکتی از برکات انقلاب اسلامی است. چله اول انقلاب اسلامی نقاط نقصانی دارد که باید درچله دوم حل شود.


طهرانچی در ادامه بیان کرد: ایران در بین ۱۰ کشور جهان جز پیشقراولان رشد علمی بوده است. این مسیری است که دنیا انتخاب کرده ونام جمهوری اسلامی در رشد آموزش عالی کشور جزء ۵ کشور اول دنیا بوده است.


وی افزود: دسترسی به آموزش عالی رکن رکین اقتصاد دانش بنیان است. دسترسی گسترده به آموزش عالی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد، ولی امروزه با کاهش جمعیت آموزش عالی مواجه شده ایم. از ۴۸ درصد میزان ورودی دانشجو به ۴۳ درصد و به مرور به پایین ۴۰ درصد خواهیم رسید.

 

طهرانچی گفت: کشور‌های غربی در جذب استعدا‌های درخشان کشور ما از یکدیگر سبقت می‌گیرند در حالی که امروز در کشور اظهار می‌کنند جذب دانشجو باید کاهش پیدا کند.


وی افزود: دانش آشکارترین وسیله قدرت کشور به عنوان پیشران کشور مطرح شده و قدرت علمی به عنوان قدرت کشور مطرح شده است.
طهرانچی گفت: در آغاز راه گام دوم انقلاب هستیم و باید حرکت را شتابان کنیم که این امر با جهاد علمی میسر می‌شود.


وی در ادامه بیان کرد در دانشگاه باید به خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی که در گام دوم انقلاب مورد توجه قرار گرفته توجه شود.

 

وی افزود: دانشگاه مرکز مهم تقویت قوه عاقله است. دانشجویان باید امیدوار و خوشبین بار بیاییند.

وی در ادامه بیان کرد: در گام دوم باید تحول را شروع کرد. بیانیه گام دوم یک حرکت تحول آفرین را دارد پس دانشگاه هم نباید بگوید به دوران تثبیت نزدیک شده ام و باید برای چله دوم شروع به تحول کنند.


باید در دانشگاه آزاد به شبکه گسترده دانشجویان دانشگاه آزاد غنا ببخشیم.


وی در ادامه بیان کرد: در گام دوم انقلاب باید به درک تحولات اقتصادی اجتماعی و علمی توجه کنیم.


وی در ادامه بیان کرد: دانشگاه آزد در افق ۱۴۰۰ دانشگاه انتخاب اول دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها خواهد شد.
وی در ادامه بیان کرد: تنظیم رابطه تحصیل و اشتغال، معنویت و نیاز سنجی علمی و سرعت پیشرفت علمی و حرکت در جهت تمدن سازی چارچوب طرح تحول دانشگاه آزاد است.


طهرانچی گفت: رشد کمی را در دانشگاه آزاد باید تبدیل به فرصت کنیم. نیازمند بازمهندسی آموزش خود هستیم. کسب درآمد از رشته با هدف ایجاد درآمد در دانشگاه آزاد ممنوع است.


وی در ادامه بیان کرد: آموزش هوشمند منطقه‌ای را باید هدف قرار دهیم و این راستا اقتصاد هر شهری را تحلیل کرده ایم تا اقتصاد آن شهر را ارتقا دهیم.


طهرانچی در ادامه بیان کرد: در کشور تحقیق را بدون ساماندهی رها کرده بودیم و دانشگاه سازمان آموزشی بود و فعالیت پژوهشی نداشت باید پژوهش را مثل آموزش مورد توجه قرار دهیم. پژوهش در کشور ما تاکنون رها بوده است.
وی در ادامه بیان کرد: برنامه علمی طراحی شده تا استاد و دانشجو علاوه بر برنامه آموزشی برنامه پژوهشی و فرهنگی هم داشته باشد. پژوهش و فرهنگ را فوق برنامه نمی‌دانیم و جز برنامه است.


وی در ادامه بیان کرد: سالانه ۸۰ هزار دانشجوی ارشد و ۱۰ هزار دانشجوی دکترا جذب می‌کند. دانشگاه آزاد سالی ۸۰ هزار پایان نامه را انجام می‌شود.


رئیس دانشگاه آزاد در ادامه بیان کرد: باید کار در دانشگاه پژوهش محور شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *